Haber Detayı
02 Ağustos 2014 - Cumartesi 21:18 Bu haber 295 kez okundu
 
Rize'de Ovit Yayla Şenlikleri Başladı
Diğer Haberi
Rize'de Ovit Yayla Şenlikleri Başladı

Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri Başladı

Rize'nin İkizdere İlçesinin 2 bin 640 rakımlı Ovit yaylasında bu yıl 17’incisi düzenlenen iki gün sürecek Ekşioğlu Vakfı Uluslararası Ovit Yayla Şenlikleri başladı.

Organizatör ve sunucu Necati Selvitop’un sunduğu şenliğin ilk günü Karadeniz’e kıyı 11 ülkenin halk dansları ekipleri gösteri sundu, yöre sanatçılarının sahne aldı, vatandaşlar horon oynadı. Karadeniz’in lezzetleri arasında yer alan sütlacın Yunanistan’ın elinde bulundurduğu rekorun kırılması için hazırlık yapıldı.

Şenliklerin ikinci günü ilginç bir rekor denemesi yapılacak. Hazırlatılan 630 kilo ağırlığındaki dev kazanda 1.5 ton sütlaç pişirilerek rekor denemesi yapılacak. Guinnes Rekorlar Kitabı’na göre 303 kilo 74 gramla Yunanistan’ın elinde bulundurduğu tek seferde sütlaç pişirme rekoru kırılmaya çalışılacak. Guınnes Rekorlar Kitabı Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü ile diğer hakem heyeti ile Türkiye’nin ünlü aşçıları Mustafa Çoban ve Salih Bozkurt da yaylaya geldi. Bir ton sütle 100 kilo pirinç kullanılarak hazırlanacak 1.5 ton sütlaç yapımı bu gece yarısından itibaren başlayacak.

Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi, Karadeniz’in lezzetleri arasında yer alan sütlacın rekorunu elinde bulunduran Yunanistan’dan bu rekoru geri alacaklarını belirterek sütlaç rekorunun Ovit Yaylasında Türkiye’ye geçeceğini söyledi. Organizatör Necati Selvitop da Pazar günü Guınnes Rekorlar Kitabı ekibinin yapacağı tescille sütlaç rekorunun Ekşioğlu Vakfı ile birlikte Türkiye’ye geçeceğini belirtti

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Ovit, Yayla, Şenlikleri, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı