Yazı Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:01
 
Makro Bakış Açısıyla Rize Turizmi Nereye?
Güngör ÖKSÜZ
[email protected]
 
 

Doğu Karadeniz'e gelen turist sayısında önemli artışlar yaşanıyor.

Ancak İlimizde turistlere sunulan olanakların fazla olmaması gelen turistlerin ilimizde fazla kalmadan ayrılmasına sebeb oluyor.

Turizm sezonu açılırken, profesyonel rehberlerin gözlemlerinin dikkate alınmaması İl meclislerinin belediye meclislerinin liyakatsiz olması bu konulara eğilim verilmemesi büyük tur operatörlerinin teşviklere yönetecek hamlelerinin olmaması,düzgün bir limanın olmayışı,yeni yapılan hava limanın turizme yüzde yüz katkısı şart başka yolu yok bunun Hava limanına yakın uygun bir yerde kuru yük ve yolcu gemisi karşılama konsepti şeklinde birşeyler yapılabilir önümüzdeki beş yılda turizmde rize'yı canlandırabiliriz.Yolcu gemilerinin limanımıza yanaşamıyor olması yapılacak hava limanına uygun programların olmaması önümüzdeki dönemlerde artacak turist sayısını daha da artıracak alt yapıların oluşturulmaması sorunlara acil çözüm üretilmesini gündeme getiriyor.
 
Yapılan gözlemlere göre, bu bölgede turizmin başta gelen sorunları, otellerin azlığı, tarihi mekanlardaki bakım sorunları ile turistlere farklı aktivitelerin sunulamaması. 
 
Güvenlik, sanılanın aksine bölgede de en önemli sorunlar arasında bulunuyor. Bu sorunların giderilmesi, bölgeye yapılacak yatırımların artması, ilkbahar ve sonbahar aylarında bu bölgeleri kültür ve inanç turizmi açısından önemli çekim merkezleri yapacak. Dünyada kültür, sağlık, kongre gibi turizm faaliyetlerinde yükseliş eğilimini dikkate almamız ve bu bölgede turizm faaliyetlerinin güçlenmesine turizmin çeşitlendirilmesi ve geniş bir zaman dilimine yayılabilmesi açısından büyük önem arz ediyor.
 
Yoremizde'ki Turizm Merkezlerine Göre Sorunlar 
 
Bir bölümü Rize ve yöresinde akar suların, şelalerın, yeşil yapısının turizme açılmaması,denizdeki dalga hareketlerinin kıyılarımıza tahribatı vermesi bunların çözülmemesi,Rize’nin modern bir mozaik müzeye ihtiyacının olması ve ciddi bir konaklama sorununun olması Kongre turizmi için geniş kapasiteli tesislerinin olmaması ciddi derecede çevre düzenlemesine ihtiyaç duyuluyor olması ilimizin yazın dağcılık ve doğa yürüyüşüne, kış mevsiminde kayak sporuna elverişli parkurlara sahip olması. Ancak bu noktalara çıkışlarda çok az sayıda konaklama merkezlerinin bulunmaması turistlerin komşu illeri tercihine sebeb oluyor.İlimizdeki tarihi yapıların yeterince korunamıyor olması malesef bir türlü park sorununun çözülememesi,teleferik projesinin gerçeklestirilemesi ve bu projenin kapsamı değiştirilerek Sahil'den kale'ye-Kale'den Ziraat bahçesine-Ziraat bshçesin'den-Dağ başına ve buradan'da ısırlık tabiat parkına gelmesi hem trafiği rahatlatır hemde rizemize bir güzellik katacaktır. 
 
Sonuç 

Rize’de yerli ve yabancı turistleri kapsayan turizm hareketini ortaya koyacak konaklama yerlerinin çoğalmasıyla turistlerin ilimizde fazla süreli durmasına ve harcama yapması için gerekli altyapı eksiklerinin tamamlanması ile turistik yatırımların hızlanması ve tanıtımın iyi yapılması, turizm faaliyetlerinin önünü açıp ülke ekonomisine katkı sağlarken, bölge halkına daha fazla iş olanağı sağlamış olacaktır.

 
Etiketler: Makro, Bakış, Açısıyla, Rize, Turizmi, Nereye?,
Yorumlar
Haber Yazılımı