Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 15:20
 
Rize Belediye Blokları DİKEY Mimarı ile 4 blok olacak
Rize Haberi
Rize Belediye Blokları DİKEY Mimarı ile 4 blok olacak

Metin, Rize Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 

İlk etabın belediye bloklarından başlayacağını ifade eden Metin, "Yani bizim belediye binamızdan başlayıp Meteler kavşağına kadar alandaki üç belediye bloklarımız ve önündeki özel şahısların binalarıdır. Burası 23 dönümlük bir alan. Buradaki alan yatay bir şekilde değil de denize dikey şekilde 4 blok olacak. Tamamen 23 dönümlük alan yayalaştırılmış alan olacak. Yeşil alanlar da artırılmış olacak." diye konuştu.

 

Metin, merkez tabandaki dükkan sayılarını azaltmadıklarını belirterek, "Üst katlara çıkınca bürolar içeri çekilerek yükselecek. Dükkanların üzerinde insanlar için teras alanları olacak. Maliyetleri çıkarılıyor. TOKİ hangi maliyetleri üstlenecek? Mal sahiplerine metrekare başına ne söylenecek? Bunların çalışması yapılıyor." dedi.

 

Belediye bloklarının yenilenmesi konusunda herkesin hemfikir olduğunu vurgulayan Metin, şunları kaydetti:

 

"Bunların değiştirilmesi lazım. Değiştirilmesini nasıl yapacağız? Oradaki insanları başka yere getirmemiz lazım. Buralar yıkılacak ve yenisi yapılacak. Başka bir yöntem var mı? Yıkmadan yapamayız. Yıkıldıkları noktada biz bunu belki bir etapta değil, iki etapta yıkacağız. Onun için mevcut zemindeki dükkan sahiplerine de yakın bir yerinde prefabrik de olsa bir yıllığına bir yer yapmış olmamız lazım. Burası yıkıldıktan sonra birinci ve bodrum katlar yapılınca tekrar oraya geçebilirler. Bu sefer diğer taraf prefabrik alana geçebilir. Başka bir çözüm göremiyoruz. Artık kararlılıktan vazgeçmememiz ve bu işin yapılması lazım. O an bu andır. Bu işin sekmemesi lazım."


BAŞKAN METİN BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELEREK ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ


Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize’de görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcilerimiz ile kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek çalışma ve projelerin son durumuyla ilgili genel bir değerlendirmede bulundu.


Belediye Başkan Yardımcılarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Rahmi Metin, Rize Belediyesinin rutin işlerinin aksatılmadan devam ettiğini konuşmasında belirterek, Temizlik çalışmaları, Kentsel Dönüşüm çalışmaları, Dere Islah Çalışmaları, Doğalgaz ve Rize Belediyesini gelir getirici çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi aktardı.


Rize’de özellikle çevre temizliği konusunda belediye olarak kararlı adımlar atmanın gayreti içerisinde olduğuna vurgu yapan Başkan Metin, belediyenin bu gayretli çalışmalarına karşılık olarak vatandaşların da destek vermelerini ve kirletmemelerini, hemen yanı başında çöp kutusu varken sigara izmariti ve benzeri çöpleri yerlere atmamalarını dile getirdi.


Başkan Metin açıklamasının diğer bölümünde şu ifadelere yer verdi;


Her Güzel İşin Bir Zahmeti Vardır…


“Kentsel Dönüşüm çalışmaları konusunda da bir açıklama yapan Başkan Metin, Bu konuda sokakta aslı astarı olmayan kulaktan dolma bilgiler dolaşmaktadır. Kentsel dönüşümde 1. Etap dediğimiz alan belediye bloklarımızın bulunduğu alandır. Meteler kavşağına kadar olan bu alan toplam 23 dönümlük bir alandır. Bu alanda yapılacak olan çalışmada, şuan mevcutta yatay şekilde olan bloklar yeni projede denize dikey 4 tane blok olacak. Bunun içerisinde yayalaştırılmış yeşil oturma alanları da mevcut proje içerisinde yer alacak. Dükkanların bira bir eşleştirilmesi yapılıyor ve maliyeti ortaya çıkarılıyor. Her güzel işin bir zahmeti vardır. Bahsettiğimiz alanı yıkmadan yapılabilir mi maalesef yapılamaz. Orada bulunan insanlarımızı başka bir alana naklederek el birliğiyle bu işin üstesinden geleceğiz.Bu süre içerisinde tabi ki zahmet çekilecek. Bunu yaparken tabi oradaki insanlara alternatif bir yer oluşturmamız lazım. Kısım kısım yapacak olduğumuz çalışmayı koordineli bir şekilde yapacağız. Her kesimle el ele yapacak olduğumuz bu işin mutlak ve mutlak yapılması lazım yoksa ileride neyle karşılaşacağımız belli değil.


Yağlıtaş bölgemizde rezerv alanı düşünülmekte olup, ciddi bir daire inşaatı yapılacak bir alan olarak bilinmektedir. 250 dönümlük alan için acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Şu aşamada kamulaştırma bedelleri olarak mahkeme kararını verdi. Bu rakamlar doğrultusunda yarıya yakınının direk paraları yatırılarak kamulaştırılmış olacak. Şahıslar isterlerse bu paraları alacaklar veya ben yerinde daire sahibi olmak istiyorum diyebilecekler. Biz de TOKİ ile birlikte Rize’de yaşan vatandaşlarımızın lehine bu işi nasıl çevirebiliriz mücadelesindeyiz. Kat yüksekliği ve rakam konusuyla ilgili karşılıklı görüşmelerimiz devam ediyor.


Dere Islah Çalışmalarımız Devam ediyor…


Dere Islah çalışmalarımız kapsamında bugün DSİ yetkililerimizle toplantıda bir araya geldik ve ardından sahada incelemelerde bulunduk. Çalışmaların biraz daha hızlı ilerlemesi konusunda çalışmayı yürüten firmaya baskıda bulunduk. Derelerimizin üzerini açsak bile gideceği yatak dar olduktan sonra bir işe yaramaz. Bu yüzden dere yataklarımızda genişletme çalışmalarını yapıyoruz. Bu çalışma yarın bizim içerisini makinelerle rahat temizleyebilmemiz içinde önem arz etmektedir. Paşakuyu, Dalyan ve Değirmendere de önemli çalışmalar içerisindeyiz. Gözle çok fazla görülmeyen alandan 100 kamyon hafriyat çıkarttık. Bu gibi şeyler önemli olduğu gibi aynı zamanda sabır ve zaman gerektiren işler.Geçmişte yapılan hatalı işlerin bugün telafisi içerisindeyiz.


Doğalgaz Olmayan Yerleri Doğalgaz ile Buluşturuyoruz…


Geldiğimiz günden itibaren şehrimizde Doğalgaz kullanamayan alanlar için girişimlerde bulunarak gayretli bir çalışma içerisine girdik. Özellikle şehrin üst kısımları olarak bilinen Sırahoz, Dağbaşı, Kaplıca, Hızır Hop Camii kısmı, Alipaşa kısmı gibi bölgeleri programa aldırdık inşallah buraları doğalgaz ile buluşturuyoruz.


İkametgahlarımızı Rize Merkezde Tutmaya Özen Göstermeliyiz…


Özellikle son seçimde Muhtarlık oyları için vatandaşlarımızın ikametgahlarını köylere aldırdığı ve merkez nüfusunun azaldığı bilinmektedir. Belediyelerimiz İller Bankasından nüfus oranına göre bütçe alıyor. Vatandaşlarımızın daha kaliteli hizmet alabilmeleri için bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. İkametgahlarını merkeze almaları halinde şehrimize daha güzel hizmetler kazandıracağımızı bilmelerini istiyorum.


Açıklamada bir çok konuya değinen Başkan Metin, bir taraftan bu gibi çalışmaları takip ederken diğer taraftan belediyemize gelir getirici sosyal tesis benzeri ve tasaruf sağlayıcı çalışmaları yaparak gelir seviyemizi yükseltmeye çalışıyoruz” dedi.

 

RİZE Belediye Başkanı Rahmi Metin, göreve geldiği 6 aylık süreyi değerlendirerek, çalışmalardaki son durum hakkında bilgi verdi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin konuşan Metin, "Kentsel dönüşümde 1’inci etap dediğimiz alan belediye bloklarımızın bulunduğu alandır. 23 dönümlük bu alanda yapılacak olan çalışmada, şu an mevcutta yatay şekilde olan bloklar yeni projede denize dikey 4 tane blok olacak. Yayalaştırılmış yeşil oturma alanları da mevcut proje içerisinde yer alacak. Bu süre içerisinde tabi ki zahmet çekilecek. Orada bulunan insanlarımızı başka bir alana naklederek el birliğiyle bu işin üstesinden geleceğiz" dedi.

 

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, düzenlediği basın toplantısında, göreve geldiği 6 aylık süreyi değerlendirdi, çalışmalardaki son durum hakkında bilgi paylaştı. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili gelinen son noktayı değerlendiren Metin, sokakta aslı astarı olmayan kulaktan dolma bilgiler dolaştığını söyledi. Başkan Metin, "Kentsel dönüşümde 1’inci etap dediğimiz alan belediye bloklarımızın bulunduğu alandır. 23 dönümlük bu alanda yapılacak olan çalışmada, şu an mevcutta yatay şekilde olan bloklar yeni projede denize dikey 4 tane blok olacak. Yayalaştırılmış yeşil oturma alanları da mevcut proje içerisinde yer alacak. Dükkanların eşleştirilmesi yapılarak maliyeti ortaya çıkarılıyor. Bu süre içerisinde tabi ki zahmet çekilecek. Orada bulunan insanlarımızı başka bir alana naklederek el birliğiyle bu işin üstesinden geleceğiz. Kısım kısım yapacak olduğumuz çalışmayı koordineli bir şekilde yapacağız. Her kesimle el ele vererek bu işin mutlak yapılması lazım, yoksa ileride neyle karşılaşacağımız belli değil” dedi.

 

250 DÖNÜM ALANA ACİL KAMULAŞTIRMA

 

Bölgede 250 dönümlük alan için acil kamulaştırma kararı çıkartıldığını aktaran Metin “Reverv alanı olacak Yağlıtaş bölgemizde 250 dönümlük alan için acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Şu aşamada kamulaştırma bedelleri olarak mahkeme kararını verdi. Bu rakamlar doğrultusunda yarıya yakınının direk paraları yatırılarak kamulaştırılmış olacak. Şahıslar isterlerse bu paraları alacaklar veya ben yerinde daire sahibi olmak istiyorum diyebilecekler. Biz de TOKİ ile birlikte Rize’de yaşayan vatandaşlarımızın lehine bu işi nasıl çevirebiliriz mücadelesindeyiz. Kat yüksekliği ve rakam konusuyla ilgili karşılıklı görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

 

ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DİKKAT 

 

Açıklamasında çevre temizliği konusunda da belediye olarak kararlı adımlar atmanın gayreti içerisinde olduklarını kaydeden Metin” Belediyenin bu gayretli çalışmalarına karşılık olarak vatandaşların da destek vermelerini ve kirletmemelerini, hemen yanı başında çöp kutusu varken sigara izmariti ve benzeri çöpleri yerlere atmamalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

'DERE ISLAH ÇALIŞMALARI HIZLANDI'

 

Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri ile Rize’de dere ıslah çalışmaları konusunda bir araya geldiklerini anlatan Metin “Sahada incelemelerde bulunduk. Çalışmaların hızlanması için yürütücü firmaya baskıda bulunduk. Derelerimizin üzerini açsak bile gideceği yatak dar olduktan sonra bir işe yaramaz. Bu yüzden dere yataklarımızda genişletme çalışmalarını yapıyoruz. Bu çalışma yarın bizim içerisini makinelerle rahat temizleyebilmemiz içinde önem arz etmektedir. Paşakuyu, Dalyan ve Değirmendere de önemli çalışmalar içerisindeyiz. Gözle çok fazla görülmeyen alandan 100 kamyon hafriyat çıkarttık. Bu gibi şeyler sabır ve zaman gerektiren işler. Geçmişte yapılan hatalı işlerin bugün telafisi içerisindeyiz” ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize, Belediye, Blokları, DİKEY, Mimarı, ile, 4, blok, olacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rize Belediye Blokları DİKEY Mimarı ile 4 blok olacak
Rize Belediye Blokları DİKEY Mimarı ile 4 blok olacak
Yorumlar
Haber Yazılımı