Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 10:42
 
RİZE'DE MAHKEMEDEN FLAŞ KARAR
- Haberi
RİZE'DE MAHKEMEDEN FLAŞ KARAR

MAHKEME, “BİLİR KİŞİ İNCELEMESİ YAPILACAK” DEDİ

 

Rizer Güneysu Gürgen Köyünde devam eden Alicik HES ile ilgili Rize İdare Mahkemesi, nihai karar öncesi Bilir Kişi İncelemesi yapılması yönünde karar verdi.

 

Konu ile ilgili Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Ceyhun Kalender, bu kararın olumlu değerlendirilebileceğini belirtti.

 

Kalender açıklamalarına şu şekilde devam etti: " Daha önce İdlib saldırısında askerlerimizin şehit olması ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını dolayısıyla burada yaşananlarla gündemi meşgul etmek istemedik. Ancak bunu fırsat bilen şirket, yedi ay boyunca hukuksuz çalışan şirket, bu süreçte tutumunda hiçbir değişiklik yapmadan çalışmalarını hızlandırarak devam ettirdi. Zaten baştan beri sürekli bir kandırmaca içindeydiler. Bu hukuksuzlukları en üst düzeyde şirkete bildirildi ve yaptıkları çalışmalar durdurularak para cezası kesildi. Ancak ne hikmetse bütün hukuki engellemeler şirketin hızını kesemedi veya kesmedi. Sonuç olarak Rize İdare Mahkemesinin Bilir Kisi İncelemesi kararını olumlu buluyoruz. Çünkü vicdan sahibi hiçbir bilim adamı buradaki talanı, hukuksuzluğu, doğa katliamını görmezden gelemez. Bu konuda bilir kişi heyetinin tutacağı rapor, mahkemenin ÇED Raporunu iptal etmesi için yeterli olacağına eminiz. 

 

SAĞLIK BAKANLIĞI “EVDE KAL, SOSYAL MESAFEYİ KORU” DİYOR AMA ŞİRKET ALDIRMIYOR

 

Resmî olsun özel olsun bütün kurumlarda işe ara verildi, yarı zamanlı çalışma programına geçildi veya evden iş takibi yapılmaya başlandı. Birçok kurum iş yerini buna göre düzenledi, kendine göre tedbirler aldı. Aynı zamanda yasalara uyarak vatandaşlık görevini yerine getirdi. Ancak ne yazık ki diyorum, bu tedbirler malesef şirketi hiç etkilememiş görünüyor. Çalışmaların yapıldığı mahallelerdeki vatandaşların bildirdiğine göre ne çalışma alanında ne de şantiyede bu

kurallara riayet edilmemektedir.

 

VATANDAŞLARDAN ORTAK SES, “SUYUMUZU ALDINIZ, BARİ SAĞLIĞIMIZI ALMAYIN”

 

Çalışma alanında ikamet eden vatandaşlar, bu sorumsuz davranışlardan şikayetçi olmaktadırlar. Bir taraftan bütün ülkeye" Evde Kal" denilirken, şirketin bu yönde tedbir almaması, özellikle şantiyede çok farklı şehirlerden gelen insanların birlikte kalması, birlikte yemek yemesi vatandaşları bir o kadar daha tedirgin etmektedir.

 

UZAKTAN EĞİTİM” SAATLERİNDE ÇALIŞMAYIN BU, EĞİTİM HAKKINI ENGELLEMEKTİR 
 
Çocukların en temel haklarından biri de “Eğitim Hakkı”dır. Malumunuz, ülkemizde koronavirüs salgını nedeniyle MEB uzaktan eğitime geçti ve milyonlarca öğrenci Eba üzerinden evinde eğitimlerine devam etmeye başladı. Bu süreçte taşımalı kapsamındaki Gürgen Köyünde ikamet eden öğrenciler de eģitimlerine evlerinde devam etmektedir. Ancak sabahın erken saatlerinde başlayan taş kırma çalışmaları inanilmaz bir gürültü kirliliğine sebep oluyor ve öğrencilerin ders çalışma ortamları bundan olumsuz bir şekilde etkileniyor. Hatta çocugu evde ders dinleyemediği için birçok vatandaş araçlara müdahale etmek zorunda kalıyor.  Bunun üzerine vatandaşlar Güneysu kaymakamlığı ve Güneysu Jandarma Karakoluna şikayette bulunarak, çalışmaların Eba ders saatlerinde durdurulmasını talep etmişlerdir. Maalesef bu kadar hassas bir konuda bile sonuç alınamamıştır.
 
Bu kadar emek verilerek öğrencilerin eğitimine sunulan bir program kimsenin keyfi tutumu yüzünden heba edilemez. Köydeki çocukların da herkes gibi eğitim hakkı vardır ve engellenemez. 
 
Özellikle bu hasas dönemde, bu hassas konuda, ilgili kurumları göreve davet ediyoruz ve "Uzaktan Eğitim" sürecinde çalışmaların durdurulmasını talep ediyoruz. Bu aynı zamanda eğitim hakkının engellenmesiyle ilgili bir suç duyurusudur. Zaten vatandaşlar da bu konuda imza toplayıp suç duyurusunda bulunacaklar."
 
TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLAR DOĞABİLİR!
 
Hukuki süreçle ilgili bir değerlendirme yapan avukat Remzi Kazmaz da, doğru olanın Yürütmeyi Durdurma kararından sonra Bilir Kişi İncelemesinin yapılmasıydı. Ancak bu karar da bizim açımızdan olumlu bir karardır, dedi.
 
Av. Remzi Kazmaz açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Güneysu Gürgen Deresi üzerinde  kurulmaya çalışılan HES’lerle ilgili bütün Türkiye’de kamuoyu bilgi sahibidir. Bu konuyu takip eden  herkes yüce mahkemeden olumlu bir karar beklemekteydi. Aynı zamanda bir hukukçu olarak da  böyle bir kararın verilmesini beklemekteydik.
 
İYUK ( İdari Yargılama Usulu Kanunu) 27 Maddeye göre Danıştay veya İdari Mahkemeler, idari  işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması, idari işlerin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte oluşması durumunda, davalı idarenin savunması alındıktan sonar yürütmenin durdurulmasına karar verebilir. Durum çok açık ve net! Durum aynen İYUK 27 Maddenin şartlarını taşıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, MAHKEMEDEN, FLAŞ, KARAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı