Haber Detayı
23 Mayıs 2013 - Perşembe 20:43 Bu haber 772 kez okundu
 
RİKE Personeline Fırtına Vadisinde Eğitim
Sağlık Haberi
RİKE Personeline Fırtına Vadisinde Eğitim

Rike Personeline Fırtına Deresinde Arama Kurtarma Eğitimi Verildi

Rize Arama Kurtarma Ekibi'ne (RİKE), Ardeşen ilçesine bağlı fırtına deresinde arama kurtarma, halatla dere üstünde karşıya geçme eğitimi verildi.

Ülke genelinde meydana gelebilecek her tür afet ve acil durumuna müdahale amacıyla dokuz birimin tek çatı altında birleşmesiyle kurulan RİKE, Ardeşen ilçesine bağlı Fırtına Deresi'nde arama kurtarma ve halatla akarsu üstünde karşıya geçme hakkında eğitim gerçekleştirdi. Rike personeli eğitim sonrası Fırtına Deresi’nde rafting yaptı. 

Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Serhat Talaş, yaptığı açıklamada, RİKE'nin, Rize, bölge ve hatta ülke genelinde oluşabilecek her türlü afet ve acil duruma zamanında ve etkin müdahale edebilmesi için kurulduğunu vurgulayarak, "ekibimizde yer alan Ruba Doğa Sporları Kulübü tarafından Fırtına Deresine ikinci kademe akarsuda arama kurtarma eğitimini bugün düzenledik. Rike çatısı altına yapılan eğitimler devam etmektedir. Bu eğitimlerimiz sürekli olarak belli periyotlarda devam edecektir. Bölgemizin engebeli, aynı zamanda çok yağış almasından dolayı akarsu taşkınlarının daha sık olacağını düşünerek, akarsuda vermiş olduğumuz eğitimi iki kademe olarak planladık. Birinci kademe yumuşak suda yaptık. Bugünse Fırtına Vadisindeki sert ve hızlı akan suda yaptık. İlerleyen günlerde eğitim planımız doğrultusunda yine Ruba Doğa Sporları Kulübümüz tarafından denizde bu eğitimi gerçekleştireceğiz. Bu şekilde ekibimizin her türlü afet ve acil duruma hazırlıklı olabilmesi için çalışacağız " dedi.

RUBA Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hamza Dereci ise ekibe sert ve hızlı akan akarsuda arama, kurtarma ve yaralıya müdahale tekniklerini ile akarsu üzerinden halatla karşıdan karşıya geçmeyi gösterdiklerini söyledi.

Ekiptekilere sert sularda ve ciddi durumlarda yapılması gerekenleri öğrettikleri söyleyen Dereci, ilerleyen günlerde deniz suyunun ısınması ile sudaki arama kurtarma eğitimimizi tamamlayacaklarını söyledi.

Rize'nin akarsular açısından zengin ve yaz aylarında çok yağış almasıyla dere taşkınlarının çok olduğuna dikkati çeken Dereci, şöyle devam etti:

“Akarsuda arama kurtarma eğitimizin ikincisi yaptık. Aynı zamanda sudan karşıdan karşıya geçiş, suda yürüme, nehirdeki arama kurtarma faaliyetine ekip olarak hareket edebilme, sudaki yaralıyı ekip halinde kurtarabilme hakkında eğitimler verdik. Eğitimimizin fırtına vadisinde yapılma sebebi bölgemizde ve Türkiye’deki sayılı nehirlerden biri olması. Bir yandan ekibin sudan korkmaması adına bu nedenli sert suda yaptık. Belki bizi yadırgayacaklar ama ekibimizde yüzme bilmeyip de gelip uygulama amaçlı bu eğitimi alan arkadaşlarımız oldu” dedi.

Eğitimimizin sonunda bireysel olarak personellerimize rafting eğitimi de vereceğiz diyen Dereci, Ruba Doğa Sporları Kulübü olarak, Rize Arama Kurtarma Ekibi bünyesinde yer almaktan son derece gurur duyuyorum. Gerek bölgemizde gerek ülkemizdeki tüm afetlere müdahale etmek için şimdiden hazırlıklı ve gönüllüyüz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİKE, Personeline, Fırtına, Vadisinde, Eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı