Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 16:28
 
RİZE DEFTERDARLIĞI'NDAN ÇOK ÖNEMLİ DUYURU
Rize Haberi
RİZE DEFTERDARLIĞI'NDAN ÇOK ÖNEMLİ DUYURU

RİZE DEFTERDARLIĞINDAN           

Bilindiği üzere gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta yakından takip edilen Yeni Korona Virüs Hastalığı (Kovid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde zorunlu durum olmadıkça vatandaşlarımızın kalabalık ortamlarda bulunmaması önem arz etmektedir.

           
Bu çerçevede vatandaşlarımızı ve çalışanlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan değerlendirmeler sonucunda ikinci bir düzenlemeye kadar aşağıdaki tedbirlerin alınması uygun bulunmuştur.

           
10/04/2020 tarihine kadar vergi dairesine verilmesi gereken tüm dilekçelerin İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda verilmesi ya da posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede; işe başlama, işi bırakma, şube açılış-kapanış, borcu yoktur yazısı, mükellefiyet durum yazısı, tecil başvurusu, uzlaşma talebi vb. tüm dilekçelerin  elektronik ortamda İnteraktif Vergi Dairesi'nin web (ivd.gib.gov.tr) veya mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden ya da posta yoluyla gönderilecektir.


Gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı, ücret ile diğer kazanç ve iratlar için Hazır Beyan Sistemi üzerinden beyannameler verilecektir. Bilindiği üzere 31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmış olup, belirtilen gelir unsurlarına ilişkin olarak vergi dairesi tarafından 10/04/2020 tarihine kadar elden beyanname kabulü yapılmayacak beyannameler Hazır Beyan Sistemi'nin web (hazirbeyan.gib.gov.tr) ya da mobil uygulaması üzerinden verilecek, ya da bu beyannameler posta ile gönderilecektir.


Kredi kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ve anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenebilen vergi, harç ve idari para cezası ile değerli kağıt bedelleri çok zorunlu ve acil durumlar dışında 10/04/2020 tarihine kadar vergi dairesi vezneleri yerine İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılacaktır.


Kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi ödemeleri vergi dairelerinin vezneleri yerine alternatif ödeme kanalları  (İnteraktif Vergi Dairesi, anlaşmalı bankalar ve PTT) üzerinden yapılacaktır.


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere potansiyel vergi kimlik numarası verilme işlemleri İnteraktif Vergi Dairesi'nin (ivd.gov.tr) web uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir.

 

Kamuoyuna ve mükelleflerimize saygıyla duyurulur.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE, DEFTERDARLIĞI'NDAN, ÇOK, ÖNEMLİ, DUYURU,
Yorumlar
Haber Yazılımı