Haber Detayı
31 Aralık 2014 - Çarşamba 11:34 Bu haber 670 kez okundu
 
Rize 112 İsyan Noktasına Geldi.
Sağlık Haberi
Rize 112 İsyan Noktasına Geldi.

112 acil yardım hattını gereksiz yere meşgul etmeyin!

Rize'de 2014 yılında 112 Acil Servis hattını arayan vatandaşlar arasında namaz vakitlerini soranlar, tedavi olan hastalarını evine götürmek ve cenaze nakli için ambulans isteyenler, çocuklarını oyalamak ve eğlenmek için arayanlar, hastaların ağır olduğunu ve taşınması için yardım isteyenler de yer aldı.

İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. İlkay Şimşek, yaptığı açıklamada, 2014 yılında 458 bin 584 çağrı aldıklarını ancak 112 acil hattına yapılan çağrıların sadece 26 bin 259'ine ambulans ile acil vaka çıkışı yaptıklarını söyledi.

Şimşek, bu çağrılar bize gösteriyor ki yapılan çağrıların yüzde 90’ı asılsız çağrılar oluştuğunu ifade ederek, “Bu çağrılar komuta kontrol merkezimizi gereksiz yere meşgul eden çağrılardır. Bunun içerisinde arayıp kapatan, 112’nin görev tanımı içerisinde olmayan bilgileri öğrenmeye çalışan, personelimize hak etmediği cümleler kaydeden çağrılar vardır” dedi.

Namaz vakitlerini soran, pin kodumu unuttum bana yardımcı olun diyen, itfaiyeyi araması gerekirken 112’yi arayan bir takım çağrılar aldıklarını ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

“Bize yalandan hasta var deyip arayan, şurada kaza oldu deyip arayan çağrılarda alıyoruz. Bu çağrılar sonucu inandırıcılığı tartışmalı olup da ekipleri gönderdiğimizde ekipleri gereksiz yere meşgul ettiğimiz çağrılar alıyoruz. Bakanlığımızın bu konuda yaptığı çalışmalar doğrultusunda bizi arayan kişilerin yer ve telefon numarası tespitini sistem üzerinden yapabiliyoruz. Yeni düzenlemelerle de bu tarz asılsız ihbar ve çağrılarda bulunan kişilere 250 tl para cezası uygulanıyor. Eğer vatandaş bu çağrılara devam ediyorsa cezası iki katına çıkıyor.”

Şimşek, Vatandaşlarımızın bu tarz davranışların eğlenceli olduklarını düşünürken, düşünmeleri gereken bir noktada kendi ailelerinden birinin de acil ambulansa ihtiyaç olup, bizi arama ihtiyacı duyduğunda 112’ye ulaşamamaları bu tarz çağrıların sonucu olduğunu belirtti.

Şimşek, “Ambulanslarımız taksi olarak düşünülmemeli, eğlence aracı yapmak için 112 komuta kontrol merkezi aranmamalı, gerçek hastalarımız mağdur edilmemelidir” diye konuştu.

Komuta personeli hemşire Hayriye Dönmez ise ise vatandaşlara 7 gün 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İnsan hayatını tehlikeye sokabilecek yüksekten düşmeler, kazalar, patlamalar ve afet gibi durumlarda vatandaşlarımız 112 acil yardım hattını aramaları gerekiyor. Ama en çok gelen çağrılarda anne ve babaları çocuklarının ellerinde eğlenmek için telefonu veriyorlar. Bu esnada da trafik kazası olduğunda hatlarımız dolu oluyor ve biz arama yapmıyoruz. Özellikle 2 ve 5 yaş arası çocuklara oyalanması için telefon ellerine veriliyor. Biz seslerini alabiliyoruz ama hattımız gereksiz yere meşgul edilmiş oluyor”

Komuta Kontrol Merkezinde görevli Doktor Mustafa Karaosman da, “Halkımız tam olarak 112 nasıl ve ne durumlarda kullanması gerektiğini tam olarak bilmiyor. 112 hayatı tehlike eden durumlarda devreye girmesi gerekiyor. Hastanede hastasını tedavi ettirip evine götürmek isteyenler, cenaze nakli için ve hastalarının taşınmasıyla ilgili istekler aldıklarını kaydetti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize, 112, İsyan, Noktasına, Geldi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı