Haber Detayı
02 Haziran 2015 - Salı 16:04 Bu haber 148 kez okundu
 
Rize'nin Rüya Projesi 2016'da Hizmete Açılacak
Diğer Haberi
Rize'nin Rüya Projesi 2016'da Hizmete Açılacak

OVİT TÜNELİNİN AÇILMASINA SAYILI AYLAR KALDI

Sizlere öncelikle, Karayolları Genel Müdürlüğünün Ovit tüneli yapımı ile ilgili resmi olan bilgileri aktarıyorum. Karayolları Genel Müdürlüğü, “Rize (İkizdere)-Erzurum (İspir) yolunda yer alan 2 x 14.015 m uzunluğundaki Ovit Tüneli’nin 2016 yılının ortalarında ulaşıma açılması hedeflenmektedir. Standardı düşük ve yılın 6 ayı kar nedeniyle geçit vermeyen İkizdere-İspir Yolunda Ovit Tünelinin yapılması ile birlikte Kuzey-Güney koridorlarında en önemli akslardan biri olan 15. aksın yol standartları da yükseltilmiş olacaktır. Bu proje, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki illerin önce Doğu Karadeniz Bölgesine oradan da diğer komşu ülkelere yüksek standartlı bir yol ile bağlanması suretiyle GAP ürünlerinin önemli bir bölümünün Karadeniz limanlarına çıkarılarak Rusya, Ukrayna, Kafkaslar ve Türki Cumhuriyetlere ulaştırılmasında önemli bir potansiyele sahiptir. “denilmektedir.

Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal beyin yıllarca, Ovit tüneli ile ilgili vermiş olduğu mücadeleye en yakından şahit olan kişilerden birisiyimdir. Rize Milletvekilimiz Hasan Karal beyle birlikte yıllarca defalarca Ovit’ın Rize ve Ovit’in Erzurum tarafında seyahat eden, buralarda yaşayan, yazın atile gelen vatandaşlarla ve davet ettiği resmi görevlilerle sürekli Ovit tünelini gündemde tutan, karşılıklı fikir alışverişinde bulunan birisi olarak, Rahmetli Belediye başkanımız Ekrem Orhon’dan sonra, Ovit tüneli ile en fazla ilgili kişi, Milletvekilimiz Hasan Karal’dır. 150 yılı aşkındır konuşulmasına rağmen, Ovit tünelini ilk projelendirende, milletvekilimiz Hasan Karal beydir. 7 Haziran seçim çalışmaları kapsamında o bölgede bulunan, Ak Parti Rize Milletvekili ve Milletvekili Adayı Hasan Karal, Ovit Yolu güzergâhının önemine değinerek “Ovit Tüneli’nin Yüzde 70’ini tamamladık.” müjdesini vermiştir. Milletvekili Karal; “Önümüzdeki çok yakın yıllarda Ovit tünelinin hizmete açılmasıyla, bu güzergah Türkiye’nin en işlek yollarından bir tanesi olacaktır. Karadeniz bölge illerimizin doğu ve Güney doğu illerimize, Kafkaslara, Suriye, Irak, Filistin, Ürdün, Lübnan’a bağlantısı bu yollar üzerinden olacaktır. Bu eser 167 yıllık bir hayalin ürünüdür. Osmanlının son padişahlarından, Abdülmecit Han’ın, “Karadeniz iç bölgelerle bağlantısı ancak Ovit’le kaimdir.” dediği, fakat asırlardır hiç kimsenin bu tünelin yapımına cesaret edemediği, bu dev eseri, vatandaşlarımızın her seçimde iktidarımızın arkasında dimdik duruşlarıyla beraber başlatmış olduğumuzu bu tarihi projenin kısa zamanda 3/2’sını tamamlamanın sevincini şimdiden yaşıyoruz. Yüzde 70’inin tamamlandığı bu tünel dünyanın en büyük ikinci projesi olarak tarihte yerini alacaktır. ”dedi.

Bu demektir ki, İnşallah 2016 yılının sonuna doğru bir buçuk asırdır konuşulan Ovit tüneli rüyamız bitmiş ve Ovit dağı 12 ay ulaşıma açık hale gelmiş olacaktır. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’daki onlarca şehrin bu kısa yol güzergâhı ile adeta birbirlerine komşu haline gelmiş olacaklardır. Birde bu ulaşımın hizmete açılmasıyla bu bölgelerin ve bu İllerin birbirleriyle karşılıklı başlayacak olan, ekonomik, sosyal, kültürel ve turizm alışverişlerinin kısa zamanda getireceği ticari kazançları düşünebiliyor musunuz? Sadece Ovit değil, yakında açılacak olan, Artvin Cankurtaran tüneli, Bayburt-Erzurum Kop dağı tüneli ve ihalesi gerçekleştirilen yeni Zigana tüneli ile sadece bölgemiz ayağa kalkmayacaktır, tüm Türkiye başta ekonomi, işsizlik ve refahın artışı olmak üzere her açıdan ayağa kalkacaktır. O nedenle bu iktidarın Rize Milletvekili adayları, Hasan Karal, Hikmet Ayar, Osman Aşkın Bak, bu dönemde Rize milletvekili olarak TBMM’de olmalıdırlar. Bu iktidar bu defada güçlü bir şekilde seçim kazanarak, Türkiye’nin dört bir yanında devam eden, Yeni Türkiye’nin, Yeni Projelerini tamamlayarak halkının hizmetine sunmalı ve Güçlü Türkiye’yi inşa etmeye devam etmelidir.

Bayram Ali Kavalcı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'nin, Rüya, Projesi, 2016'da, Hizmete, Açılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı