Haber Detayı
14 Haziran 2015 - Pazar 19:45 Bu haber 274 kez okundu
 
Rize'de Bu adamlar Nereye Bakıyor ?
Diğer Haberi
Rize'de Bu adamlar Nereye Bakıyor ?

Dünyada nesli azalan kuş türlerinden olan Dağ Horozu Rize’nin İkizdere ilçesinde koruma altına alınarak adına şenlik yapılıyor.

Bugün sabah 05.00 sularında kalabalık az sayıda kuş severin katılımıyla Sivrikaya köyünün 2300 metre rakımlı dağdaki seyir tepesinde dürbün ve teleskoplarla yapılan izlemede 5 tane Dağ Horozu görüldü. Dağ Horozunun İkizdere’de sembol olduğunu söyleyen şenliğe katılan Rize Vali yardımcısı ve Özel İdare Sekreteri Şefik Aygöl’bildiğim kadarıyla dünyada bir hayvan için ilk şenlik İkizdere’de yapılıyor. Ben başka bir yerde hayvan için şenlik yapıldığını duymadım.

//

Rize’mizin burada öncü olması güzel bir çalışma. Ben 3.kez bu şenliğe katılıyorum. Nesli tükenen hayvanlara sahip çıkılması önemli bir çevre bilinci gereğidir. Doğal güzelliklerimizi çirkinleştirmeden koruyarak gelecek nesillere aktarmalıyız. Sivrikaya köylülerimizin Dağ Horozunu korumak için tedbirler aldığını biliyoruz. Bu çalışmalarda Valilik ve Kaymakamlık olarak bizlerde yardımcı olmalıyız. Dağ horozu nesli azalan bir hayvan olduğu için avlanması aynı zamanda yasaktır, herkesin bu bilinçte olmasını istiyorum, bu dağlar onun yaşam yeri bırakalım hayvan özgürce yaşasın’ dedi.

HAYVAN İÇİN YAPILAN TEK ŞENLİK

İkizdere Kaymakamı Abdil Koç yaptığı açıklamada’12 kez yapılan Dağ Horozu Şenliğimize katılım önceki yıllara göre az oldu. Dün hava şartları müsait olmadığı için gelinmedi. Önceki yıllarda gelip Dağ Horozu göremeyenler bugün rağbet etmedi. Burada dünyada ilk kez yapılan bir olay gerçekleşiyor. Dağ Horozuna sahip çıkarak koruyan ilçemizde Dağ Horozu adına şenlik yapılıyor. Dünyada bir hayvan için yapılan tek şenlik burada düzenlediğimiz şenliktir’ dedi.

12. kez düzenlenen İkizdere Dağ Horozu Şenliğine Vali Yardımcısı Şefik Aygöl ile birlikte diğer Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, İkizdere Kaymakamı Abdil Koç, Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, İl Turizm ve Kültür Müdürü İsmail Hocaoğlu, Yazı İşleri Müdürü Salih Çepnioğlu, AKP ve MHP İlçe Başkanları, İkizdere Noteri Berran Altuntecim, Kuş Rehbercisi Mustafa Sarı ve köylüler katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Bu, adamlar, Nereye, Bakıyor, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı