Rize'nin en yoğun bölgesi 'bat-çık'la geçilecek
Haber
08 Haziran 2019 - Cumartesi 11:13
 
Rize'nin en yoğun bölgesi 'bat-çık'la geçilecek
Rize Haberi
Rize'nin en yoğun bölgesi 'bat-çık'la geçilecek

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Rize'de kent merkezindeki Yeniköy Mahallesi Pazar Caddesi yolunun, Güney Çevre Yolu'na duble yolla bağlanacığı belirtti. Avcı, "Batçık konusunda diretiyoruz. Sahil ile şehir arasında bir ilişki kurarak ve kentsel dönüşüm çalışmalarını da tamamlayarak Rize'nin merkezini son derece özel bir hale büründürmek istiyoruz" dedi. 

 

Kent merkezindeki eski Orta Cami ve ön kavşaktaki trafik yoğunluğunun giderilmesi ve Güney Çevre Yolu'nu sahile bağlamak için bölgeye 'bat-çık' projesi yapılması planlanıyor. AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Yeniköy Mahallesi Pazar caddesi yolunu, Güney Çevre Yolu'na duble yolla bağlanacığı belirtti. Pazar Caddesi'nde acele kamulaştırma kararı alındığını aktaran Avcı, “Yeni orta caminin yukarısından itibaren kamulaştırma kararı alındı. Yakın bir zaman dilimi içerisinde vatandaşlarımıza ulaştırılacak. O alanla ilgili de yakında çalışmalara başlıyoruz. Güney çevre yoluna duble bir şekilde bağlantı olacak. Ortadan da derenin üstü açılarak 7 metre genişliğinde DSİ kendi kanalını yapacak. Sağından ve solundan da bir duble yol gerçekleştirilmiş olacağız. Aşağı bölgeyi bırakmamızın nedeni ise bir batçık yapma düşüncemizin olmasıdır. Bu batçık hem sahil yolunun bir bölümünü ihtiva edecek hem de deniz caddesindeki projeyi bitirdiğimiz takdirde o alanla sahil entegre edilecek. Bu sayede üst kısım tamamen yayalara kalacak. Batçığın içerisinden Pazar caddesine doğru bir aks atarak, Atatürk ve Cumhuriyet caddelerini alttan geçerek eski Orta Cami'nin olduğu yerden tekrar yola bağlanması sağlanacak. Bu sayede Atatürk ve Cumhuriyet Caddesi bize kalsın, sahille bağlantımızda son derece nitelikli bir şekilde sağlansın istiyoruz” dedi.

 

'BAT-ÇIK KONUSUNDA DİRETİYORUZ'

 

Karayolları ile bu konuda görüşmelerini sürdürdüklerini belirten Avcı, “Bat-çık konusunda diretiyoruz. Batçık yapılırsa deniz seviyesinin altına inileceğini ve o alandaki suyun tahliye edilemeyeceğini belirtiyorlar. Biz son olarak su dolma riskini de göze alarak buranın yapılacağını söyledik. Senede bir defa olabilecek bir şey için şehir merkezinin hayati bir can damarını kesip atamayız. Belki birkaç kez sıkıntı yaşayacağız. Bunlar her şehirde yaşanabiliyor. Bu nedenle biz bu konuyu direttik ve konu üzerinde çalışmalar yapılıyor. Sahille ilgili olarak belediye başkanımız Rahmi Metin'in ortaya koyduğu güzel projelerimiz var. Onları birlikte takip ediyoruz. Belki bir dolgu alanı daha ilave ederek yeni bir sahil bandı oluşturabiliriz. Sahil ile şehir arasında bir ilişki kurarak ve kentsel dönüşüm çalışmalarını da tamamlayarak Rize'nin merkezini son derece özel bir hale büründürmek istiyoruz" diye konuştu. 

 

'GÜZEL ESERLER BIRAKMAK İSTİYORUZ'

 

Projelerin herkesi heyecanlandırdığını da kaydeden Avcı, "Bu projeler hepimizi heyecanlandırıyor. Vali bey, belediye başkanımız, il başkanı ve bizler inanılmaz heyecanlıyız. Görevimizi tamamladığımız zaman geriye dönüp baktığımızda, 'memleketimize de eserler bırakmışız' diyebilmek istiyoruz. Onun için ekibimiz, amatör bir ruhla birlikte çalışıyor. Biz de bu ruhu taşımak istiyoruz, çünkü biz memleketimize sevdalıyız. Bu şehirde doğduk, büyüdük ve yaşamaya devam edeceğiz. Memleketimize güzel eserler bırakmak istiyoruz. Bu projelerin aktörleri arasındaki uyumu da son derece önemsiyorum. İl başkanı, belediye başkanı, milletvekilleri ve valinin hep birlikte aynı ipe sarılıyor olması bizim açımızdan çok önemlidir. Bunun Rize adına önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu fırsattan Rize iyi şeyler üretecek. Vatandaşlarımızın da desteklerini bu konuda bekliyoruz" ifadelerinde bulundu.   

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'nin, en, yoğun, bölgesi, 'bat-çık'la, geçilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı