Osman YAZICI
Köşe Yazarı
Osman YAZICI
 

Köyden yükselen İhracat rekoru.

Rize/Fındıklı ve Fındıklılarla ilgili düşüncelerimi  ”Karadeniz’in Paris’i ” başlıklı yazımda dile getirmiştim. Rahmetli Şadi Pehlivanoğlu ile ilgili anılarım, kitaplara sığmaz. Bugün sizlere Fındıklı’nın bir köyünden dünyaya uzanan bir başarı öyküsünü anlatacağım..  Fındıklı’nın Çağlayan köyü. Sahilden 9 km uzaklıktaki “Organik köyü”. Fındıklı Özel İdaresi müdürü Dursun Yaşaroğlu, hem hemşerim, hem de okul arkadaşımdır.   Her ne kadar Pazar-Ardeşen- Fındıklı üçgeninde kaldı ise de, Milletvekili, Genel müdür ve belediye başkanı olabilecek üstün niteliklere sahiptir. Beni Çağlayan köyüne götürdüğü içinde teşekkür ediyorum.  *  Yol boyunca ilçedeki tarihi taş desenli ahşap Evleri’nin nasıl onarıldığını anlattı. Kısacası bölgedeki tarihi evlerin onarımında devlet yüzde 70’i karşılıyor. Güzel bir uygulama..  Sonra dere kenarındaki balık tesislerine gittik (Abu Restorana).Hikâyesi şu: Tesisi Anavatan iktidarları dönemindeki Belediye başkanı Gürkan Hacısüleymanoğlu kurdu, dünyaya tanıttı, dostlarını ağırlşadı,bölgede özel teşebbüsün öncüsü oldu. . Bu arada beyefendi kişiliği ile tanıdığım, Gürkan Bey’e iyi dileklerimi iletiyorum.  Sonrası uzun yıllar ABD’de kalan; yeğeni Hasan Kuzuoğlu, devraldı. Geliştirdi, büyüttü. Tatlı suda yetiştirdiği “ Somon balığı” dünyaya ihraç etti. Ve ihracatta rekor kırdı. Yaklaşık 500 kişiye iş imkanını sağlamış..  Kısacası şirin bir ilçenin organik köyünde mucizeler yarattı. Tesiste, hayatımda ilk kez “Balık İskender’i “ yedik. Yoğurt ve balık. Desteklenmesi gereken bir teşebbüs ruhu.. Kutluyorum..  Özel İdare’den açılmışken, Rize Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı ile telefonla görüşmemiz oldu. Bölgeye yapılan hizmetleri anlattı. Cumhurbaşkanının ilinde görev yapmanın onurunu ve sorumluluğunun idraki içinde olduğunu gördük.. Eleştiriye ve iletişime açık, gelecek vadeden, iyi niyetle çalışan birisi. Onu izlemeye devam edeceğiz..  *  Fındıklı’ya gitmişken, önce belediye başkanını makamında ziyaret ettik .”Kapısız ve makamsız başkan” Ercüment Şahin Çervatoğlu beni şaşırttı. Makam odasının kapısı yok. İsteyen istediği gibi girip-çıkıyor.  6-7 yaşında bir çocuk kendisine çizdiği kara kalem resmini inceliyordu.  Başkan Çervatoğlu, seçkin aydınlarımızdan ve çağdaş dünyamızın göz bebeklerinden biri olarak tanınıyor.  Yüreği, beyni, düşünce yapısı onu başarı ile taçlanmasına vesile oldu.30 yıldır iyiden, doğrudan güzelden şaşmayan başkan, cömert bir insanlık çeşmesi gibi, Fındıklı halkına hizmet sunmaya çalışıyor. Makamında değil, halkın içinde görev yapıyor..  Kafası dünyadaki  ve Türkiye’deki gelişmelerde, yüreği ise Fındıklı halkında..”Millet Parkı” mi, “Atatürk Parkı” mi ?tartışması ile gündeme gelen başkanın yazıldığı, çizildiği gibi amacı kavga değil,aksıne her kesime  hizmet etmektir..  Arhavi-Hopa-Batum-Artvin derken  iznimiz doluyor… 
Ekleme Tarihi: 28 Ağustos 2019 - Çarşamba

Köyden yükselen İhracat rekoru.

Rize/Fındıklı ve Fındıklılarla ilgili düşüncelerimi  ”Karadeniz’in Paris’i ” başlıklı yazımda dile getirmiştim. Rahmetli Şadi Pehlivanoğlu ile ilgili anılarım, kitaplara sığmaz. Bugün sizlere Fındıklı’nın bir köyünden dünyaya uzanan bir başarı öyküsünü anlatacağım.. 


Fındıklı’nın Çağlayan köyü. Sahilden 9 km uzaklıktaki “Organik köyü”. Fındıklı Özel İdaresi müdürü Dursun Yaşaroğlu, hem hemşerim, hem de okul arkadaşımdır.  


Her ne kadar Pazar-Ardeşen- Fındıklı üçgeninde kaldı ise de, Milletvekili, Genel müdür ve belediye başkanı olabilecek üstün niteliklere sahiptir. Beni Çağlayan köyüne götürdüğü içinde teşekkür ediyorum. Yol boyunca ilçedeki tarihi taş desenli ahşap Evleri’nin nasıl onarıldığını anlattı. Kısacası bölgedeki tarihi evlerin onarımında devlet yüzde 70’i karşılıyor. Güzel bir uygulama.. 


Sonra dere kenarındaki balık tesislerine gittik (Abu Restorana).Hikâyesi şu: Tesisi Anavatan iktidarları dönemindeki Belediye başkanı Gürkan Hacısüleymanoğlu kurdu, dünyaya tanıttı, dostlarını ağırlşadı,bölgede özel teşebbüsün öncüsü oldu. . Bu arada beyefendi kişiliği ile tanıdığım, Gürkan Bey’e iyi dileklerimi iletiyorum. 


Sonrası uzun yıllar ABD’de kalan; yeğeni Hasan Kuzuoğlu, devraldı. Geliştirdi, büyüttü. Tatlı suda yetiştirdiği “ Somon balığı” dünyaya ihraç etti. Ve ihracatta rekor kırdı. Yaklaşık 500 kişiye iş imkanını sağlamış.. 


Kısacası şirin bir ilçenin organik köyünde mucizeler yarattı. Tesiste, hayatımda ilk kez “Balık İskender’i “ yedik. Yoğurt ve balık. Desteklenmesi gereken bir teşebbüs ruhu.. Kutluyorum.. 


Özel İdare’den açılmışken, Rize Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı ile telefonla görüşmemiz oldu. Bölgeye yapılan hizmetleri anlattı. Cumhurbaşkanının ilinde görev yapmanın onurunu ve sorumluluğunun idraki içinde olduğunu gördük.. Eleştiriye ve iletişime açık, gelecek vadeden, iyi niyetle çalışan birisi. Onu izlemeye devam edeceğiz.. Fındıklı’ya gitmişken, önce belediye başkanını makamında ziyaret ettik .”Kapısız ve makamsız başkan” Ercüment Şahin Çervatoğlu beni şaşırttı. Makam odasının kapısı yok. İsteyen istediği gibi girip-çıkıyor.  6-7 yaşında bir çocuk kendisine çizdiği kara kalem resmini inceliyordu. 


Başkan Çervatoğlu, seçkin aydınlarımızdan ve çağdaş dünyamızın göz bebeklerinden biri olarak tanınıyor. 


Yüreği, beyni, düşünce yapısı onu başarı ile taçlanmasına vesile oldu.30 yıldır iyiden, doğrudan güzelden şaşmayan başkan, cömert bir insanlık çeşmesi gibi, Fındıklı halkına hizmet sunmaya çalışıyor. Makamında değil, halkın içinde görev yapıyor.. 


Kafası dünyadaki  ve Türkiye’deki gelişmelerde, yüreği ise Fındıklı halkında..”Millet Parkı” mi, “Atatürk Parkı” mi ?tartışması ile gündeme gelen başkanın yazıldığı, çizildiği gibi amacı kavga değil,aksıne her kesime  hizmet etmektir.. 


Arhavi-Hopa-Batum-Artvin derken  iznimiz doluyor… 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.