Enjeksiyon Kimyasalları Nerelerde Kullanılır?
Haber
21 Mart 2022 - Pazartesi 14:14
 
Enjeksiyon Kimyasalları Nerelerde Kullanılır?
Teknoloji Haberi
Enjeksiyon Kimyasalları Nerelerde Kullanılır?

Oldukça geniş kullanım alanına sahip enjeksiyon kimyasalları,  yapısal onarımların yüksek maliyetlerinden kaçınmak ve operasyonel bekleme sürelerini kısaltmak isteyenlerin tercih ettiği kimyasallardır. Klasik yalıtım sistemlerinin aksine suyun betonla temas etmesini daha iyi şekilde engelliyor oluşu da tercih edilmesindeki en büyük sebeplerdendir.

Diğer yalıtım sistemleri yerine tercih edilmesi için pek maddenin sıralanabiliyor oluşu enjeksiyon kimyasallarının kullanım alanlarını arttırmıştır. Tüneller, maden sektörü, su arıtma tesisleri, limanlar, dilatasyonlar, kimyasal sağlamlaştırma ve sabitleme, çatlak ve derz onarımı, inşaat çukuru emniyeti ve geçici tahkimat gibi pek çok alan örnek olarak verilir.


Poliüretan Enjeksiyon Kimyasalları Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Fmy Kimya yöneticisi, Enjeksiyon kimyasalları ürün grubuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi:

Poliüretan enjeksiyon, genel olarak esnek bir yapıya sahiptir. Polimer maddesi ile geliştirilmiştir. Su ile temas etmesi sonucu hızlı reaksiyon veren kapalı hücre yapısındaki su izolasyon köpükleri, poliüretan enjeksiyon sistemlerini oluştururlar. Poliüretan köpükler, su geldiği anda şişer ve suyun sızmasını engeller.  Poliüretan enjeksiyon uygulamaları, izolasyon ve su yalıtımında son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir.

Su akan çatlakların kapatılması, soğuk derzlerin yalıtımı ve yapısal güçlendirme çalışmaları, asansör kuyusu su yalıtımı gibi pek çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Kullanıldıkları alanlarda su akıntılarına karşı bariyerler oluştururlar ve sızıntıyı engellerler.

Betonarme yapılardaki inşaat esnasında veya tamamlandıktan sonra yapının hareket etmesi ya da temel izolasyonun zarar görmesinden dolayı toprak altında kalan kısımdan yapı içerisine su sızıntısı olması ile sonuçlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda poliüretan enjeksiyon uygulamaları yapılabilecek sınırlı sayıda uygulamalardandır. Poliüretan enjeksiyon uygulamaları sayesinde yapılan su yalıtımı, negatif alanlardan gelen su izolasyonunu sağlamak amacıyla beton ve duvar içerisindeki çatlak ve kılcal alanların doldurularak su sızıntılarının kesilmesini sağlar. Çağdaş ve popüler bir enjeksiyon sistemidir


Silikat Enjeksiyon Uygulamaları Nedir? Nerelerde Kullanılırlar?

Slikat Enjeksiyon, aleve dayanıklı yapısı ile bilinmektedir. Silikat bazlı olan enjeksiyon çeşidi yer altı şartlarında da uzun vadede yapısını bozulmadan koruyabilmektedir.

Maden, baraj ve tünellerde yaygın kullanıma sahip olan silakat enjeksiyon uygulamaları; zemin, boşluk doldurma, su yalıtımı ve beton onarımı gibi uygulamalarda kullanılabilmektedir. Madenlerde gaz birikimini önlemek amacı ile çatlak doldurulması konusunda da başarılı sonuçlar vermektedir. Yangın barajları yapımı ya da mevcut yangın barajlarının sızdırmazlığını sağlamak amacıyla da kullanılır.  Gevşek kömür ve kaya kütlelerini sağlamlaştırıp, kuvvetlendirebilir. Kazı alanlarındaki çatlakların doldurulmasında oldukça tercih edilen silikat enjeksiyon uygulamaları gevşek tavanlarda ve emniyet topuklarında oluşan çatlakları doldurarak stabil hale getirmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Enjeksiyon, Kimyasalları, Nerelerde, Kullanılır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı