Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri için geri sayım
Haber
03 Ağustos 2022 - Çarşamba 11:42
 
Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri için geri sayım
Kültür Haberi
Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri için geri sayım

Ekşioğlu Vakfı 22. Ovit Yayla Şenlikleri bu yıl 12-14 Ağustos 2022 tarihleri arasında bölgenin kültürü, el sanatları, yaylacılık geleneği, mutfağı, folkloru ve yöresel kıyafetleri ile sanatının yaşatılacağı özel etkinliklerle gerçekleştirilecek. Karadenizli sanatçıların yanı sıra sevilen müzik grubu Pinhani de yaylada sahne alacak.


Ekşioğlu Vakfı 22’inci Ovit Yayla Şenlikleri bu yıl 12-14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Rize’nin İkizdere ilçesi ile Ovit Yaylası’nda düzenlenecek. Bu yıl şenliklerde bölgenin kültürü, el sanatları, yaylacılık geleneği, mutfağı, folkloru ve yöresel kıyafetleri ile sanatı öne çıkarılacak. Şenliklerde yayla göçünün canlandırılmasından, Rize Bezi defilesine, el sanatları atölyelerinden, atma türkü geleneğinin yaşatılmasına, halk oyunlarından, Rize ve İkizdere yöresi lezzetlerinin tanıtılmasına kadar birçok etkinlik düzenlenecek.
Pinhani sahne alacak

Sevgi Ekşi’nin sunacağı şenliklerde, Osman Akbulut, Kemal Yılmaz, Ahmet Ekşioglu, Sebihan Altunay, Gökhan Can Boşnakoğlu, Fırat Cenk Ekşioğlu, Hamza Albayrak ve ekibi, Ceren Ece Öksüz, Aslıhan Çiçek, İslam Yıldız, Serhan İlbeyi, Yasemin Yıldız ile sevilen müzik grubu Pinhani sahne alacak. 12 Ağustos Cuma günü İkizdere ilçe futbol sahasında akşam düzenlenecek konser etkinlikleri ile başlayacak şenlikler, 13 ve 14 Ağustos Cumartesi ve Pazar günleri ise Ovit Yaylasında sürecek.

‘Kültürel değerler ön planda olacak’

Ekşioğlu Vakfı Başkanı Süleyman Ekşi, pandemi nedeniyle ara verilen şenliklerin bu yıl 22’incisini gerçekleştireceklerini belirterek, “Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenliklerinde bu yıl bölgemizin kültürel yaşantısını, geleneklerini, yaylacılığı, lezzetleri, folkloru, el sanatları, ahşap oymacılığı, Rize bezi kıyafetleri ve atma türkü geleneklerini gelecek kuşaklara aktarmak için çeşitli etkinlikler düzenleneceğiz. Bölgemiz yaşamında önemli bir yere sahip yayla göçü geleneğini yaşatacağız. Karadeniz’in çalışkan kadınlarının el emeği ürünlerini sergileyeceğiz. Şenliğe katılanlar unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ürünler ve el işlemelerini tanıyacak” dedi.
Ekşi, Karadenizli sanatçıların yanı sıra ünlü müzik grubu Pinhani’nin sahne alacağı Ekşioğlu Vakfı 22’inci Ovit Yayla Şenlikleri’ne tüm vatandaşları davet etti. 

Şenlik programı ise şöyle:


12.08.2022 CUMA – YER İKİZDERE FUTBOL SAHASI

Konserler (Saat 19.00)
Kemal Yılmaz
Gökhancan Boşnakoğlu
Fırat Can Ekşioğlu
Ahmet Ekşioğlu


13.08.2022 CUMARTESİ -  YER: OVİT YAYLASI

Saat 11.00 Yayla göçü geleneğinin canlandırılması
El sanatları stantlarının açılışı ve gezilmesi
Cimil Çorabı Örme Standı ziyareti
Atma Türkü Şöleni 
Altın ödüllü yarışmalar 
Konserler
Ahmet EKŞİOĞLU
Sebihan ALTUNAY
İslam YILDIZ
Aslıhan ÇİÇEK
Yasemin YILDIZ

14.08.2022 PAZAR -  YER: OVİT YAYLASI

Saat 11.00
Osman AKBULUT Konseri
Altın ödüllü yarışmlar 
El sanatları stantlarında uygulaması 
İkizdere Lezzetleri sergisi 
Halk oyunları gösterisi 
Rize Bezi Defilesi
Konserler
Ceren Ece ÖKSÜZ 
Aslıhan Çiçek Konseri
Serhan İLBEYİ
PİNHANİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekşioğlu, Vakfı, Ovit, Yayla, Şenlikleri, için, geri, sayım, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri için geri sayım
Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri için geri sayım
Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri için geri sayım
Yorumlar
Haber Yazılımı