Haber Detayı
04 Haziran 2015 - Perşembe 14:14 Bu haber 184 kez okundu
 
Üreticimiz Acele Etmesin Çayın Tamamını Alacağız.
Diğer Haberi
Üreticimiz Acele Etmesin Çayın Tamamını Alacağız.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Çay Kampanyası ile ilgili Açıklamalarda Bulundu 

Çaykur üç farkı ürünü ile dünyaca prestiji bulunan Monde Selection firması tarafından yapılan değerlendirmede iki altın ve üç gümüş madalyaya layık görüldü.

Üreticiye çağrıda bulunan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Karadenizliyiz, acelecilik var ama bu iş aceleye gelmez” dedi.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, üreticinin aceleciliği dolayısı ile bazı fırsatçı firmaların çay fiyatını düşürdüğünü belirterek, üreticiyi fiyatların yeniden yükselmesi için acele etmemeleri konusunda uyardı. Sütlüoğlu yaptığı açıklamada, “1. Sürgün tüm hızı ile devam ediyor. Çayın tüm bölgelerde aynı anda geleceğini ve vatandaşımızın çayını vermekte sıkıntı çekeceğini ön görmüştük. Vatandaşlarımızı çay bahçelerine erken girmeleri konusunda uyarmıştık. Bu nedenle fabrikalarımızı erken açtık.

Üreticilerimizden çaylarını erken toplayıp teslim etmelerini istedik. Maalesef bu çağrımız karşılık bulmadı. Az sayıda üreticimiz çayını erken verdi. Kapasitemiz 8 bin ton. Şu anda günlük 9 bin ton civarında çay alıyoruz. Öze sektörde Çaykur’da biranda çaya boğuldu. Özel sektörün bu yoğunlukta çay fiyatlarını aşağı çekmek istemesi ile bir çağrı yaparak kotamızı 350 kilondan 450 kiloya çıkarttık. Üreticimizin kotasının tamamını alacağımızı, çaylarını toplamakta acele etmemelerini istedik.

Ama üreticimiz yine acele etti. Bu acele ve panik iyi niyetli olmayan firmaların işine geldi. Üreticiler birkaç gün dediğimizi yapsaydı fiyatlar aşağı düşmeyecek taban fiyatının üzerine çıkacaktı. Ancak üreticinin bu telaşı özel sektör firmalarının yaş çay fiyatlarına aşağı çekmesine neden oldu. Bir milyon üreticinin bedduasını almak kime ne fayda getirir. Zararın neresinden dönülürse kardır. Üreticilerimiz acele etmesinler. Kotalarının tamamını alacağız. Kalan çayları için özel sektör işletmeleri yarışa girecektir. Çay fiyatı taban fiyatının üzerine çıkacaktır. Çünkü özel sektör çay almak zorundadır. Yapmamız gereken sabretmek, acele etmemektir. Bu bir zirai üründür. Bir anda toplamayıp bunun hasadını zamana yaymalıyız. Karadenizliyiz, acelecilik var ama bu iş aceleye gelmez” dedi.

Çaykur üç farkı ürünü ile dünyaca prestiji bulunan Monde Selection firması tarafından yapılan değerlendirmede iki altın ve üç gümüş madalyaya layık görüldü. Çaykur geçtiğimiz hafta Lizbon’da düzenlenen törenle ödüllerini alırken Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu düzenlenen toplantıda bilgiler verdi. Sütlüoğlu yaptığı açıklamada, “Yoğun bir sezon yaşıyoruz. Bu yoğunluk içerisinde aldığımız güzel bir sonucu bizlere paylaşmak istedim. 1961 yılından bu yana kalite ödülü veren ciddi ve saygın bir örgüt.

Çaykur olarak birkaç yıldır bu ödülü olmanın onurunu yaşıyoruz. Milyonlar ile ifade edilen büyük bir aileyiz. Bu hepimizin başarısıdır. Bu yıl Altınbaş ve Hemşin Organik çayımız ile ve bunun yanında 3. yılını henüz doldurmamış olan didi isimli soğuk çayımız iki altın birde gümüş madalya alarak rekor kırdı.

Didi doğar doğmaz sektörde rakipleri arasında başpehlivan olmuştu. Dünya da ise kendi alanında ödül alan tek ürün oldu. Çaykur bu ödüller ile kalitesini tescilleyen bir kurum oldu. Çaykur olarak çok bilinen bir dünya markası haline geleceğiz. Hepimiz için hayırlı uğuru olsun. “ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üreticimiz, Acele, Etmesin, Çayın, Tamamını, Alacağız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı