Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 12:18
 
Rize STSO Başkanından farklı bir Gündem
Rize Haberi
Rize STSO Başkanından farklı bir  Gündem

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB YK Üyesi Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU, 


SAMSUN–SARP DEMİRYOLU PROJESİ GÜNDEMİMİZ OLMALI  


RTSO Başkanı, TOBB YK Üyesi Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU ‘’ Samsun Sarp Demiryolu Projesi, Samsun ve Artvin illerimizdeki, siyasilerin, bürokratların,  STK’ların, iş dünyasının vs. ilgili her birimin ve yetkilinin gündemi olmaya devam etmelidir. Doğu Karadeniz Bölgemizdeki şehirlerimizin, ekonomik hacmini, bölgede yaşayan milyonarlarca insanın aileleriyle birlikte ekonomik refahını, istihdamını, turizmini, kültürünü, sanatını, sporunu, sağlığını, güvenini, mutluluğunu, sosyal hayatını hızla büyütecek bu projeyi hepimiz, çok mu, çok önemseyerek hep birlikte hareket ederek, birbirimizi destekleyerek neticeye doğru yol almalıyız. “ dedi. 


Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU, “Rize’mizle ilgili şu gerçeği üzülerek ifade etmek istiyorum. Maalesef Rize’nin şehir olarak proje üretemediği bir gerecektir. Üretilecek her projenin muhakkak siyasetle birlikte üretilmesi gerektiğini belirtti. Birbirimizi her konuda desteklemek gerek. Tüccarımızın, sanayicimizin finansal olarak sıkıntıları var. Çay sanayinde de sıkıntılarımız var. Rize ticari faaliyetini lojistik anlamda sürdürebilmeli. Ama bunun karşılığında Allah-ü tela bize çay gibi altın gibi bir bitki verdi. Yani dünyada çıkan 1 ton içecek olmasına rağmen hiçbir zaman bizim çayın değerinde bir düşüş olmadı. Yalnız bunun bizim elimizde bir şans olduğunu bilmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda YÖK tarafından 5 tane Üniversitenin İhtisas Üniversitesi olarak belirlendi. Bunlardan bir tanesinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitemiz bundan böyle artık çay ihtisas üniversitesi oldu. Bu konuda bünyemiz de çok iyi bir alt yapı kurulması gerekiyor.

 

Çay tüketimi ülkemizde 5 milyon TL. Fakat yan sanayisi ile birlikte ülkemizde işgal ettiği yer 2 milyar TL. Örneğin bir kahve makinesi üretiyoruz yok tek gözlü kahve makinesi yok 2 gözlü kahve makinesi artık çayı farklı aldılar bize çayı açmak mecburiyetindeyiz. Biz STK’lar olarak kurumlar olarak bir araya gelemiyoruz, proje yapamıyoruz, yalnız son zamanlarda bunları aştık sizlerin sayesinde yapıyoruz artık. Birçok alanda sorunlar var.  Bölgemizin ve ilimizin en önemli tarım ürünü çayımız ve diğer tamamlanması gereken projeleri kısa vadede, tek kalp, tek yürek olarak kollektif akılla çözmek için birbirimizi desteklemeyiz. Sağlık alanı v.s gibi ilimizim ekonomisini, refahını, istihdamını ve sosyallığını büyütecek alanlarda STK’lar ve iş dünyamız olarak siyasilerin elini güçlendirmemiz lazımdır. Özellikle Doğu Karadeniz olarak şimdi önümüzde bütün Karadeniz bölgesini ayağa kaldıracak olan tek projemiz var, Samsun-Sarp demiryolu projesinin hayata geçirilmesi çalışmalarının başlaması üzerine olmalıdır. Bölgemizdeki 6 ili kapsayacak ve bu illerin kaderini değiştirecek olan, Samsun-Sarp demiryolu projesi güzergâhları üzerinden insanları toplam 5 bine yakın uzak yerlere gidince de iki buçuk milyar nüfus var böyle projeleri artırmamız lazımdır. Bölge insanımızın, ekonomik hayatını, sağlıklı güvenilir ulaşım ve yaşam kalitesini bu projelerle kolaylaştırmak lazımdır. ”diye konuştu. 

Kaynak: () - Bayram Ali KAVALCI Editör:
Etiketler: Rize, STSO, Başkanından, farklı, bir, , Gündem,
Yorumlar
Haber Yazılımı