Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 18:02
 
RİZELİ BAŞKANDAN KAMUOYUNA ÖNEMLİ BİR DUYURU
Türkiye Haberi
RİZELİ BAŞKANDAN KAMUOYUNA ÖNEMLİ BİR DUYURU

 TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİ GÜÇLENDİRME VAKFI(TSKGV)NDAN KAMUOYUNA DUYURU 


GENEL MÜDÜR VEKİLİ EM. TÜM. SADIK PİYADE’TÜRK SİŞAHLI KUVVETLERİ GÜÇLENDİRME VAKFI İLERLEYEN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAN MODERN BİR KURULUŞTUR’ 


2017 Yılından bu yana TSKGV Genel Müdür Vekilliğini yürüten Rize İkizdereli hemşerimiz Emekli Tümgeneral Sadık Piyade TSKGV konusunda kamuoyunun daha yakından bilmesi için yazılı bir açıklamada bulundu. Genel Müdür Vekili Emekli Tümgeneral Sadık Piyale’nin açıklaması şöyle ’Öncelikle,  Kurtuluş Savaşı’nda takalarıyla silah taşıyarak vatan savunmasına destek olmuş ataların evlatları olan tüm Rizeli hemşerilerime selamlarımı iletiyorum. Vakıf Genel Müdürü olarak görev yapmakta olduğum Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV)’nı memleketime tanıtma imkânı verdiğiniz için size ayrıca saygı ve şükranlarımı sunuyorum.  


En açık bir şekilde ifade etmek gerekirse TSKGV; ‘Büyük Türk Milletinin Vakfı’dır. Kadirşinas milletimizin kutsal bağışlarıyla kurulmuş bir vakıftır. Vakfımızın kuruluş tarihini incelediğimizde, aynı kurtuluş mücadelemizde olduğu gibi, Türk Milletinin milli birlik ve beraberlik duygusu ile neleri başarabildiğine bir kez daha tanık oluyoruz. Ülkemizin 1964 yılında yaşadığı Kıbrıs bunalımı, savunma gereksinimlerinin yerli imkânlarla karşılanmasının önemini ortaya koymuştur. Bunun neticesinde 1965 yılında “kendi gemini kendin yap” düsturuyla ilk olarak “Türk Donanma Cemiyeti” kurulmuştur. Benzer şekilde 1970 yılında Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, 1972 yılında Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve son olarak da 1974 yılında Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuştur.  


Yüce Milletimizin bağışları ile Türk Silahlı Kuvvetlerimizin savunma sistem ve ürünlerinin modern teknolojiye dayalı olarak geliştirilmesi amacıyla kurulan söz konusu Vakıfların 3388 Sayılı Kanun ile 26 Eylül 1987 tarihinde birleştirilmesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuştur. Vakfın Mütevelli Heyeti; Cumhurbaşkanı başkanlığında, Cumhurbaşkanı’nın görevlendireceği Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı’ndan oluşmaktadır.    


Bugün, Sayın Cumhurbaşkanımızın Mütevelli Heyeti Başkanlığında, sayıları 100 Bin’e yaklaşan bağışçımızla ve yaklaşık 20.000 Vakıf şirketleri çalışanımızla çok büyük bir aileyi temsil etmekten gurur duyuyoruz. Vakfımızın kanunu doğrultusundaki kuruluş amacı; 
 

  • Milli harp sanayisinin geliştirilmesi, 

  • Yeni harp sanayi dalları kurulması ve 

  • Harp silah araç ve gereçlerinin satın alınması suretiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaş gücünün artırılmasıdır. 


Bu amaç doğrultusunda kurulan ve ana sermayedarı olduğumuz Vakıf Bağlı Ortaklıklarımız olan ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, ROKETSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN geliştirdikleri ürünlerle iftihar kaynağımız olmaya devam etmektedir. Bu 6 ana şirketimizle beraber doğrudan ya da dolaylı hisse sahibi konumunda olduğumuz tüm şirketleri göz önüne aldığımızda toplam 61 şirketi himayesine alan büyük bir çatı olduğumuzu söylemek mümkün. 


Bahsettiğim şirketlerimizden Vakıf Bağlı Ortaklıklarımız olan lider şirketlerimiz hakkında kısa bilgiler paylaşmak isterim; 


ASELSAN’ımız, 1975 yılından bu yana elektronik, haberleşme, savunma ve silah sistemleri alanında yerli ve milli çözümler geliştirmektedir.  


Ankara’da toplam 240.000 m2 alana sahip 3 ayrı üretim tesisinde faaliyet göstermektedir. Merkezi Macunköy’dedir. Yurt içi ve yurt dışında 19 şirkette hisse sahibi olup yurtdışında  2 şubesi  bulunmaktadır.  Hisselerinin 74,20’si Vakfımız aittir. 

 


TUSAŞ, 1984 yılında sabit ve döner kanatlı hava araçlarımız ve uydularımızı üretmek üzere kurulmuştur. 

Üretim faaliyetlerine, Kahramankazan’da 270.000 m2 büyüklüğündeki tesisinde devam etmektedir. Yurtiçi ve yurt dışında 21 şirkette hisse sahibidir. Hisselerinin 54,49’u Vakfımıza aittir.