Yazı Detayı
05 Mayıs 2019 - Pazar 17:56 Bu yazı 506 kez okundu
 
Rize'yi Sürükleyici Sektör Turizmdir.
Güngör ÖKSÜZ
gungor@rizeninsesi.net
 
 
-Şuan için çay tarımın'dan sonra Rize ekonomisini sürükleyici sektörlerden birisi turizimdir.Gelecekte bölge açısından rekabet üstünlüğü sağlamak istiyorsak eğer ekonomimizin güçlü ve büyük sektörlerin YÖREMİZ'de olmasını istiyorsak eğer turizim'de ağırlığımızı hissettirmeliyiz.
 
-Bir çok yönden doğal avantajlarımız ve rekabet üstünlüğümüz var diğer yandan çay sektörü kullanımının yüksekliğinden dolayı net bazda en yüksek geliri kazanacağımız sektör turizimdir.
 
NEDEN YÖREMİZDE GELİŞMİŞ TURİSTİK BÖLGE RİZE OLMASIN-
 
-Rize’nın her dönem net bazda göç almasi daha istikrarlı şekilde sürdürmesini çay tarımının yanında turizim sektöründeki atilimlarla olur. Yani Rize ekonomide tek bacakla değil çift bacakla yola devam eder.
 
-Aynı şekilde Gürcistan’nin Batum şehrin'de turizim ile kalkışa geçtiğini rakamlardan izleyebilirsiniz.Trabzon'dan Batum'a  yolcu kapasitesini artirmak için karşılıklı olarak vizesiz deniz yolculuğu başlatma hamlesine Rize siyasetinin bir başarisizliği olsa gerek.
 
-Turistik kent olarak Rizenin feribot seferlerine güçlü bir şekilde katılmasını beklerim. Bu  potansiyel bizde olması gerekmez mı? Dolayısıyla Doğu Karadeniz kıyısında kesintisiz biçimde Rize’nin en aktif bir şekilde turizmini geliştirmeye devam etmek zor olmasa gerek.
 
GELİŞMİŞ DOĞU KARADENİZ KÜMELENMESİ
 
- Rize ve etrafındaki karadeniz şehirleri sanayi ve ticaret yönüyle en gelişmiş şehirler olarak devam edemiyor olması bir siyasi başarısızlıktır"Pazar havalimanı,Ovit tüneli,Uzungöl,Ayder bunların yanında  en hızlı çekim merkezi ise neden siyasilerimizden böyle hamleler goremiyoruz. .
 
DOĞU KARADENİZ’DE RİZE KÜMELENMESİ
 
-Rize doğu Karadeniz de neden çekim merkezi olamıyor bir tarafında Ovit tüneli diğer yanında pazar hava limanı ve bunun yanında güzel bir organize sanayi yapılması bir ćok hizmetler ile doğu karadenizin çekim merkezi olmaya aday bu kent girişimlerin kaydığı şehir olmasin?
 
RİZE- BATUM ÇEKİM KORİDORU
 
-Bu tabloda Ovit tüneli,Uzungöl,Ayder,Pazar havalimanı,Rize organize sanayisi bunlar belirgin şekilde kafkaslara doğru giden bir sanayi hattı ve buna bağlı turist çekim merkezi yapılabilir?
 
-Verilecek teşviklerin de etkisiyle Rize bir çekim merkezi olur.Rize bazı sanayi yatırımlarının yanında turizm yatırımları ile canlandırılabilir?
Böylece bir çekim merkezi koridoru da Erzurum’dan başlayıp kesintisiz şekilde Rize oradan Artvin oradan kafkaslar'a kadar uzanan bir koridor güzel olmaz-mı?
 
İŞ VE AŞ OLMADAN ASLA
 
-Son olarak ortaya çıkan tersine Turizimin  ne kadar süreceğini ve kalıcı olup olmayacağını siyasilerimiz'ın alacağı kararlarla gelecek yıllarda göreceğiz. Kalıcı ve istikrarlı bir bölge ekonomisi ya da çekim merkezi olmak, ancak iş ve aşla mümkün.
 
-Turizmde öne çıkan şehirlerin ve bölgelerin çekim merkezi olması ve göç almasını bu nedenle anlamlı ve doğru buluyorum. İnşaat ve konut sektörünün, gayrimenkul faaliyetlerinin öncelikle turistik bölgelerde canlanabileceğini tahmin ediyorum.
 
-Göç nereye ise iş ve aş nerede ise gayrimenkul faaliyetlerinde artışın da, gayrimenkul değerlerinde yükselişin de orada olması normaldir.
 
Etiketler: Rize'yi, Sürükleyici, Sektör, Turizmdir.,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Ekim 2019
Reis'in Yanında Duracak Cesur Rizeliler Lazım!
805 Okunma.
28 Eylül 2019
Rizeli İle Erdoğan Arasındaki Bağı Soğutmayın. “RİZE BUNU AFFETMEZ”
603 Okunma.
25 Eylül 2019
Bașkan Rahmi Metin Güzide bir anlayış ile Rize'yi yönetiyor
479 Okunma.
22 Eylül 2019
ÇAY'IN BAŞKENTİ OLAN RİZE, NEDEN ÜLKENİN LOJİSTİK DEPOLAMA ÜSSÜ OLMA HEDEFİNE YÜRÜYEMİYOR?
497 Okunma.
14 Eylül 2019
OVİT TÜNELİ RAFA, RİZE İYİDERE LOJİSTİK MERKEZİ TRABZON'A KAYDIRILDI
2220 Okunma.
11 Eylül 2019
SAĞLIKLI BİR RİZE NASIL OLMALI?
498 Okunma.
03 Eylül 2019
RİZE'DE YAVAŞ GİDEN BÜROKRASİ
570 Okunma.
26 Ağustos 2019
AK PARTİ RİZE'DE HEYACAN YOK.
944 Okunma.
05 Ağustos 2019
Rize'miz de Su baskını sorunu, nedenleri, sorumluları ve çözüm şekli..
1515 Okunma.
03 Temmuz 2019
Makro Bakış Açısıyla Rize Turizmi Nereye?
473 Okunma.
20 Haziran 2019
Siyasi Partiler Teşkilatları Ve Bürokratları İle Yüzleşmeli...
441 Okunma.
01 Haziran 2019
Rize AK Parti yönetimi seçim sonuçları nasıl değerlendiriliyor?
542 Okunma.
19 Mayıs 2019
Kurucu Ak sakallıların İftar Buluşmasi Neden Rahatsızlık Verdi?
744 Okunma.
14 Mayıs 2019
Karadeniz'in Doğusu ve Batısı
534 Okunma.
29 Nisan 2019
Rize nasıl girişimci cazibe merkezi olur?
664 Okunma.
27 Nisan 2019
Ak Parti Rize'de Kendisi ile Yüzleşmeli.....
700 Okunma.
10 Nisan 2019
Rize Doğu Karadeniz'in Parlayan Yıldızı
1247 Okunma.
06 Nisan 2019
"Rize'den Ankara'ya Mesaj Var"
947 Okunma.
Haber Yazılımı