Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 18:11 Bu haber 1102 kez okundu
 
Rize'de kaybolmaya yüz tutmuş yerel ürünlere sahip çıkıyorlar
Rize Haberi
Rize'de kaybolmaya yüz tutmuş yerel ürünlere sahip çıkıyorlar

Rize/Fındıklı Ziraat Odası  öncülüğünde başlatılan yerli tohum seferberliği,  Fındıklı Belediye ve Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği desteği ile devam ediyor.

 

Kaybolmaya yüz tutmuş yerel tohumları çoğaltıp yaygınlaştırılması amaçlanan proje kapsamında, Fındıklı Ziraat Odası toplantı salonunda çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapılarak üretim seraları gezildi.

 

Organik tarım ve tohum uzmanı Hasan Çetin Özbayram'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda çiftçilere uygulamalı tohum alma ve saklama yöntemleri konusunda eğitim verildi.

 

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy yaptığı açıklamada, başta ilçedeki çiftçilerden  olmak üzere,  komşu il-ilçe ziraat odalarındaki çiftçilerden toplanan  kaybolmaya yüz tutmuş yerli ata tohumlarıyla üretim yapmaya başladıklarını ifadede ederek,  dedelerin ninelerin  ektiği yerel tohumları teşvik etmek için başlatılan çalışmada ilk sonuçları almaya başladıklarını söyledi.

 

Organik tarım ve tohum alma, saklama uzmanı Hasan Çetin Özbayram'ın sahip olduğu geniş bilgi ve tecrübesinden faydalanmak için ilçeye getirdiklerini kaydeden Özsoy, " Fındıklı Ziraat Odasının toplantı salonunda çiftçilere görsellerle teknik eğitim toplantısı yaptık. Daha sonra odamızın Sümer köyündeki üretim seralarında hocamızdan uygulamalı bilgiler aldık. Çiftçilere tohumların hangi olgunlukta alınması gerektiği, kaliteli tohum nasıl seçilir gibi bilgilendirmeler yapıldı. Ziraat odasının üretim bahçelerinden tohum olgunluğuna erişip toplanan çeşitli yerli sebzelerin tohumlarının nasıl alınacağı, hangi şartlarda saklanacağı, saklama süreleri ve yöntemleri soru cevap şeklinde uygulamalı olarak anlatıldı. Aldıkları bu eğitimden çiftçilerimiz  de memnun kaldı."dedi.

 

Özsoy, Fındıklı Ziraat Odası yönetim kurulu başkanlığı adına, çiftçi ve personelimizi bilgilendirmek için ilçemize gelen organik tarım ve tohum alma uzmanı Hasan Çetin Özbayram'a, ilçeye gelmesini sağlayan Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu'na teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, kaybolmaya, yüz, tutmuş, yerel, ürünlere, sahip, çıkıyorlar,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rize'de kaybolmaya yüz tutmuş yerel ürünlere sahip çıkıyorlar
Rize'de kaybolmaya yüz tutmuş yerel ürünlere sahip çıkıyorlar
Rize'de kaybolmaya yüz tutmuş yerel ürünlere sahip çıkıyorlar
Yorumlar
Haber Yazılımı