Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 20:28
 
RİZE'DE ŞOK İDDİA. BELEDİYEDE FİİLİ BİR KAYYUM MU VAR
Siyaset Haberi
RİZE'DE ŞOK İDDİA. BELEDİYEDE FİİLİ BİR KAYYUM MU VAR

Balta: Pazar’da fiili bir kayyum mu var?


Cumhuriyet Halk Partisi Pazar İlçe Başkanı Pazar’da düzenlediği basın toplantısında Gazetecilerle bir araya geldi.


Pazar’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta “Öncelikle çok sıcak bir afet hadisesi yaşadık. Yusufeli’nde 4 vatandaşımızı Çayeli’nde de 2 vatandaşımız kaybettik. Ölenlere Allahtan Rahmet diliyorum.  Yakınlarına başsağlığı diliyorum. 11 de yaralımız var Çayeli’nde,  onlarda acil şifalar diliyorum. Kader gibi anlatılıyor ama kader olmaktan çıkartmak için birazda insan faktörünü devreye sokmak gerekiyor.


Bir yerel seçim yaşadık. Onun birinci yılında yerel seçimde halkın oylarıyla seçilmiş olan il genel meclisi belediye meclisi olarak seçilmiş arkadaşlarımızın meclis sürecinde bir yıl içerisinde neler yaptıklarını nelerle karşılaştıklarını sorunlarımızı tartışmak yaşadıkları olayları sizlerle paylaşmak üzere, bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz.


Gönül isteki belli periyotlarla kamuoyunu bilgilendirsin.  Fakat biz bunu muhalefette de olsak arkadaşlarımızın faaliyetlerini bizlerde teşkilat olarak teşkilatın başındaki kişi olarak yaptığımız konuları daha geniş kitlelere yayabilmek için paylaşmak isteriz.


Her şey den önce şunun bilinmesi lazım. Bizler siyaset yapıyoruz, muhalefet partisiyiz. Muhalefetin görevi iyi olan şeyleri övmek ön plana çıkartmak değil. Aksilik olan yönleri eksik olan yönleri vurgulamaktır. Bir takım şeyleri gezeleyecek bir misyonumuz yok. Sanki her şeyi eleştiriyormuşuz gibi algılanmasın. Sorumlu bir muhalefet yapmak kaygısı var ve amacımız o yönde.  O yüzden kimse bizlerin olaylara anında reaksiyon vermemizi beklemesin.  Önce olayların önünü arkasını araştırmak zorundayız. Biz daha çok reaktif olmaktan ziyade aktif olmak istiyoruz. Gündemi belirleyecek hadiselerin üzerinde olmak istiyoruz. Yöremizde ne oluyor ne bitiyor, ne olmalı salt bir şekilde eleştiri yapılarak da bir yere varılmayacağını hepimiz biliyoruz. “ ifadelerini kullandı.


PAZAR’DA SANKİ FİİLİ BİR KAYYUM DURUMU VAR


Siyasetin hiçbir zaman boşluk kaldırmayacağını irade kaybının birileri tarafından mutlaka doldurulacağını ifade eden CHP Pazar ilçe başkanı Balta “Son zamanlarda Pazar’da şöyle bir durum var. Sanki fiili bir kayyum durumu var. Burada fiili bir kayyum durumunun olduğunu düşünüyorum.  Mülki amir kaymakamı suçladığım falanda düşünülmesin. Hatta kamuoyunun hoşuna giden uygulamalar belki de onun sayesinde oldu. Siyasette hayatta hiçbir şekilde boşluk kaldırmaz. Sizin bıraktığınız boşluğu o irade kaybını birileri mutlaka doldurur. Bu durum Pazar’da böyle midir yoksa bir danışıklı dövüş mü var onu da tam olarak bilemiyorum. “ dedi


PAZAR’DA YASAL OLMAYAN KANUNSUZ İŞLER YAPILIYOR


Uzun zamandır süren bir olay yaşadık Pazar’da. İki köprü olayı. Açılamadı bir türlü, türlü türlü spekülasyonlar.  Bizler hiçbir şekilde bu tür işgallere onay veremez, ama işgal edenlerinde suçlayamayız.  Burada devlet gücünü kamu gücünü kullanan bir irade var. O irade müsaade etmediği sürece bu tür işgallerin olması söz konusu olamaz. Bu işgaller pazarın pek çok yerinde yasal olmayan kanunsuz işler yapılıyor. Buna birileri izin veriyor, müsaade ediyor. Vatandaş bu durumdan son derece rahatsız.  Pazarı yönetenlerinde bu duruma duyarsız kalmasına anlam veremiyorum.


ENCÜMEN SEÇİMLERİNDE MEDYA SESSİZ KALDI


Geçtiğimiz hafta Pazar’da yapılan encümen seçiminin medyada yer almadığını yapılan seçimin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Balta “Geçen hafta Pazar’da encümen seçimi oldu. Medya bu işe çok duyarlı olmalı. Burada yaşanan encümen seçimi Türkiye’de bir ilke imza attı. Konuya vakıf olanlar şunu bilir, meclislerde zorunlu komisyonlar ihtiyari komisyonlar vardır. Bu komisyonlara seçimler meclise giren muhtelif partilerin ağırlığına göre bir oransal dağılımla gerçekleşir.  Ama encümen öyle değildir. Encümen ise seçimle gelir. Encümende de muhalefete yer vermezler, hele bizim gibi yerlerde.  Burada yaşanan olağan bir şey değildir. Fakat ben medyanın tavrını böyle görmedim.  Medyanın bu durumu görmezden gelmesini ben normal karşılamıyorum. Evet, durduğu bir pozisyon olabilir. Herkesin bir siyasi görüşü olabilir. “ diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, ŞOK, İDDİA., BELEDİYEDE, FİİLİ, BİR, KAYYUM, MU, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı