Yazı Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 17:02 Bu yazı 472 kez okundu
 
RİZELİNİN SESİ RİZE HALKININ KALEMİYİM
Bayram Arif TURAN
bayramarif@rizeninsesi.net
 
 

Yeni yılın ilk ayı olan  Ocak ayında, Sayın Vekilimiz Muhammed AVCI  üst üste verdiği  müjdeli haberlerle  bizlerin, Rize halkının beklentilerini gidermiş oldu.

              
Ovit tünelinin ve bağlantı yollarının ayıca Lojistik merkezin ihalesinin bu yıl  yapılacağının, ,Hava limanının bu yıl hizmete açılacağının ve Şehir hastanesi için kazma vurulacağının  belirtilmesi , bizleri sevindirmiş olup bu projelerin ulusal metro projeler olduğunun tüm halkımız tarafından bilinmesi gerekir. 

           
Yapımı düşünülen Rize Şehir Hastanesinin veya Devlet hastanesinin nerede yapılacağı, bu projeleri kimin yapacağı , nerede konumlanacağı- denizde mi? dağda mi? şehrin göbeğinde mi?Konumlanacağı yerde trafik yoğunlaşır mi? Yapılması planlanan inşaatın maliyeti artar mi? Beni veya hiç kimseyi  ilgilendirmemeli. Bu ilin Belediyesi, çevre bilimcisi, jeologları, ,şoförler odası,mühendisleri, STO var. Yani bu kadar ehli insan varken her şeye müdahil olmadan yeni yapılacak hastanenin temelinin kısa zamanda atılması için top yekun birlik olmalı ve yetkilileri teşvik etmeliyiz. Araştırma hastanesi bugün itibariyle yetersiz gelmektedir. Artık hijyenik bakımından da tehditlerin kapıda olduğunu da bilinmesinde yarar vardır. 


DOKTOR YOK YETERSİZ GİBİ BİR ALGI VAR İLİMİZDE. 

           
Şunu Rize halkı bilmelidirrrr….. 

     
Araştırma hastanesi üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteriyor algısıııı… Yanlıışşşş…… Doğruyu anlaşılır bir dille halka anlatacak bir kişi olmaz mi bu güzelim Rize’mde? Eeeeeyyyy Rize halkı : Araştırma hastanesi ile üniversitenin hiç bir bağlantısı yok. Üniversite rektörlüğü sadece dekanını belirler, atamasını YÖK yapar. Üniversite, Araştırma hastanesinin ne yönetim bazında işlerine karışır, ne de alım satım işlerine ne de personelinin idaresine……  Araştırma hastanesini yöneten idare eden hastanenin Baş hekimidir. Bu biline.... Kimse tüm sorunları RTE isim benzerliği yüzünden üniversitemize yüklemesin.

           
Şimdi gelelim konumuza, metal yorgunu olanlar, amirler müdürler Baş hekimlerimiz alta sıraladığım rakamlar yanlış ise, beni düzeltiniz.

 

         
Türkiye genelinde 539 kişiye düşen doktor sayısı 1.

GÜMÜŞHANE'DE :   873 kişi ye 1 doktor

ORDU'DA               :   666  "     "   1    "

GİRESUN'DA         :   661  "     "   1    "

ARTVİN'DE            :   583  "     "   1    "

RİZE'DE                  :  483  "     "   1    "

TRABZON'DA        :   432  "    "    1    "

           
Türkiye istatistik verilerine göre doktor sayısı bakımından Rize, Türkiye ortalamasının çok üzerinde, bölgemiz de bizden daha büyük nüfuslu illerinden  bir hayli iyi durumdayız. Öyle ki ,Araştırma hastanesinde tibbi onkolog 2 kişi görev yapıyor, Trabzon hariç  bölgemizin hiç bir ilinde tibbi onkolog yok. Valimizin ili 600 bin nüfuslu  Tokat ilinde bile yok. Bölgemizde ilimizin  nüfus bakımından 4. Sırada  olmamıza rağmen doktor sayısı bakımından ikinci sıradayız.Kışı başına düşen doktor sayısı ülkemiz ölçeğinde zaten sıkıntı ama ilimiz bu konuda bir hayli iyi.Doktor yetiştirme sorununu kuran kursu yapmak için nasıl kı sefer halinde isek bu sorunu ançak tip öğrenci yetiştirme seferberliği ile sağlarız. Doktor yok algısı yerine acilen daha geniş, daha refah, daha modern hastane eksiğimiz var algısını ve baskısı yaparak halletmeliyiz.Bir kaç  örnek vermek isterim. Sadece Araştırma hastanesinde 200 doktor var, asistanlar hariç. Rize Doktor sayısı bakımından Türkiye ortalamasında, çok iyi durumda iken, bu şehirde doktor sayısı yetersiz algısı yaratılmaya çalışılıyor. Bu konuya değinmek,  halkı bilgilendirmek bana mi düşmeli idi ? Her konuda Ak Parti’yi bu ilde en sert şekilde  eleştiri getiren ve getirecek olan  bu kalem,  birimleri, amirleri ve partilerinde başarılı olduğu konularda övmeyi de yaptı yapıyor , kalemin bu konuda da başarılı olanın  hakkını vermeyi  biliyor bilecek de ..... Metal yorgunu bürokratlardan ötürü partinin başarısız gösterilmesine razı olmam olamam. Sunada temas edeyim, Sayın İlimizi idare edenler lütfen iki özel hastanemiz var. Daha kapsamlı özel hastanelerin teşvik edelim, ilimiz turizmde üniversite öğrencileriyle ve hasta turizmiyle şahlansın cıvıl cıvıl olsun,  bu gidişatla emekliler şehri olma yolunda. 


SON OLARAK AMİRLER MÜDÜRLER :

         
Bu kalem Rize’nin Sesidir,,, Rize halkının sesidir. Bu kalem sayın Vekillerimizi, Ak Parti İl başkanını eleştirdiğinde dahi kendilerinden  hiç bir dargınlık, küslük veya baskı görmüyor. (Sayın Avcı ve Sayın Alim’e teşekkür ederim) , Görevlerini bu nezih Rize halkına hizmet etmekle değil de, bir sıçrama basamağı gören amirleri, müdürleri eleştirmeye  devam edeceğim, kimse birilerini araya koymaya, aramaya gönül koymaya kalkmasın. Eğer ki  yazdıklarımda iftira veya hakaret varsa yüzümüz yerimiz belli buyursun konuşsunlar. Bu şehre, iktidar bunca yatırım yapacak ve halk yine memnun olmayacaksa yine yazarım…  Ve yine  bir siyasetçi veya bürokrat dahi olsa sorun görürsem,  eksik görürsem halkın sesi olmak adına yine yazarım yine yazarım..

        
CHP il başkanına da teşekkür ederim. En büyük tepkiyi köşemde,  ona, şahsına yaptığımda ‘’ teşekkür ederek’’ dikkate alacağını söylemişti. Lütfen eleştirileri  dikkate alarak hep birlikte güzel yaşanır bir kent inşa edelim. ....... 

           
Sayın Ak Parti İl Başkanı İshak Alim bey'e sesleniyorum! Metal yorgunu  olan idarecileri dinlendiriniz.

 
Etiketler: RİZELİNİN, SESİ, RİZE, HALKININ, KALEMİYİM,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Şubat 2020
MAKAMDA HAKARET YAKIŞMADI BEYLER
394 Okunma.
22 Ocak 2020
Sadece vekil veya bir kac kisinin dert etmesiyle sorunları çözülmez,
483 Okunma.
10 Ocak 2020
ÇEVRE YOLU ÖLÜM YOLU MU ?
896 Okunma.
05 Ocak 2020
RİZE'DE CHP evet.İYİ PARTİ evet.SAADET evet. YAZICI İletecek.
488 Okunma.
23 Aralık 2019
HAKKINI HELAL ET KASKETLİ HALİL BAKIRCI
1044 Okunma.
17 Aralık 2019
Sayın vekilim Avcı’ya
476 Okunma.
25 Kasım 2019
REİSİMİZİN RİZE'DEKİ VAATLERİ ENGELLENMİYOR MU
453 Okunma.
12 Kasım 2019
Kadınlarımız kızlarımız için böyle söylemlerde nasıl bulunursun.
415 Okunma.
26 Ekim 2019
Rize'nin önünü kesmek için yapılan bir yatırım.
473 Okunma.
12 Ekim 2019
BİR EYYYY'de BASKAN SAKAL 'a
1069 Okunma.
04 Ekim 2019
AK PARTİNİN RİZE'DEKİ ULAŞTIRMA VİZYONU
406 Okunma.
19 Eylül 2019
ŞAHSİ ÇIKARLARINIZ İÇİN RİZE HEBA EDİLEMEZ
391 Okunma.
19 Eylül 2019
Gözümüzün nuru ÇAYKUR'un paketleme fabrikasin'da neler oluyor.
379 Okunma.
08 Eylül 2019
AK PARTİ RİZE İL TEŞKİLATINA SORUYORUM
445 Okunma.
02 Eylül 2019
CHP RİZE İL BAŞKANINA SORUYORUM
646 Okunma.
07 Ağustos 2019
MÜJDELER OLSUN ,ÖLÜM YOLU ÇEVRE YOLU HIZLANACAKTIR.
1351 Okunma.
07 Ağustos 2019
YETERRR ÇEKİN ELİNİZİ ÇAYKURDAN
370 Okunma.
22 Temmuz 2019
U12.BASKET MACI . RİZE 29 FILISTIN 42
482 Okunma.
19 Haziran 2019
RİZE'DE HERKES KONUŞUYOR BİR TEK O SUSUYOR
753 Okunma.
29 Mayıs 2019
Rize'de Kentsel Dönüşüm Sessizce Yapılmalı
486 Okunma.
29 Mayıs 2019
GÜNAHKARSNIZ
371 Okunma.
15 Mayıs 2019
YAŞAYAN TARİH DEĞİRMENCİ.
648 Okunma.
01 Mayıs 2019
Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..
691 Okunma.
18 Nisan 2019
CHP... Rize İl Genelinde Başarılı olamadınız
695 Okunma.
11 Nisan 2019
İmdat Sütlüoğlu
2133 Okunma.
04 Nisan 2019
Rize Türkiye Şampiyonu mu ? Bir bakalım......
4235 Okunma.
Haber Yazılımı