Ceyhun KALENDER
Köşe Yazarı
Ceyhun KALENDER
 

BU KİBİR, BU İNAT, BU HASET NEDEN?

Ay dolunaydı Lacivertti gece Gıcırtılı bir kağnı iniyordu Kocatepe'den Sesi ovayı tutuyordu inceden Al duvaklı Bir gelin gidiyordu Ankara'ya Kaşları hilal Gözleri yıldız Bir Mehmet Süngüsünü parlatıyordu Sakarya'da, Adı, kendisi gibi Aziz Çarıkla potin Şalvarla, pantolon Tanışmamışlardı henüz Ankara'da Samanpazarı'nda Yorgunlar kahvesinde Bir türkü çalıyordu Dede Korkut mu desem çalan Elinde kopuz Yoksa Veysel miydi Şarkışla'dan Bağlama mıydı saz Çalıyordu işte Çalıyordu ya Duyuyorduk ya biz Ay dolunaydı Lacivertti gece Bir gelin geliyordu Ankara'ya Al duvaklı Hilal kaşlı Bir gelin Gözleri yıldız Bir yanında Şerife Bacı Bir yanında Elif Kız 96 yıl önceydi Ve bir Cumhuriyet doğuyordu.   96. Yılını kutladığımız Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünde, bütün olumsuzluklara rağmen bizi umutlandıran, motive eden Mustafa Kemal Atatürk'ün gelecek nesillere bıraktığı büyük mirastır. Güneş balcıkla sıvanmaz. Güneş görmezden gelinmez. Bütün demokratik hakları onun sayesinde elde eden ve Türk Milli Eğitiminde yetkiliyim diyen sendikacıklar; ne yazık ki, dostlar alışverişte görsün anlayışıyla yayınladıkları cumhuriyet mesajlarında Mustafa Kemal ismini bilerek ve inatla zikretmekten kaçınmaktadırlar. Öyle olmaz işine geldiğinde, zora düştüğünde Atatürk'ü ağzına almak. Öyle olmaz Atatürksüz Cumhuriyeti kutlamak. Bu kibir, bu inat, bu haset, bu cehalet gün geliyor yüzünüze çarpıyor ama yine de akıllanmıyorsunuz. Olmaz öyle Atatürk ve cumhuriyet düşmanı Mustafa Sabri’yi baş tacı ederek cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak… 15 Temmuz gibi bir dara düştüğünde Atatürk'ü hatırlamakla olmaz... Emperyalistlere gözdağı vermek için sırtını dayıyorsan Atatürk'e, sonra şımarınca ihanet etmeyeceksin. Bu ikiyüzlülük senin başına da dert oluyor. Yüzyıllar önce Dede Korkut söylemiş; gece korkusundan kurdu taklit eden çakal, sessizlik çökünce yolunu bulamazmış, diye... Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol. Ya doğru dürüst kutla ya da kutlar gibi yapma. Üzerinde tepindiğin, her değiştirmek istediğinde eline yüzüne bulaştırarak fabrika ayarlarına dönmek zorunda kaldığın bu kurumların temelleri meğer ne kadar sağlam atılmış. Yıllar önceden yıllar sonrası hesaplanmış. Deha böyle bir şeydir işte... Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun
Ekleme Tarihi: 29 Ekim 2019 - Salı

BU KİBİR, BU İNAT, BU HASET NEDEN?

Ay dolunaydı

Lacivertti gece

Gıcırtılı bir kağnı iniyordu

Kocatepe'den

Sesi ovayı tutuyordu inceden

Al duvaklı

Bir gelin gidiyordu

Ankara'ya

Kaşları hilal

Gözleri yıldız

Bir Mehmet

Süngüsünü parlatıyordu

Sakarya'da,

Adı, kendisi gibi Aziz

Çarıkla potin

Şalvarla, pantolon

Tanışmamışlardı henüz

Ankara'da

Samanpazarı'nda

Yorgunlar kahvesinde

Bir türkü çalıyordu

Dede Korkut mu desem çalan

Elinde kopuz

Yoksa Veysel miydi

Şarkışla'dan

Bağlama mıydı saz

Çalıyordu işte

Çalıyordu ya

Duyuyorduk ya biz

Ay dolunaydı

Lacivertti gece

Bir gelin geliyordu Ankara'ya

Al duvaklı

Hilal kaşlı

Bir gelin

Gözleri yıldız

Bir yanında Şerife Bacı

Bir yanında Elif Kız

96 yıl önceydi

Ve bir Cumhuriyet doğuyordu.

 

96. Yılını kutladığımız Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünde, bütün olumsuzluklara rağmen bizi umutlandıran, motive eden Mustafa Kemal Atatürk'ün gelecek nesillere bıraktığı büyük mirastır.

Güneş balcıkla sıvanmaz. Güneş görmezden gelinmez.

Bütün demokratik hakları onun sayesinde elde eden ve Türk Milli Eğitiminde yetkiliyim diyen sendikacıklar; ne yazık ki, dostlar alışverişte görsün anlayışıyla yayınladıkları cumhuriyet mesajlarında Mustafa Kemal ismini bilerek ve inatla zikretmekten kaçınmaktadırlar.

Öyle olmaz işine geldiğinde, zora düştüğünde Atatürk'ü ağzına almak. Öyle olmaz Atatürksüz Cumhuriyeti kutlamak.

Bu kibir, bu inat, bu haset, bu cehalet gün geliyor yüzünüze çarpıyor ama yine de akıllanmıyorsunuz.

Olmaz öyle Atatürk ve cumhuriyet düşmanı Mustafa Sabri’yi baş tacı ederek cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak…

15 Temmuz gibi bir dara düştüğünde Atatürk'ü hatırlamakla olmaz...

Emperyalistlere gözdağı vermek için sırtını dayıyorsan Atatürk'e, sonra şımarınca ihanet etmeyeceksin. Bu ikiyüzlülük senin başına da dert oluyor.

Yüzyıllar önce Dede Korkut söylemiş; gece korkusundan kurdu taklit eden çakal, sessizlik çökünce yolunu bulamazmış, diye...

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

Ya doğru dürüst kutla ya da kutlar gibi yapma.

Üzerinde tepindiğin, her değiştirmek istediğinde eline yüzüne bulaştırarak fabrika ayarlarına dönmek zorunda kaldığın bu kurumların temelleri meğer ne kadar sağlam atılmış.

Yıllar önceden yıllar sonrası hesaplanmış. Deha böyle bir şeydir işte...

Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.