Haber Detayı
09 Haziran 2015 - Salı 17:42 Bu haber 307 kez okundu
 
Rize'de Yaşayan Bir Tarih..!
Diğer Haberi
Rize'de Yaşayan Bir Tarih..!

Rize de yaşayan Erzurumlu Kemal Mühürdaroğlu 95 yaşında. Geçen hafta Erzurum’da vefat eden Kızılay Erzurum Şube Başkanı Mithat Turgutcan’ın ölüm haberini bizden alınca çok üzülerek’Mithat bey benim en yakın arkadaşımdı, Erzurum’un aklı başında bir gönül ve kültür adamıydı ölümüne çok üzüldüm’ dedi.

Gazeteci Arkadaşım B.Ali Kavalcı ile birlikte evinde ziyaret ettiğim Kemal Mühürdaroğlu ile çay kahve sohbeti arasındaki konuşmalarımızı not etmeye çalıştım. Doyumsuz sohbetiyle yazdıklarımı okurlarımla da paylaşmak istedim. Umarım güzel hatıralarını sizlere ulaştırdım.

//

Kemal Mühürdaroğlu ile olan sohbetim aynen şöyle’Anayasayı 1 kez ihlal etti diye Başbakan astık ama bu adam her gün Anayasayı ihlal ediyor.1914-15 deki savaşta Sarıkamış harekâtı başındaki Enver Paşanın suçu yoktur. Rus Çarı o zaman askerini denetlemek için Sarıkamış’a gelmişti. Allahüekber Dağındaki 90 bin asker Sarıkamış’a inebilse Çarı esir alacak ve konu tamamen kapanmış olacaktı. Zira Enver Paşa Binbaşılıktan çok kısa sürede Ordunun başına geçmişti. Enver Paşa düşman tarafından değil Teşkilatı Mahsusa tarafından öldürülmüştür.23 Temmuz Erzurum Kongresine gelen Mustafa Kemal’i tutuklaması için Komutan Kazım Karabekir’e telgraf çekilmiş.1.TBMM de Mustafa Kemal hep kendine karşı olanları toplamıştır. Osmanlı dönemi bitti yeni bir devlet kurmalıyız derken Rauf Orbay ben Osmanlının ekmeğini yedim ona ihanet edemem demiştir.’

MİT’TE GÖREV ALDI

Kemal Mühürdaroğlu bir süre MİT teşkilatında görev yapmış.’ İTÜ de Mühendis Mektebinde okuyordum. Maden Mühendisi olacaktım. Zonguldak Kömür işletmelerinde staj yaptım. O dönem sıkıntılı zamandı.5,5 yıl askerlik yaptım. Mektebi bitirmeden Askere gittim. Yedek subay olarak askerlik yaparken Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı olan Fuat Doğu beni yanına aldı, o zaman Paşa değildi. İstihbarat çalışmasındaymışım. Fuat Doğu bana sen hiç resmi elbise giymeyeceksin demişti.1945 de Üsteğmen rütbesiyle terhis oldum. O meşhur Ziverbey köşkünde bulundum. Orada sosyalist olduğunu söyleyenlere komünist denildi. Oysa sosyalist olmak başka komünist olmak başkaydı.

Fuat Doğu, MİT’te müsteşarlıktan önce Adana Bölge Başkanlığı yaptı. Süleyman Demirel tarafından müsteşarlığa getirildikten sonra Ankara'nın Yenimahalle semtinde, dolmuş yolcularının "MİT'te inecek var" dediği yerde geniş bir arazi üzerine kurulan MİT binasının yapımına öncülük etti. İlki 1962-64, ikincisi 1966-71 yılları arasında olmak üzere iki kez müsteşarlık yapan Doğu, eski MİT mensupları tarafından "çok başarılı bir istihbaratçı" olarak tanınıyor. ‘

KÖY ENSTİTÜLERİ KAPANMAMALIYDI

İTÜ’ de Maden Mühendisi olmak için okurken okuldan Erbakan ve Demirel ile aynı yerdeydik. Yanlış hatırlamıyorsam aynı yatakhanede kalırdık. Hazırladığım projelerde Rahmetli Necmettin Erbakan’dan çok destek gördüm. İyi insanlardı.

Hasan Ali Yücel’in gelmiş geçmiş en iyi Milli Eğitim Bakanı olduğunu söyleyebilirim. H.Ali Yücel görev süresince başarılıydı. Onun açtığı Köy Enstitüleri kapanmasaydı bugün şehirlerde kurulan teneke mahalleleri yani gecekondular olmazdı.

O okullarda okuyan öğrencilere eğitim yanında ziraat, tarım, sağlık öğretilirdi. O okullar kapatılmasaydı bugün yok olmaya yüz tutan Hayvancılık gelişirdi. Köylerden göç olmazdı. Köyünde üretime katkıda bulunan köylülerimiz yerinde kalır şehirlere göç etmezdi.

DERSİM ANLATILAMADI

1938 de yaşanan Dersim olaylarını devlet halka ve dünyaya anlatamadı. Alevilerde Şeyh yok Seyit var. Seyit Rızayı astılar ama sebebi anlatıldığı gibi değil. Ben o kuşağın yaşayanıyım. O söylendiği gibi binlerce insanın katledildiği gibi bir şey olamaz çünkü Tunceli’nin nüfusu neydi ki. Çok fazla abartılıyor. Ayrıca şu çok önemli. Devlet memlekette asayişi sağlamak için tedbirler alır. Buradaki de alınan asayiş için bir tedbirdir.

TAPULU MALA SARAY YAPILDI

Mustafa Kemal’in parasıyla aldığı çiftliğine saray yapılmasını doğru bulmuyorum. Ankara’nın o çorak arazisinde Atatürk kendi parasıyla çiftlik kurulması için arazi aldı. Tapusu kendi üzerinedir. Mustafa Kemal çorak arazide tarım yapılması için gerekli çalışmalara başlamıştı. Bugün Atatürk Orman Çiftliği diye bilinen AOÇ üzerinde Atatürkün izni olmadan Saray yapılması hiç doğru değil. Burada Mülkiyet hakkı çiğnenmiş, Tapu delinmiştir.’

BABASI MAAŞ ALMAMIŞ

Kemal Mühürdaroğlu 12.12.1920 doğumlu. TBMM. ile aynı yaşta.2 kız 2 erkek olmak üzere 4 çocuk babası. Eşini 1984 yılında kaybetmiş. Kemal Mühürdaroğlu ilk mecliste Erzurum Milletvekilliği yapan bir babanın oğlu. Babası Asım Vasfi Mühürdaroğlu(1891-1966).Kayınpederide Erzurum’un ilk milletvekillerinden olan Mustafa Durak Sakarya. Kemalettin Mühürdaroğlu’nun babası yaşı küçük olduğu için Atatürkün özel emri ile İlk Mecliste görev alan Erzurum Milletvekili Asım Vasfi Mühürdaroğlu.

95 yaşındaki Kemalettin(Kemal)Mühürdaroğlu 1988 yılından beri Rize de yaşıyor. Maden Mühendisi olmasına rağmen mesleğini serbest olarak sürdürmüş. Ankara’da Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığı yaparken hemşerileri 1963 Yerel seçimlerinde Belediye Başkanı adayı olması için kendisini Erzurum’a çağırırlar. Erzurum’a geldiğinde Erzurum Belediye Başkanlığı için adaylık beklerken o zamanki adı Ilıca olan İlçe Belediye Başkanlığına arkadaşlarının ısrarıyla AP. den aday olur. O tarihe kadar Ilıcada hep CHP seçimleri kazanmış. CHP li Başkanın karşısına kimse aday çıkmayınca Mühürdaroğlu’nu Adalet Partisinden aday göstermişler.         

Milletvekili Maaşı almayan Babası Asım Vasfi Mühürdaroğlu 28 olan yaşı Milletvekili olmaya yetmediği için 1.Meclise Atatürkün özel emriyle giden en genç 2 Milletvekilinden birisi. TBMM de 1,3 ve 4.dönemde(1920—1927-1931—1931-1934 yılları arasında Erzurum Milletvekilliği yapmış. Diğer genç Milletvekili ise o zamanki Lazistan (Rize) Milletvekili olan Ziya Hurşit. Ziya Hurşit’i de Atatürk yaşı tutmadığı için özel izinle Meclise Lazistan(Rize)Milletvekili olarak çağırmış.

Ziya Hurşit bilindiği gibi yıllar sonra Mustafa Kemal için yapıldığı söylenen İzmir Suikastı davasında İstiklal Mahkemesince 13 Temmuz 1926'da idama mahkûm edilerek cezası ertesi gün infaz edilmişti.

Mühürdaroğlu’nun kayınpederi Mustafa Durak Sakarya’da babası gibi Erzurum’un ilk Mecliste görev yapan bir Milletvekili. M.Durak Sakarya 1.dönem Erzurum 5 ve 6.Dönemde Gümüşhane Milletvekilliğinden sonra bir süre Kars Valiliği yapmış.

Babası Asım Vasfi Mühürdaroğlu 100 lira olan Milletvekili maaşını almayan bir Vekil. Asım Vasfi Mühürdaroğlu’nun Milletvekili maaşını almadığı Gazi Mustafa Kemal’e iletilmiş. Mustafa Kemal Ankara’da almadığı maaşlar karşılığı Milletvekili Mühürdaroğlu’na bir ev hediye etmiştir.   Kemalettin Mühürdaroğlu tarih dolu bilgili vatanını seven Gazi Mustafa Kemal hayranı 95 yaşında bir delikanlı. Babasının Milletvekili olduğu çocukluğunda Ankara’da büyümüş. Çocukluğunun Kazım Karabekir Paşanın evinde geçtiğini söyledi. Mühürdaroğlu’ Kazım Karabekir Paşa ve ailesinden çok yardımlar gördük. Kazım Karabekir Paşa ve daha sonra eşi İclal Hanım vefat edince ailesiyle ilişkimiz kopmuş. Kemalettin ismini Kazım Karabekir Paşanın verdiğini ‘söyledi.

Kemalettin Mühürdaroğlu okumayı yazmayı ve araştırmayı çok seven bir insan. Bilgisayarı başında hatıralarını yazmakla meşgul. Zümrüt Gazetesine yazdığı yazılarını 95 yaşında olmasına rağmen bilgisayarda yazıyor ve elektronik posta ile gönderiyor.

Kemal Mühürdaroğlu’nun evinde büyükçe bir Osmanlı fermanı bulunuyor. Osmanlıca yazılı bu ferman ile Mühürdaroğlu ailesine hangi alanda verildiğini bilmiyorum ama mühür vurma yetkisi verilmiş. Ferman ile Mühür yetkisi verildiği içinde Mühürdaroğlu soyadını almışlar.

      

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Yaşayan, Bir, Tarih..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı