Haber Detayı
08 Haziran 2015 - Pazartesi 17:10
 
Ülkemizde Et Neden Pahalı ?
Diğer Haberi
Ülkemizde Et Neden Pahalı ?

Lise de okurken ülkemizi anlatan öğretmenlerimiz bizim ülkemizin tarım ve hayvancılık yönünden gelecekte Avrupa’nın deposu olacağını anlatırlardı.  Her zaman dört mevsim yaşanan ülkemizde tarım ve hayvancılık her zaman karnımızı duyuracak düzeyde olduğunu anlatırlardı. “kendi kendine yetebilen 7 ülkeden bir tanesi” olduğu söylenirdi. Anadolu’muz da tarım ve hayvancılık sürekli insanların karınlarını doyurmaya yeterdi. Hayvancılık Anadolu’nun geleceğiydi. Uçsuz bucaksız topraklarımız da hayvanlarımız rahatlıkla karınlarını doyurur, sahiplerine para kazandırır. İnsanlarımızın ucuz et yemesine yeterdi. Devletin et ve balık kurumu denen bir kuruluşu vardı. Hayvancılık yapan insanlarımız hayvanlarını satmak istediğinde buralarda değerine satış yaparlardı.

//

Biliyoruz ki insanların zekalarının, kabiliyetlerinin artması için et ve et ürünlerini de yemesi gerekmektedir. O zamanlar insanlar et yerlerdi. Kurban bayramlarında herkesin kapısında kurbanlıklar kesilirdi. Ekonomik olarak zorlanmadan yaşam devam ederdi.

Yıl 2015 ülkemizde et artık yenemez fiyatlara ulaşmış. Dünya da her şey pahalı et de ondan pahalı diyebiliriz. Ben de öyle düşünüyordum. Normaldir diyordum. Ama yanılmışım.

Dünya da et fiyatlarını bir kısmını yaşayarak bir kısmını da o ülkelerde yaşayanlardan öğrendim. Batum bizim sınır komşumuz. Bizdeki et fiyatlarına göre orada yarı fiyatına eti alabiliyorsunuz. Kiev de markette et fiyatlarını görünce şaşırdım. En iyi et yani bizde 50 tl üstünde olan etler orada 8,9 tl.

İngiltere’de ki arkadaşlar etin kilosunun 3 Pound yani 12 TL olduğunu söylediler. Amerika da Brezilya da yaklaşık böyleymiş.

Dünya eti bu fiyatta yerken biz neden 30 Tl den başlayan 60 -70 tl ye çıkan fiyatlarla yemeye ve ya yiyememeye çalışıyoruz. Bizim seçerek bizi daha rahat yaşatmaları için meclise yolladığımız milletvekillerimiz, hükümetlerimiz neden buna bir çare bulmaya uğraşmazlar. Gelişmiş ülkeler kendi ülkelerinde insanlarına eti bu kadar ucuza yedirebiliyorken biz neden bunca pahalı fiyatlara sürükleniyoruz.

Ülkeyi idare edenler ülke insanları için çalıştıklarını söylerler. Ama gerçeklere baktığımızda bunu göremiyoruz. Birileri bizi kandırıyor. Ama ne yazık ki biz bunu anlayamıyoruz.

Mustafa Kemal’in bir sözü vardır. ''Üretmeden tüketen toplumlar; haysiyetlerini istikballerini ve istiklallerini ya kaybederler ya da kaybetmeye mahkûmdurlar.

N e yazık ki ülkemizi yönetenler üretimden öte tüketim toplumu yaratmaktadırlar. Gelişmiş ülkelerin de istediği bu zaten. Onların ürettiklerini tüketelim. Yanı bağımlılık sürsün gitsin.

İ.Hakkı Zırh

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülkemizde, Et, Neden, Pahalı, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı