Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 15:34
 
Tacize uğrayan Rizeli kadının isyanı:Bu ülkede kadın olmak suç mu?
Rize Haberi
Tacize uğrayan Rizeli kadının isyanı:Bu ülkede kadın olmak suç mu?

2 yaşından bu yana yaşadığı istismarı ve tacizi sosyal medyadan duyurmaya çalışan S.Y'nin isyanı: Bu ülkede kadın olmak suç mu?

 

12 yaşındayken amcasının istismarına uğrayan, 24 yaşına gelene dek birçok cinsel taciz ve saldırı olayı yaşayan Rizeli S.Y., yaşadıklarını sosyal medyada anlatarak sesini duyurmaya çalıştı insan hakları derneğinden yardım istedi. İHD Genel başkan yardımcısı Av. Eren Keskin S.Y. aradığını kendisine her türlü hukuki desteği vereceklerini açıkladı.

 

Erkek arkadaşı ile gezdiği için babasının şiddetine uğrayan, zorla bekaret testine sokulmak istenen S.Y., baskı ve tacizlerden kurtulmak için annesiyle birlikte memleketi Rize’den İstanbul’a kaçmak zorunda kaldı, ancak İstanbul’da da tacize uğradı.

 

Onunla evlenmek istemediği için iki ay arkadaşlık ettiği erkeğin saldırısına uğrayan genç S.Y., şikâyet sonucu uzaklaştırma kararı aldırmasına rağmen eski erkek arkadaşı tarafından tehdit edilmeye devam etti. S.Y., evine kadar gelerek kendisini taciz eden, apartmanda olay çıkaran erkek yüzünden evden atıldı. Beykoz Belediyesinden yardım isteyen genç kadın ve anne kendilerine kimsenin sahip çıkmaması üzerine apartmanlarının önünde eylem yaptı.

 

‘BABAM ÖLDÜRESİYE DÖVDÜ’

 

S. Y. yaşadıklarını gazetemize anlattı: “İlk önce babamın zulmünden çektim. Babam zorla annemi bilgisayar başına oturtup fuhuş yaptırmaya çalışan bir insandı.” 15 yaşındayken kardeşiyle birlikte arkadaş grubuyla eve dönerken babasının kendilerini gördüğünü ve arabasına alıp onu dövdüğünü anlatan S.Y., “Bizi eve getirdi. Beni öldüresiye dövüp hakaretler etti. Bana bekaret testi yaptıracağını söyledi” diye konuştu. S.Y. yaşananlar sonrası annesi ve kardeşiyle birlikte evden ayrıldıklarını ancak babasının baskısının devam ettiğini söyledi.

 

TV PROGRAMCISININ TACİZİNE UĞRADIM KAÇTIM

 

Kendisi yarı zamanlı çalışıp okuluna devam ederken yerel bir TV’de program yapan K.K.’nin de tacizine uğradığını anlatan S.Y., “geç saatlere kadar çalıştım o saatte araç bulmam mümkün değildi iş yeri sahibi beni bırakacağını söyledi daha sonra aracının arızalı olduğunu ofiste kalabileceğimi söyledi.

 

Ben ofisin odasında yatmaya çalıştığım esnada zorla odama girmeye çalıştı kendisini uyardım tepki gösterdim ve kaçtım. Bir arkadaşımı aradım gelip beni aldı daha sonra sokakta başka erkeklerin tacizine uğradım. Bu durumu şikâyet için Gittiğim karakolda bir polisin "Güzel kızsın, gel sigara içelim dışarda, numaranı ver” deyince adeta şoke oldum”

 

S.Y. bir gün okul dönüşünde amcasının kendisini eve bırakma bahanesiyle aracına aldığını ve istismar ettiğini anlattı.

 

‘OLANLARI ANNEME SÖYLEYEMEDİM’

 

Yaşadıklarını annesine anlatamayan S.Y. “İstanbul’a gidelim” dediğini belirterek “Annem tek başına çalışarak bize yetmeye çalışıyordu. Kendi hayallerimden vazgeçtim. Çalışmam gerekiyordu çünkü liseye başladığımın ilk haftasında yol parası bulmakta bile zorlanıyordum.

 

OKUL MÜDÜR YARDIMCISNIN TACİZİNE UĞRADIM

 

Bir ev kiraladık. Çok programlı bir lisede kardeşim okuyordu o zamanlar, fakat okumak istemedi onun okuluyla uğraşırken müdür yardımcı …….. Bey?  bana çok güzel bir iş teklifiyle geldi. Sözleşmeli memurluk beni oraya aldı eğitim verdi. 1 haftada programları öğrendim işe başladım. Fakat oradan da yüzüm gülmedi. …..bey ? saatlerce odama gelip oturuyordu. Onunda tacizleri karşısında direndim ve işi bırakmak zorunda kaldım.

 

MARKETTE SORUMLUNUN TACIZİ SONUÇU İŞTEN AYRILDIM

 

Bir markette ön muhasebe eğitimi almaya başladığımda 17 yaşımdaydım. Orada bir süre çalıştım” diye konuştu. S.Y. marketin müdür yardımcısının tacizi nedeniyle oradan da ayrıldığını söyleyerek “Kadın olarak bu ülkede yaşam hakkımız yok mu? Hep kadınlar mı suçlu bu ülkede?” diye sordu.

 

TANIŞTIĞI KİŞİ HAYATINI MAHVETMİŞ

 

Garson olarak çalıştığı yerde bir erkekle tanıştığını, bir süre arkadaşlık ettikten sonra sevgili olduklarını söyleyen S.Y. başından geçenleri A.F.’ye anlatmış. Bir süre sonra A.F.’nin öfke kontrolü olmadığını fark eden S.Y. şunları söyledi:

 

“Ufak tartışmalar büyüyordu sürekli. Yanımda birkaç kez küfür ettiği için ayrılmak istedim, ayrılamadım. Ağustos 2019 gibi söz bile düşünülüyordu. A.F’ye aşk beslemiyordum, onu bir kurtuluş olarak görüyordum sadece. Ancak dayanamayıp ayrıldım. Peşimi bırakmadı. Annemi, erkek kardeşimi arayarak bana iftiralar attı, evlenmeye zorladı. Yetmedi beni ailemle tehdit etmeye başladı.”

 

A.F. hakkında uzaklaştırma kararı aldırmaya çalıştığını ancak aldıramadığını anlatan S.Y., A.F’nin yaşadıkları apartmana gelerek ailesini taciz edip, kardeşiyle kavga ettiğini belirtti. Bu olay sonrasında A.F. hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı aldırarak artık rahat bir nefes alabilirim dediği anda da ev sahiplerinin evden çıkmalarını istediğini anlatan S.Y. “Ben kötü bir şey yapmadım. Hukuk, adalet insanlık arıyorum. Bu ülkede kadın olmak suç mu? Bize zulmeden, bizi taciz eden erkeklerden hesap soracak bir merci yok mu? Şu anda sokaktayız” diye konuştu.

 

S.Y.;Apartmanda adı orospuya çıktı annesiyle sokağa atıldı yaşadıklarını yotube de paylaştı kadınlara çağrıda bulundu destek istedi ardından İHD ye baş vurdu yardım istedi.

 

İHD TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

 

S.Y yaşadıkları sonrası İHD Rize temsilcisi Günay Karafazlı’dan yardım istedi. Karafazlı, yaşananları İHD genel merkezine Türkiye’deki önde gelen insan hakları savunucusu avukatlarından ve İnsan Hakları Derneği eş başkanı Eren Keskin’e ilettiklerini olayın takipçisi olacaklarını kaydetti.

 

Karafazlı; “S.Y. nin yaşadıkları bu ülkede ilk değil. Benzeri birçok taciz olayı bölgemizde maalesef sıkça yaşanan bir durum ancak aileler bazı korkuları ve çocuklarının farklı anılacağı korkusu yüzünden şikayetçi dahi olamıyorlar. İHD olarak kadınlarımızın yaşadığı bu ve benzeri olaylara her koşulda sahip çıkıyoruz her türlü hukuki desteği veriyoruz. Bu ve benzeri taciz olayları yaşayan insanlarımızın bize baş vurmasını istiyoruz”

 

İHD eş başkanı Av.Eren Keskin A:Y. Yaşadıklarından dolayı duyduğu  üzüntüyü belirterek ; S.Y’yi arayıp yaşadıklarını kendisinden dinlediğini ve her konuda kendisine yardımcı olacaklarını belirtti.

 

Gençağa KARAFAZLI 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tacize, uğrayan, Rizeli, kadının, isyanı:Bu, ülkede, kadın, olmak, suç, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı