Adnan ONAY KATAR YATIRIMLARI
Yazı Detayı
30 Ocak 2021 - Cumartesi 10:56
 
KATAR YATIRIMLARI
Adnan ONAY
adnan@rizeninsesi.net
 
 

Katar, zengin doğalgaz ve petrol yataklarıyla dünyanın en zengin ülkelerinden biri. 2,8 milyon nüfuslu İzmir büyüklüğünde bir ülke. Her yıl zenginliğine zenginlik katıyor. Kişi başına Milli Geliri neredeyse 150.000 USD’ye yaklaşmış durumda.


Katar’ın zenginliği ABD ve Avrupa’nın iştahını kabartıyor. Bu ülkeler Katar sermayesini ülkelerine çekmek için birbirleriyle yarışıyorlar.. 


Katar gerçekleştirdiği yatırımlarla bugün dünyanın en önemli borsalarında, en büyük otomotiv şirketlerinde ve finans kuruluşlarında yatırımlara sahip. 2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Katar dünyaca ünlü futbol kulüplerini, lüks otel, moda ve mağaza zincirlerini bünyesine katarak yatırımlarını çeşitlendirerek sürdürmekte.


Dünyanın en büyük on birinci ulusal varlık fonuna sahip olan Katar halihazırda ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’da devasa boyutlarda yatırım ve satın almalar gerçekleştirmiş durumda. KATAR varlık Fonunun (QIA) 40’ı aşkın ülkede aktif büyüklüğü ile 400 milyar dolardan fazla yatırımı var.


QIA’nın ABD’de 30 milyar dolar, İngiltere’de 40 milyar sterlin, Almanya’da 25 milyar avro, Fransa’da 30 milyar avro tutarında yatırımı söz konusudur.. ABD’de de yatırımları  30 milyar doları bulmakta ve bu miktar sürekli artmakta. Son yıllarda dikkatini ABD'ye yönelten Katar, New York'taki Times Meydanı ve 5. Cadde'deki birçok değerli mülkü portföyünde tutan bir emlak yatırım şirketinin 5,6 milyar dolarlık hisselerine de bir başka ABD emlak şirketiyle birlikte ortak oldu.


Katar,Avrupa’nın önemli şirketleri arasında yer alan Barclays, Credit Suisse, Porsche ve Volkswagen’de hisse sahibi. Küresel krizden sonra da maddi sıkıntıyı aşamayan Deutsche Bank’a yatırım yapan QIA sahip olduğu yüzde 10,3 payı ile Londra Borsası’nın da en büyük hissedarı konumuna geldi. QIA’nın hisse aldığı ya da sahip olduğu şirketler arasında British Airways, Empire State Building, Banco Santander, Alpha Bank, Glencore, PSG (Paris Saint-Germain), Valentino Fashion, Vivendi, LVMH, Tiffany, Total, Shell, Royal, Rosneft, Iberdola gibi farklı sektörlerde dünyanın önemli şirketleri yer almakta. Katar, Varlık Fonu aracılığıyla İngiltere'de Harrods mağazasını ve başkent Londra'nın en yüksek binalarından Shard'ı da satın aldı. Ülkenin en büyük havalimanı olan Heathrow'da ve en büyük ikinci süpermarket zinciri Sainsbury's'de de Katar'a ait hisseler var.


Katar eş-Şark Gazetesinin yayınladığı bilgilere göre Katar’ın  yatırım yaptığı kıtalar ve bazı ülkeler şunlar: "Avrupa’da Portekiz, İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda, İsveç, Ukrayna, Türkiye, Yunanistan, Güney Amerika'da Brezilya, Arjantin; Kuzey Afrika’da Mısır, Tunus, Fas; Güney Afrika'da Kenya, Sudan, Uganda; Orta Doğu'da Suriye, Lübnan; Asya’da Çin, Tacikistan, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Vietnam, Tayland, Malezya, Endonezya, Filipinler, Rusya; Kuzey Amerika'da ABD ve Okyanusya'da Avustralya."


Katar’da iş yapan çok sayıda Batılı şirket var. Rakamlara bakıldığında ABD’nin 850, İngiltere’nin 700, Almanya’nın 330, İtalya’nın 250, Fransa’nın 200 ve İspanya’nın 170’i aşkın şirketi Katar’da faaliyet göstermekte.


Tüm bu yabancı yatırımlar arasında Türkiye'ye yapılan yatırım küçük bir yer tutuyor.

Türkiye ve Katar arasında bugüne kadar altı kez yapılan Yüksek Stratejik Komite Toplantıları sonucunda 62 anlaşma ve altı ortak bildiri imzalandı. Son olarak iki ülke lideri arasında gerçekleşen görüşmede başta Borsa İstanbul’un hisse devri olmak üzere farklı alanlarda 10 anlaşma imzalandı..


Katar, Türfkiye’de ilk olarak 2013’te Alternatif Bank’ın (Abank) çoğunluk hisselerini ve daha sonra tümünü satın alarak Türkiye’deki yatırımları ile gündeme geldi. Bunu izleyen dönemde bankacılık yatırımlarını Finansbank’ı alarak sürdüren Katar akabinde ERGO Portföy ve Digitürk’ü satın aldı. Aynı zamanda Mado, Banvit, Ankas, Boyner ve BMC’de de yatırımları bulunmakta.


2018’de Türkiye ile ABD arasındaki siyasi ilişkilerin gerilmesi sonucu Türk lirasının ciddi değer kaybı ile başlayan ve Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyen bir ortamda Katar, Türkiye’ye ekonomik desteğini göstermiştir. Katar 15 Ağustos 2018’de Türkiye ekonomisinin yaşadığı finansal dalgalanma karşısında Türkiye’ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacağını açıkladı. Bu süreçte iki ülke arasında yerel para birimleri üzerinden hem ticareti kolaylaştırmak hem de finansal istikrarı sağlamak amacıyla 17 Ağustos 2018’de iki ülke merkez bankaları arasında 3 milyar dolar karşılığı TL ve Katar Riyali cinsinden swap anlaşması imzalandı. 25 Kasım 2019’da swap tutarı 5 milyar dolara ve 20 Mayıs 2020’de 15 milyar dolara çıkartılarak güncellendi.


Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımlarda nedense kimilerince hep KATAR dikkat çekmekte. Oysa ülkemizde KATAR’ın yaptığı yatırımlar Avrupa ülkelerine göre devede kulak..


Ülke gruplarına göre; AB’nin yüzde 73, ABD’nin yüzde 8 ve Körfez ülkelerinin ülkemizdeki yatırım  payı yüzde  7 olarak gerçekleşmiş.


Türkiye’de faaliyet gösteren Katarlı şirket sayısı ise 179 adettir. Buna karşılık Türk müteahhitler de Katar’da önemli projeler yürütmekte. Türk şirketleri bugüne kadar Katar’da 148 proje üstlenmiş ve proje bedelleri toplamda 18,3 milyar doları aşmıştır.


Türkiye ile Katar arasında ekonomik ve akeri yakınlaşma her geçen gün artmakta ve Türkiye bundan önemli şekilde yararlar ele etmektedir. Katar birçok alana da Türkiye’ye destek vermektedir.

Temmuz 2015'te çözüm süreci biterken Türkiye Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarını bombaladığında Arap Birliği, Türkiye'yi kınayan bir açıklama yaptı. Katar ise açıklamaya şerh koyarak Dışişleri Bakanlığı açıklamasıyla Türkiye'ye destek verdi:

"Katar, sınırlarını korumak için attığı adımlarda Türkiye'yle dayanışma içindedir." dedi.


Katar’la işbirliğimiz askeri alanda da her geçen gün artmakta.


1915'te Katarlılar Osmanlı Devleti'ne karşı ayaklandığında, İngiltere bölgedeki aşiretlere destek veriyordu.
Aynı dönemde Çanakkale Savaşı'nda da İngilizlere karşı savaşan Osmanlılar, stratejik bir kararla bölgeyi Katar'daki aşiret liderlerine ve İngiltere'ye bırakarak yeni bir çatışma yaşamadan çekilmişlerdi.

Tam 100 yıl sonra, İngiltere'den kalan eski askeri üsse Türkiye,  Katar ile askeri işbirliği anlaşması imzalayarak geri döndü.


İki ülke arasındaki askeri işbirliği, Arap ülkelerindeki ayaklanmalar başladıktan kısa bir süre sonra, Mayıs 2011'de yapılan bir savuma sanayi ürünleri anlaşmasıyla hız kazanmaya başladı.

O dönem yurt dışına yaklaşık 1 milyar dolarlık savunma ürünleri satan Türkiye, Katar'a da 10 adet Bayraktar insansız hava aracı sattı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, 2,5 milyon dolar değerindeki satışla Bayraktar, Katar ordusunun envanterindeki ilk insansız hava aracı oldu.

Aralık 2015 ve Nisan 2016'da iki ülke arasında jandarma ve askeri personelin eğitimi, ortak tatbikatlar ve özel kuvvetlerin Katar'da konuşlandırılabilmesi için iki ayrı protokol imzalandı. Böylece Türkiye, kendi toprakları dışındaki ilk büyük askeri üssünü kurmak için hazırlıklara başladı. 
 

Katar, Körfez ülkeleriyle zaman zaman sorun yaşayan bir ülke. O nedenle Devlet Başkanı Emir Şeyh Tamim bin Hamad’a darbe girişiminde bulunulduğunda Türkiye Hamad’ın yanında oldu ve dışarıdan gelecek savaş tehlikesine karşı Hamad’a destek vereceğini açıkladı. Bu konuda iki ülke arasında asker konuşlandırma anlaşması yapıldı. Türkiye’nin Katar’da 300 askerinin olduğu belirtilmekte.
 

Türkiye, Avrupa ülkeleriyle mukayese edilirse  ülkemize en az zarar verebilecek konumda Müslüman bir ülke. Eski Osmanlı toprağı. 


Batı, Katar’ın sermayesi gibi, turistlerini de çekmek istiyor. Zira Katar’lılar gittikleri ülkelere çok para bırakmaktalar.

Türkiye hala yabancı yatırım konusunda cazip bir ülke konumunda değil. Yerli sermaye de dışarıdan kredi almadan büyük yatırım yapma kabiliyetine sahip değil. 

O nedenle, KATAR sermayesinin menfaatimizin olacağı şartlarda ülkemizde yatırımda bulunması zarar değil kârdır. Örneğin; daha önce başka bir kuruluşta olup Varlık fonunun satın aldığı  10 borsa hissesinin KATAR tarafından satın alınması borsanın değerini yükseltmiştr.
 
Türkiye’ye yabancı sermayenin girmesine karşı olmayanların sıra KATAR’a geldiğinde bas bas bağırmalarının nedenini anlamak zor!  Türkiye’nin yabancı yatırımlarının Körfez sermayesine dayanması birçok yönden Batı sermayesine dayanmasından daha yararlı. Ve üstelik Batı Körfez ülkelerinin kapısında yatmış durumda.


Türkiye yeni ticari dengeler kurma adına Rusya ve Çin ile işbirliklerini geliştiriyor ama her iki ülkeye ihracatımız oldukça az. Türkiye, bu ülkeler için şimdilerde bir pazar durumunda.


Türkiye, elindeki KATAR imkânını iyi değerlendirmelidir.

 
Etiketler: KATAR, YATIRIMLARI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Ekim 2022
YÜREĞİN YETİYORSA ÇIK KARŞIMA
18 Ekim 2022
DEZENFORMASYONLA MÜCADELE YASASI ÜZERİNE
07 Ekim 2022
ÇAYKUR’DA MEVSİMLİK İŞÇİLERE KADRO SORUNU
29 Eylül 2022
RİZE VE SİYASETLE ZENGİNLEŞENLER
13 Eylül 2022
SİYASET AYNİLEŞİYOR
30 Ağustos 2022
KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAK
17 Ağustos 2022
RİZE'DE ILICA SUYUNA İÇİLEMEZ TABELASI
09 Ağustos 2022
FAİZ VE ENFLASYON
28 Temmuz 2022
ARAP TURİSTLER
27 Haziran 2022
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
22 Haziran 2022
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
22 Haziran 2022
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
05 Haziran 2022
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
20 Mayıs 2022
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
12 Mayıs 2022
DEMOKRASİMİZ
03 Mayıs 2022
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
30 Nisan 2022
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
09 Nisan 2022
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
03 Nisan 2022
RİZE BASINI VE ...
31 Mart 2022
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
29 Mart 2022
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
21 Mart 2022
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
20 Mart 2022
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
17 Mart 2022
RİZESPOR YÖNETİMİ
06 Mart 2022
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
25 Şubat 2022
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
20 Şubat 2022
GEÇÇEK
18 Şubat 2022
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
15 Şubat 2022
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
13 Ocak 2022
DİN Mİ, IRK MI?
11 Ocak 2022
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
03 Ekim 2021
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
19 Eylül 2021
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
06 Eylül 2021
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
01 Eylül 2021
CHP'NN ÇAY KANUNU
20 Ağustos 2021
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
19 Temmuz 2021
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
11 Temmuz 2021
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
01 Temmuz 2021
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
07 Haziran 2021
PEKER KONUSU
30 Mayıs 2021
ÇAY KANUNU
27 Mayıs 2021
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
14 Mayıs 2021
İSRAİL’E HAK VERENLER!
06 Mayıs 2021
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
15 Mart 2021
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
07 Mart 2021
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
16 Şubat 2021
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
12 Şubat 2021
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
15 Ocak 2021
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
16 Aralık 2020
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
12 Aralık 2020
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
28 Eylül 2020
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
30 Ağustos 2020
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
07 Ağustos 2020
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
26 Temmuz 2020
FUTBOL KULÜPLERİ
20 Temmuz 2020
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
08 Temmuz 2020
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
07 Temmuz 2020
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
03 Temmuz 2020
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
12 Haziran 2020
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
11 Haziran 2020
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
02 Haziran 2020
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
26 Mayıs 2020
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
18 Mayıs 2020
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
13 Mayıs 2020
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
12 Mayıs 2020
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
30 Nisan 2020
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
22 Nisan 2020
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
23 Mart 2020
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
14 Mart 2020
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
31 Aralık 2019
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
30 Kasım 2019
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
22 Ekim 2019
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
07 Ekim 2019
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
20 Eylül 2019
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
31 Ağustos 2019
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
01 Temmuz 2019
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
26 Haziran 2019
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
09 Haziran 2019
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
19 Mayıs 2019
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
06 Mayıs 2019
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
02 Nisan 2019
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.
Haber Yazılımı