Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 20:38
 
Rizeli milli güreşçi Dünya şampiyonu
Spor Haberi
Rizeli milli güreşçi Dünya şampiyonu

GÜREŞ’TE VETERANLAR DÜNYA ŞAMPİYONU RİZELİ HALİL İBRAHİM YAĞCI OLDU!... 


Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası Grekoromen stil 100 kilo finalinde Milli sporcu Halil İbrahim Yağcı; İranlı rakibini 3-1 yenerek altın madalya kazandı. 


Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Dünya Veteranlar Grekoromen Güreş Şampiyonasında eski Milli sporcu Rize’li Halil İbrahim Yağcı 100 Kilo’da Dünya şampiyonu olup, altın madalyanın sahibi oldu. 


Güreş Sporuna  Çaykur’da 1980 yılında başlayan H. İbrahim yağcı; 1984 yılında Gençler Türkiye şampiyonu oldu. 


1986 yılında Avrupa şampiyonasına katıldı. A Milli takımla bir çok turnuvada yarıştı ve çeşitli dereceler aldı. 16 Kez Milli oldu. Bu süre zarfında çeşitli kategorilerde güreş müsabakalarında yer aldı. 


H. İbrahim Yağcı Veteranlar’da 2008 yılında Dünya 5.liğini elde etti.  


2011 Yılında Polonya’da Dünya 3.cüsü oldu. 


2015 Yunanistan’ın başkenti Atina’da dünya 3.lüğünü elde etti. 


Ve 2019 yılında ‘’geçen hafta’’ Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Gerekoromen Dünya şampiyonluğunda 4 rakibini de tuş ya da farklı sayılarla eleyip; finalde İranlı rakibini 3-1 yenerek Dünya Şampiyonluğunu Türkiye’ye kazandırdı. Altın madalya ile ödüllendirildi. 


Halil İbrahim Yağcı ayrıca 10 Yıl Çaykur’da Antrenörlük yaptı. Bu esnada 5 sporcusu Avrupa ve Dünya şampiyonluğunda madalya kazandılar. 


Milli Güreşçi H. İbrahim Yağcı halen; Çaykur’da fahri olarak güreş sporuna katkı sağlamaktadır. 


HALİL İBRAHİM YAĞCI KİMDİR?


Halil İbrahim Yağcı, 1963 yılında Rize Merkez'e bağlı Kasarcılar köyünde dünyaya geldi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. 1981 yılında sporla uğraşmaya başladı.


GÜREŞ'TE 16 KEZ A MİLLİ TAKIMI TEMSİL ETTİ


Yağcı, 1984 yılında ilk kez Türkiye Greko-Romen güreş şampiyonu oldu, 16 kez A Milli Takımı temsil etti. 15 yıl Güreş alanında milli hakemlik yaptı, 7 yıldan fazla Çaykurspor Güreş Alt Yapısı'nı çalıştırdı. 2009 yılında Finlandiya'da yapılan Veteranlar Dünya Şampiyonası'nda ülkemizi Greko-Romen dalında ülkemizi temsil etti. Çaykent Sırt Kasarcılar Mahallesi Muhtarlığı'nda muhtar olarak görev aldı.

Kaynak: () - Orhan YAZICILAR Editör:
Etiketler: Rizeli, milli, güreşçi, Dünya, şampiyonu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rizeli milli güreşçi Dünya şampiyonu
Yorumlar
Haber Yazılımı