Haber Detayı
07 Ağustos 2016 - Pazar 12:13
 
Türkiye'nin En Kalabalık Töreni Rize'de Gerçekleştirildi.
Diğer Haberi
Türkiye'nin En Kalabalık Töreni Rize'de Gerçekleştirildi.

Rize'de Bir Yılda Yetişen 524 Hafız İçin Toplu İcazet Merasimi

İlimiz merkez ve ilçe müftülüklerine bağlı 58 Kur'an kursunda hıfzını tamamlayan 524 hafız için icazet merasimi yapıldı.

Rize Merkez Sahil Camiinde gerçekleştirilen merasime, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar, Osman Aşkın Bak, Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Müftüsü İsmail Yalçın, Trabzon Müftüsü Keramettin Demir, Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Bilgin, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İstanbul Yıldırım Bayezid Camii İmam Hatibi Kıraat Hocası Mustafa Demirkan, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yaklaşık 5 bin vatandaş katıldı.

//

Merasim, 400’ü erkek, 124’ü bayan olmak üzere toplam 524 hafızın İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nden Sahil Camii’ne kadar mehter takımıyla birlikte marş ve tekbir eşliğinde yürümesiyle start aldı.

Sahil Camii’nde gerçekleştirilen merasimde Kurra Hafızlarımız Mustafa Yılmaz, Rahmi Çörek, Mustafa Türüt ve Yakup Taşgit tarafından değişik kıraatlerde Kur’an-ı Kerim okunarak, İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Bilal Habeşi Yılmaz tarafından ise kaside okundu.

Açılış konuşmasında İl Müftümüz İsmail Yalçın, hafız olan öğrencileri tebrik ederek, Müslümanların Kur'an'ı doğru öğrenmesi ve anlaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Kur’an okumanın, ezberlemenin ve onunla amel etmenin önemine değindi. Bilgin; hafızları, emeği geçen hocalarını ve onları yetiştiren ana-babalarını tebrik ederek, maddi-manevi destekte bulunan tüm hayırsever vatandaşlara teşekkür etti.

//

Milletvekili Hasan Karal, "Bu güzel görüntü Rize’mizde bu zamana kadar dini faaliyetlerimizin içerisinde belki de en anlamlı olanlardan bir tanesidir. Bugün 524 hafız kardeşimiz icazetlerini alacaklar." diye konuştu. Kur'an'ı ezberlemenin çok önemli olduğuna işaret eden Karal, şunları kaydetti: "Kur'an'ı ezberlemek belki de dünyanın en şerefli vazifelerinden birisidir. Kur'an'ı ezberlemenin önemli olduğu kadar Kur'an' anlamak ve anlaşılan Kur'an'ı anlatmak ve anlatılan Kur'an'ı anlamayanların idrakine sunmak belki de çok daha önemli bir görev olsa gerek. Bugün Kur'an yeterince anlaşılamadığı için Kur'an adına cinayetler işleniyor. Kur'an'ın ismi kullanılarak İslam’ın o güzel mesajı maalesef istismar ediliyor. Bugün maalesef dünyada en büyük pirimi din yapmaktadır. Din adına ortaya çıkan ve dini kullanan insanları aldatma yönüne giden ve dünyevi çıkarlarına alet ederek menfaat devşirmeye çalışan dünyada anımsanmayacak ölçüde bir büyük yığın var. Bugün Müslümanlık ve İslam dini en büyük sıkıntıyı Müslümanlardan çekmektedir."

Vali Bektaş ise yaptığı konuşmada, hafız olmak kadar hafız kalmanın da önemli olduğunu belirterek, "Rabbimizin bize mesajı olarak gönderdiği Kur'an'ı beyninde bir bütün olarak taşıyabilmek ve muhafaza edebilmek gerçekten çok önemli. Hafızlık çok kutlu bir duygu. Bütün hafızlarımızı kutluyorum." dedi.

Yoğunluk dolasıyla caminin dışında dev ekran kurularak, camiye sığmayan vatandaşların programı rahatça seyretmeleri sağlandı.

Konuşmaların ardından kısa sureleri okuyan hafızlara icazet belgeleri verildi. Bütün hafızlara tablet hediye edilen programda ayrıca kura çekimiyle belirlenen 50 hafız umreye gönderilecek.

Merasimi yöneten İstanbul Yıldırım Bayezid Camii İmam Hatibi Reisü’l-Kurra Vekili Mustafa Demirkan tarafından yapılan dua ile program son buldu.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği merasim, Türkiye'de bir ilk olmasıyla dikkatleri çekti.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, En, Kalabalık, Töreni, Rize'de, Gerçekleştirildi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı