Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 13:56 Bu haber 457 kez okundu
 
Rize'de ilk kez görüntülendi, heyecan yarattı
Diğer Haberi
Rize'de ilk kez görüntülendi, heyecan yarattı

 NESLİ tükenme tehlikesi altında olan 'Bantlı Semender' Rize'de ilk kez görüntülendi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, Tür Koruma Eylem Planı hazırlığına başladı. .

Rize'nin Hemşin ilçesi Hilal köyünde Hakan Ertürk ve Hasan Kutlu, Hemşin deresi kenarında hareket eden bir canlı fark etti. Ertürk ve Kutlu'nun çektiği fotoğrafı inceleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12'nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, canlının nesli tükenme tehlikesi altında olan 'Bantlı Semender' olduğunu belirledi. Ekipler, 'Bantlı Semender'in yaşam alanlarının korunması ve  popülasyonun devamlılığının sağlanması için Tür Koruma Eylem Planı hazırlığına başladı. Vatandaşlara çağrıda bulunan yetkililer, hayvanın doğal yaşam alanlarına müdahale edilmemesini  istedi. .

Konuyla ilgili konuşan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Kutrup, canlı türünün 'Bantlı Semender' olduğunu söyledi. Kutrup, "Kafkas Semenderi’nin üzerinde iki sıra halinde turuncu şerit vardır. Kafkas Semenderi’nin kuyruk yerinde herhangi bir şerit oluşmaz, bu semenderde var. Bu görülen semenderin üzerinde birçok siyah benek olmasına rağmen karın ve sırt bölgesi arasında bir koyu bir açık bant var. O yüzden bu hayvana 'Bantlı Semender' diyoruz. Tam adı: 'Kuzey Şeritli Semender’dir'. Biz bant görünümü olduğu için 'Bantlı Semender' diyoruz" dedi.ı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, ilk, kez, görüntülendi,, heyecan, yarattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı