Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN

Sonunda Rize-Artvin Hava Limanı için bilet satılmaya başlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli merkezlerden, en geç 1,5 saat içinde Rize’ye ulaşıp, terminal işlemleri dahil,  bir saat geçmeden Rize merkeze ayak basmak mümkün olacak. Başlangıçta birçoğumuz, bu yatırımı çok istememiş olabiliriz ama geldiğimiz bu noktada tüm emeği geçenlere teşekkür edip, Of’dan Artvin’e kadar çok geniş bir bölge için hayırlı olmasını diliyoruz. Artık yalnız yurt içi değil, yurtdışında dünyanın her yerinden Rize’ye ulaşılıp, Doğu Karadeniz’in doyumsuz cennetlerinden çok daha kolay  istifade edilecek. Tabii bu yeni turizm tesislerinin, çok tartışılan yaylalar arası yolların çevreye asla zarar verilmeden ve çarpık yapılaşmaya yol açmadan ikmal edilmesini gerekli kılıyor. Doğaldır ki, öncelikle bu toprağın insanları için hava yollarının ulaşılabilir olması büyük önem taşır. Eğer bir Rizeli veya Artvinli, astronomik düzeylere çıkan uçak bileti fiyatları nedeniyle hava yolunu kullanmayıp, yaklaşık 20 saat otobüste kalmaya mahküm olacaksa ne anladım ben bu yatırımdan? Hâlâhazırda her destinasyondan daha pahalı olan Doğu Karadeniz uçak bileti fiyatları, şu anda Rize için  ilan edildiği gibi ortalama en fazla 500 TL.civarında olmazsa, 2000 yılları öncesinde olduğu gibi sadece zenginlerin bir seçeneği olur. Bu rakamı aşıp, 800 ve hatta bin liraya ulaşacak bu biletleri orta direk asla satın alamaz. Hele bir de çoluk çocuk seyahat edecekse tek yön aile navlunu 3-4 bin lira! Neredeyse bir ton çay parası… Son bir yıldır yüzde 300 artan akaryakıt fiyatları, havaalanı yer hizmetlleri ve uçakların bakımı, amortismanı gibi giderler bahane edilerek uçak bileti fiyatları ulaşılabilir olmaktan çıkarsa, sadece yerli yolcu değil yabancı turistler bile bu yüksek bedelleri ödemeye yanaşmayabilir. Bundan da en çok zararı emekleme dönemini bir an önce geçip, Türkiye’nin önde gelen hava limanlarından biri olmaya aday Rize-Artvin Hava Limanı görür. Bu meyanda, başta THY olmak üzere hava yolu şirketlerinden dileğimiz hiç olmazsa çay mevsiminin başladığı nisan-mayıs ve bittiği eylül –ekim aylarında özel indirimli fiyat uygulanması…
Ekleme Tarihi: 27 Nisan 2022 - Çarşamba

RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN

Sonunda Rize-Artvin Hava Limanı için bilet satılmaya başlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli merkezlerden, en geç 1,5 saat içinde Rize’ye ulaşıp, terminal işlemleri dahil,  bir saat geçmeden Rize merkeze ayak basmak mümkün olacak.


Başlangıçta birçoğumuz, bu yatırımı çok istememiş olabiliriz ama geldiğimiz bu noktada tüm emeği geçenlere teşekkür edip, Of’dan Artvin’e kadar çok geniş bir bölge için hayırlı olmasını diliyoruz. Artık yalnız yurt içi değil, yurtdışında dünyanın her yerinden Rize’ye ulaşılıp, Doğu Karadeniz’in doyumsuz cennetlerinden çok daha kolay  istifade edilecek. Tabii bu yeni turizm tesislerinin, çok tartışılan yaylalar arası yolların çevreye asla zarar verilmeden ve çarpık yapılaşmaya yol açmadan ikmal edilmesini gerekli kılıyor.


Doğaldır ki, öncelikle bu toprağın insanları için hava yollarının ulaşılabilir olması büyük önem taşır. Eğer bir Rizeli veya Artvinli, astronomik düzeylere çıkan uçak bileti fiyatları nedeniyle hava yolunu kullanmayıp, yaklaşık 20 saat otobüste kalmaya mahküm olacaksa ne anladım ben bu yatırımdan?


Hâlâhazırda her destinasyondan daha pahalı olan Doğu Karadeniz uçak bileti fiyatları, şu anda Rize için  ilan edildiği gibi ortalama en fazla 500 TL.civarında olmazsa, 2000 yılları öncesinde olduğu gibi sadece zenginlerin bir seçeneği olur. Bu rakamı aşıp, 800 ve hatta bin liraya ulaşacak bu biletleri orta direk asla satın alamaz. Hele bir de çoluk çocuk seyahat edecekse tek yön aile navlunu 3-4 bin lira! Neredeyse bir ton çay parası…


Son bir yıldır yüzde 300 artan akaryakıt fiyatları, havaalanı yer hizmetlleri ve uçakların bakımı, amortismanı gibi giderler bahane edilerek uçak bileti fiyatları ulaşılabilir olmaktan çıkarsa, sadece yerli yolcu değil yabancı turistler bile bu yüksek bedelleri ödemeye yanaşmayabilir. Bundan da en çok zararı emekleme dönemini bir an önce geçip, Türkiye’nin önde gelen hava limanlarından biri olmaya aday Rize-Artvin Hava Limanı görür.


Bu meyanda, başta THY olmak üzere hava yolu şirketlerinden dileğimiz hiç olmazsa çay mevsiminin başladığı nisan-mayıs ve bittiği eylül –ekim aylarında özel indirimli fiyat uygulanması…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.