Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 23:05 Bu haber 3708 kez okundu
 
Vatandaşın çayını çaresiz ucuza satmasına sebep oluyor
Rize Haberi
Vatandaşın çayını  çaresiz ucuza satmasına sebep oluyor

AKES-DER  GENEL BAŞKAN HASAN KANSIZOĞLU  : EKMEĞIMIZLE KIMSE OYNAMASIN

 

2019 Mayıs yaş çay alımları başlamadan her gün gündemde Kuruçay zammıyla ilgili haberler yer alıyor . Sağolsun Rize basını çayla ilgili her açıklamayı bilgilerimize sunuyor. 

 

AKES-DER Genel  Başkanı Hasan KANSIZOĞLI yaptığı açıklamada ;

Adalet hiç bir zaman çay konusunda dogru uygulanmıyor örnek olarak bir çok ilçe çaya erkenden başlayıp kontenjan uygulamadan çaya başlamış oluyor ama 3 veya 5 gün sonra başlayan ilçeler kontenjanla çaya başlamış oluyor bu haksızlıktır. Adelet her ilçeye aynı şekilde uygulanması lazım. Diğer en önemli konu ise özel sektör her yıl zaten Çaykur'dan düşük fiyatta çay alıyor maliyeti daha ucuza gelmiş bulunuyor niye bu yıl kuru caya illa zam diye işletme sahipleri üsteliyor!  Kuru çaya zam yapılınca peşin para alım fiyatını yukseltecekler mi?  bu meçhul tabiki hayı. Bu mübarek ayda vatandaşın alınterini caresiz kalması sebebiyle fırsata çeviren işletmeciler bilinki bu sizlerin yanında da kalmaz.


Aslında bir olup vatandaş ve üreticeler olarak hep birlikte olup basarabiliriz ama bir olmamız lazım birlikte hareket etmemiz lazım.  


Bizim tek geçim kaynağımız son günlerde çayın nasıl toplandığını bilmediği hâlde TBMM ve ulusal basında açıklamalarda bulunuyor. Bu iyi mi kötü mü tartışılır asıl gerekli çalışmaları ve açıklamaları sahiplenmesi gerekenler nerde?  Neden bu kadar haksızlığa göz yumuluyor. Sürekli Çaykur açıklamalarında  her yıl kapasite artıyor peki neden kONTENJAN  gün içinde iki veya 3 kere düşüş yapıyor. Bu şekilde yapılandırma aç gözlü özel sektör işletmecileri fırsata çevirip vatandaşın çayını  çaresiz ucuza satmasına sebep oluyor

 

Çaykur yapacak olduğu uygulamanın ilk önce vatandaşa nasıl yansıyacağını hesap etmesi lazım. Görünen o ki hesap yapmadığından dolayı vatandaşımız çaresiz, çayı hem ucuz hem yine vadeli ve ucuz şekilde satmaya mecbur kalıyor. DEDİ.

 

Başkan Kansızoğlu  Rize'nin tek geçimi olan çayımızı artık kötü niyetli düşüncelerden çıkar menfaat rant işlerinden çıkartıp Allah rızası icin doğru bir sekilde vatandaş icin hayırlı karar almanız lazım.  Çayla ilgili birden çok sendika kooperitif var. Nerdeler? Neden üreticeleri toplayayıp bunu düzeltmeye çalışmıyorlar aslında sorunlar biraz açık ve net. Kimi kime şikayet edeceksin  aynı halka içinde birden çok STK lar ama ellerini vicdanına koyup en azından yıllardır cay cüzdanlarından kesilen paralarının hatrına bir an önce bu sorunları ortadan kaldırmak için çalışma baslatmaları lazım çayımıza bizler sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.

 

Başkan Kansızoğlu  İzmir milletvekili, İstanbul milletvekili veya baska illerdeki milletvekilleri değil, çayla ilgili temsil eden stk veya sendikalar ses getirmesi lazım kimsenin adamı olmadan doğrunun yanında yanlışın karşısında olması lazım çay onun bunun ve şunun değil çay hepimizindir onun icin hep birlikte sahip çıkacağız  not olarak tabiki büyük bir sorunda aslında ortada vekâleten bakılan kurumda çoğu şey doğruda olsa imza atmaya herkes korkar onun icin bir an  önce ilgili yetkililerden Çaykur Genel müdürlüğüne birilerine bağlı olmadan işin ehli adaletli kurumu ve vatandaşı  mahçup etmiyecek yetenekli birinin acilen atanması gerekli . çay hepimizin onun için hep birlikte çayımıza sahip çıkacağız. dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaşın, çayını, , çaresiz, ucuza, satmasına, sebep, oluyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı