Yazı Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 09:39
 
SAĞLIKLI BİR RİZE NASIL OLMALI?
Güngör ÖKSÜZ
[email protected]
 
 
Rizede sorunları belirlemek ve çözüm önermekte herkese görev düşüyor; Bürokratlarımız çok konuşuyor çözüm üretmiyor. İcraatta konuştuğumuz kadar başarılı değiliz.Her kesim görüş getirsin, fikir önersin Seçilmişlere fikir, öneri gelmesi lazım. Eğer Rize'de icraat yapılacaksa, önerileri icraat yapmak zorunda olanların önüne koyacaksınız. Takip edeceksiniz. 
 
KENTİN RUHUNU İÇİNDE HİSSETMEK
 
İnsan niye sever yaşadığı kenti? Orada yaşadığı, dostları, arkadaşları, yakınları ile birlikte olduğu; çocukluğunun, gençliğinin anılarının her sokak başında yüzüne güldüğü için mi? Havasını, suyunu, doğal güzelliğini sevdiği için mi? Bir kentte yaşamak.. O kentte yaşamaktan zevk alındığı için yaşamak..Orada olmaktan mutluluk duymak..Kentin ruhunu içinde hissetmek.. Bir çok neden sayılabilir daha..
 
Kuşkusuz bunlar bireysel nedenler olarak düşünülebilir. İşin bir de çağdaş kent, yaşanılır kent olma boyutu var. Bunu da kentin başta belediye olmak üzere, İl Yönetimi, üniversitesi ile çeşitli kurumları ve kuruluşları ile birlikte  oluşturmanın doğru ve yararlı olacağı düşünülebilir.
 
“Kent yönetimi denildiğinde her ne kadar kentin karşı karşıya kaldığı kentsel sorunlar öncelikle akıllara gelse de, kent ekonomisinden kent sağlığına, kentsel sorunlardan kent güvenliğine kadar geniş yelpazede sorumluluk alanları bulunmaktadır. Modern bir kent yönetiminde kent yönetiminin başlıca sorumluluk alanları: Sağlıklı Kentleşme,
Tarihi ve Kültürel Doku,
Sürdürülebilir Kentleşme,
Kentsel Yenileme/Sağlıklaştırma,
Kent Güvenliğinin Sağlanması,
Beşeri Kalkınmanın Gerçekleştirilmesi,
Kentsel Yaşam Kalitesinin Geliştirilmesi,
Kentin Sosyal Sermayesinin Geliştirilmesi,
Etkin Kurum Yönetiminin Gerçekleştirilmesi,

Kentsel Rekabet Gücü-Kent Ekonomisinin Geliştirilmesi.” bunlar başarilmadan kentsel dönüşümün gerçekleşmesi mümkün değildir.

TV ekranlarına çikip dönüşüm demeyle veya ankarada arka planlarda verdiğimiz mücadele demeyle Rize'ye yatırım yaptik denilmemeli.

Rize ticaret ve sanayi odası başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu , lojistik merkez projesiyle ilgili somut adımların atılmamasına haklı serzenişine katilmamak  mümkün değil.
 
RİZE TURİZM KENTİ OLMALI
 
Dünya deniz turizminden ekoturizme, doğa, tabiat ve yayla turizmine kaymaya başladı. Rize, tam bu noktada merkez olabilir. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Rize’yi dünya turizmine açmamız lazım” Dünya’da dört mevsimin doyasıya yaşandığı kentlerden biriside Rize'dır.Rize burokrasisi bu güzelliklere sahip çıkmak zorundadır.

Alternatif olarak, eşsiz doğası ve jeolojik yapısı ile endüstri mirası gibi potansiyellere sahip kentimizde, turizm yani bacasız sanayi mutlaka olmalıdır. Ancak turizm adına yapılan tüm çalışmalar bürokrasi engeliyle karşılaşmakta, ya iptal olmakta ya da süreci ciddi şekilde yavaşlatmaktadır”. Bunun alt yapısını seçilmişler oluşturmalı.
 
BELEDİYE BÜNYESİNDE TEKNİK DESTEK.
 
“Belediyeler bünyesinde girişimciliğe destek vermek amaçlı ve unutulmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmaya yönelik insan gücü yetiştirme eğitimleri ile vatandaşların kendi işlerini kurmaları için yararlanabilecekleri desteklerle ilgili bilgilendirme ve teknik destek ekipleri oluşturulmalıdır.” Bu konu kent kültürü ile de yakından ilgilidir.

Rizemizin çağdaş ve onurlu bir şekilde yaşamasını sağlayan ve yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan bir belediye yönetiminin destek sağlamasiyla olur. Kültür - sanat vizyonuna yönelik olarak önemli çalışmalar yapılması gerekiyor.

Halkıyla barışık, çevre sorunlarına duyarlı, yeşil ekonomiyi destekleyen, vatandaşın insan haklarına saygılı, sivil toplum örgütleri ve aktivistler ile işbirliği, işsizlik ve yoksulluk karşısında mücadeleci, yolsuzluk ve rüşvete karşı acımasız ve aynı zamanda şeffaf ve hesap verebilir, toreranslı bir yönetim  modeli olmalı.”
 
 
"RİZE"YI ÖNÜMÜZDEKİ ZOR YILLARA HAZIRLAMAK GEREKİYOR?
 
Rize'de kanalizasyon alt yapısı yenıden gözden geçirilmelidir.Aşırı yağışlarda da taşıyor. Ayrıca, Rize'nın çevre problemleri çok fazla. Dağlık ve piknik alanlarında çöp bırakılıyor. Köylerimizin tamamı çöplerini boş bulduğu yere atıyorlar. Bu sorunlara duyarlı olunmalı. Destek, fikir, yönlendirme, denetleme görevleri yapılmalı.
 
Rize halkının verdiği destek, gösterdiği güven yöneticileri şımartmamalı. Daha fazla olgunlaştırmalı, taşidiğiniz sorumluluğu bilmelisiniz.Rize için daha fazla çalışmak daha fazla bir şeyler üretmek gayretinde olmalisiniz. Rize neden birlikte hareket edemiyor� diye hayıflanıyoruz. Trabzon'da insanlarin bir araya kolayca geldiklerini görebiliyoruz. Sanki bu kültürün bir yansıması gibi biz bir türlü yan yana gelemiyoruz.

Sorunları çözme konusunda yöneticilerimiz üzerlerine düşen görevi yapmalıdır. 

Sorumluluk makamındakıler bu sorunlari çozmekle sorumludur.
 
Etiketler: SAĞLIKLI, BİR, RİZE, NASIL, OLMALI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı