Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:00
 
ÖZ GIDA İŞ’TEN ÇAYKUR’DA BİR KEZ DAHA SATIŞ SÖZLEŞMESİ..!
Sendika Haberi
ÖZ GIDA İŞ’TEN ÇAYKUR’DA BİR KEZ DAHA SATIŞ SÖZLEŞMESİ..!

ÖZ GIDA İŞ’TEN ÇAYKUR’DA BİR KEZ DAHA SATIŞ SÖZLEŞMESİ..! 
 

Öz Gıda-İş Sendikası dördüncü dönemdir ÇAYKUR’da Toplu İş Sözleşmesi imzalıyor. 8 Ekim’de imzalanan Toplu İş Sözleşmesi dokuz ay sekiz gün sürdü. Dokuz ay sekiz gün sonra imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nde ÇAYKUR işçilerinin hiçbir kazanımı olmadan bitti. Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonlarının imza altına aldığı çerçeve metne imza atan Öz Gıda-İş sendikası yöneticileri, yine ÇAYKUR işçilerinin beklentilerini ve taleplerini bilinmez bir tarihe havale ettiler. İmzalanan sözleşmede, yıllardır kadro beklentisi içinde olan mevsimlik işçilerin sorunlarını pansuman dahi etmeyen bir noktada sonuçlandı. 


Sözleşmenin sonuçlarını Çay TV’ye değerlendiren Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu kendi ağzından Toplu İş Sözleşmesi sürecinin kazanımla bitmediğini itiraf etmiş oldu. Çalışma Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile 25 saat müzakere yaptıklarını ama bir şey alamadıklarını kendi ağzıyla söyledi. Öz Gıda-İş yöneticileri sözleşmenin başarılı olduğunu söylemeyi ihmal etmiyorlar. Şimdi buradan soruyoruz; sözleşmeye koyduğunuz telafi çalışması başarı mıdır? Kamuda Türk-İş ve Hak-İş’in altına imza attığı, 2019 için 8+4, 2020 yılı için 3+3 ücret zam dışında kazanılan nedir? Brüt 3.500 TL altında alanlara iyileştirme yapıldığı söyleniyor, kaç işçi bu iyileştirmeden faydalanıyor? Çaykur’da 3.500 TL brüt altında çalışan işçi sayısı yok denecek kadar azdır, bu kazanım mıdır? Sosyal haklara yapılan yüzdelik artışlar ise tam anlamıyla komedi olmuştur. Yol ücretlerine yapılan 1 TL’lik artışı başarı göstermek hangi akılla izah edilebilir? 22.9 TL doğum yardımı, 32,67 TL giyim yardımı, 53,77 TL evlilik yardımı artışı kazanım değildir! Gerçek ücretlere yapılan artış, ÇAYKUR işçilerini sefalet içinde yaşamaya iterken, sosyal haklardaki artış tam bir komediye dönüşmüştür. 


Öz Gıda-İş yöneticileri 2018’de başlayan ekonomik krizin giderek derinleştiğini, elektrik, gaz, su gibi temel tüketimlere gelen zammın 50’nin üzerinde olduğunu bilmezler mi? İğneden ipliğe yediden yetmişe her şeye zam gelirken, ÇAYKUR işçilerine gelen zammın incir çekirdeğini doldurmadığını bilmezler mi? Pazarda, çarşıda sebze ve meyve fiyatlarının el yaktığını bilmezler mi? Bilirler ama işlerine gelmez! Sendika bilerek ve isteyerek ÇAYKUR işçilerinin umutlarını, masada, gelecek döneme tahvil etmiştir. Öz Gıda-İş sendikasının ÇAYKUR’da örgütlenme çalışmalarına başladığı tarihten itibaren “biz gelirsek tüm mevsimlik işçileri kadroya aldıracağız” vaadinin gerçek olmadığı, olamayacağı bir kez daha ortaya çıkmıştır. 


Her şeyden önemlisi Öz Gıda-İş Sendikası, ÇAYKUR Toplu İş Sözleşmesi taslak hazırlanma sürecini ve Toplu İş Sözleşmesi görüşme sürecini işçilerden gizli kapaklı yürütmüş, hiçbir safhasında işçilere bilgi vermemiştir. Sözleşmenin yürütülmesi süreci ve imzalanma sürecinde işçilerin görüş ve önerileri alınmamıştır. Dördüncü dönemdir başarısız bir toplu sözleşmesi süreci geçiren Öz Gıda-İş Sendikası’nın işçiye verecek bir şeyi kalmayınca, çareyi bakanları ve milletvekillerini devreye sokarak çözüm arama girişimleri boşa çıkmıştır. Öz Gıda-İş Sendikası çözümü yanlış yerde aramaktadır. Esas sorunu çözecek olan ÇAYKUR işçileri, onların iradesi ve örgütlü gücüdür. Şimdi yeniden işçilerin umutlarını ve beklentilerini başka bir bahara havale etme girişimleri ile süreci geçiştirmeye çalışmaktadırlar. Öz Gıda-İş yöneticilerinin açıklamaları inanılır gibi değildir! Sanki ÇAYKUR işçilerinin sefalet altında kalan Toplu İş Sözleşmesine kendileri imza atmamış gibi sendikamızı hedef göstermişlerdir. Bu tutumları ÇAYKUR işçilerinin vicdanlarında mahkum olmuştur ve olmaya devam edecektir. 


Buradan bir kez daha şunu belirtmek istiyoruz, ÇAYKUR işçileri kendi iradeleriyle sendika seçmemişlerdir. Bugünkü sendikal anlayış ÇAYKUR işçilerini temsil edemez. Çay işçilerinin kaderi üç beş sendika bürokratının iki dudağı arasından çıkan sözlerle belirsizliğe itilmiştir ve gelecek günlerin yeni sorunlar ortaya çıkaracağı açıktır. ÇAYKUR işçilerinin sendika seçme hakkının baskı altında olduğu bir gerçektir. ÇAYKUR işçilerinin kendi kaderlerini kendilerinin belirleyeceği, özgür toplu iş sözleşmesi yapacakları bir sendikal anlayışın adresi Gıda-İş sendikasıdır. 


Gıda-İş’in görevi işçilerin alınan haklarının korunması, yeni hakların alınması, mevsimlik işçilerin tam kadroya geçirilmesi için mücadele etmek olacaktır. İşçilerin refah içinde yaşayacakları, ÇAYKUR’un zararının işçiye ödettirilmediği bir Toplu İş Sözleşmesini gerçekleştirmektir. Öz Gıda-İş sendikasının son yaptığı sözleşme ÇAYKUR işçilerini bir kez daha iki yıllığına ölmeden yaşamaya zorlayan bir sözleşmedir. ÇAYKUR işçilerinin kendi gelecekleri için en iyi kararı verecekleri açıktır. Tüm ÇAYKUR işçilerini birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz! 

 

Seyit Aslan 

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZ, GIDA, İŞ’TEN, ÇAYKUR’DA, BİR, KEZ, DAHA, SATIŞ, SÖZLEŞMESİ..!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı