Yazı Detayı
05 Mayıs 2019 - Pazar 17:56
 
Rize'yi Sürükleyici Sektör Turizmdir.
Güngör ÖKSÜZ
[email protected]
 
 
-Şuan için çay tarımın'dan sonra Rize ekonomisini sürükleyici sektörlerden birisi turizimdir.Gelecekte bölge açısından rekabet üstünlüğü sağlamak istiyorsak eğer ekonomimizin güçlü ve büyük sektörlerin YÖREMİZ'de olmasını istiyorsak eğer turizim'de ağırlığımızı hissettirmeliyiz.
 
-Bir çok yönden doğal avantajlarımız ve rekabet üstünlüğümüz var diğer yandan çay sektörü kullanımının yüksekliğinden dolayı net bazda en yüksek geliri kazanacağımız sektör turizimdir.
 
NEDEN YÖREMİZDE GELİŞMİŞ TURİSTİK BÖLGE RİZE OLMASIN-
 
-Rize’nın her dönem net bazda göç almasi daha istikrarlı şekilde sürdürmesini çay tarımının yanında turizim sektöründeki atilimlarla olur. Yani Rize ekonomide tek bacakla değil çift bacakla yola devam eder.
 
-Aynı şekilde Gürcistan’nin Batum şehrin'de turizim ile kalkışa geçtiğini rakamlardan izleyebilirsiniz.Trabzon'dan Batum'a  yolcu kapasitesini artirmak için karşılıklı olarak vizesiz deniz yolculuğu başlatma hamlesine Rize siyasetinin bir başarisizliği olsa gerek.
 
-Turistik kent olarak Rizenin feribot seferlerine güçlü bir şekilde katılmasını beklerim. Bu  potansiyel bizde olması gerekmez mı? Dolayısıyla Doğu Karadeniz kıyısında kesintisiz biçimde Rize’nin en aktif bir şekilde turizmini geliştirmeye devam etmek zor olmasa gerek.
 
GELİŞMİŞ DOĞU KARADENİZ KÜMELENMESİ
 
- Rize ve etrafındaki karadeniz şehirleri sanayi ve ticaret yönüyle en gelişmiş şehirler olarak devam edemiyor olması bir siyasi başarısızlıktır"Pazar havalimanı,Ovit tüneli,Uzungöl,Ayder bunların yanında  en hızlı çekim merkezi ise neden siyasilerimizden böyle hamleler goremiyoruz. .
 
DOĞU KARADENİZ’DE RİZE KÜMELENMESİ
 
-Rize doğu Karadeniz de neden çekim merkezi olamıyor bir tarafında Ovit tüneli diğer yanında pazar hava limanı ve bunun yanında güzel bir organize sanayi yapılması bir ćok hizmetler ile doğu karadenizin çekim merkezi olmaya aday bu kent girişimlerin kaydığı şehir olmasin?
 
RİZE- BATUM ÇEKİM KORİDORU
 
-Bu tabloda Ovit tüneli,Uzungöl,Ayder,Pazar havalimanı,Rize organize sanayisi bunlar belirgin şekilde kafkaslara doğru giden bir sanayi hattı ve buna bağlı turist çekim merkezi yapılabilir?
 
-Verilecek teşviklerin de etkisiyle Rize bir çekim merkezi olur.Rize bazı sanayi yatırımlarının yanında turizm yatırımları ile canlandırılabilir?
Böylece bir çekim merkezi koridoru da Erzurum’dan başlayıp kesintisiz şekilde Rize oradan Artvin oradan kafkaslar'a kadar uzanan bir koridor güzel olmaz-mı?
 
İŞ VE AŞ OLMADAN ASLA
 
-Son olarak ortaya çıkan tersine Turizimin  ne kadar süreceğini ve kalıcı olup olmayacağını siyasilerimiz'ın alacağı kararlarla gelecek yıllarda göreceğiz. Kalıcı ve istikrarlı bir bölge ekonomisi ya da çekim merkezi olmak, ancak iş ve aşla mümkün.
 
-Turizmde öne çıkan şehirlerin ve bölgelerin çekim merkezi olması ve göç almasını bu nedenle anlamlı ve doğru buluyorum. İnşaat ve konut sektörünün, gayrimenkul faaliyetlerinin öncelikle turistik bölgelerde canlanabileceğini tahmin ediyorum.
 
-Göç nereye ise iş ve aş nerede ise gayrimenkul faaliyetlerinde artışın da, gayrimenkul değerlerinde yükselişin de orada olması normaldir.
 
Etiketler: Rize'yi, Sürükleyici, Sektör, Turizmdir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı