Haber Detayı
16 Haziran 2015 - Salı 12:25 Bu haber 286 kez okundu
 
Ovit'i Hiç Bilmeyen Ovit Konusunda Ahkâm Kesiyor.
Diğer Haberi
Ovit'i Hiç Bilmeyen Ovit Konusunda Ahkâm Kesiyor.

OVİT TÜNELİ HAKKINDA-74

Bölgenin ana damadı olan Ovit Yolu ve Tüneli konusunda işler yolunda gittiği için bir süredir yazı yazmamıştım.

Bu yazımı yazmamda ana sebep dün olur olmaz yazılan haberler olmuştur.

Ovit konusunda olumsuz her gelişmeye balıklama dalan Basın maalesef yine aynı nakaratı tekrar etti. Defalarca yazmışım, Oviti hiç bilmeyen veya 1-2 kez gören Ovit konusunda ahkâm kesiyor. Kimsenin ne yazdığına karışma hakkım yok ama doğru olan yazılmalıdır. Doğru yazmazsanız bu konuda karışan olurum.

//

Dün sabah tünel içinde araçlardan birindeki bir kablo yanığını ‘Tünelde Yangın’manşetleriyle dehşetvari bir şekilde okuyucuya sunanlar bence olumlu bir haber yapmadı.

O haberleri yazanlara sormak isterim Tünelde yangın var idiyse söndüreni kim oldu bu niye hiç satırlara yansımadı. Oysa bildiğim kadarıyla yangını itfaiye söndürür ama ortada itfaiye hiç yok. Çünkü gerçekte bir yangın yok.

Konu İkizdere Kaymakamı Abdil Koç ve yetkililerin anlattığıyla kısaca şöyle seyir etti.

Tünel çalışmasında araçlardan bir kablo yanık kokusu gelmesi üzerine Şantiye sorumluları o mahalde çalışan en yakın 6 işçiyi kontrol amaçlı İkizdere Sağlık Merkezine sevk etti.6 işçiye İkizdere sağlık kontrol için oksijen tüpü takılması gerekti. İşin acı yönü İkizdere Sağlık Merkezinde 4 tane Oksijen tüpü varmış, bende bu sayede öğrenmiş oldum. Diğer iki, işçi oksijen tüpü takılması için Rize’deki Hastaneye gönderildi. Bu gönderilme aciliyetten dolayı değil İkizdere Sağlık Merkezinde tüp sayısı yetersiz olduğu için olmuştur. Burada tedavi ve kontrolleri yapılan 4 işçi kısa sürede taburcu edilerek Tünele geri dönmüş.

Konu Türkiye’nin en büyük Tüneli olunca bilhassa olumsuzlukları ile daha çok dikkat çekiyor.

Oysa İkizdere deki en büyük mülki amir Kaymakam Abdil Koç 6 kişinin tedbir ve kontrol amaçlı Sağlık Merkezine geldiğini söylerken haberi servis yapan Haber Ajansları konuyu çok çarpıtarak, değiştirerek servis yapmış.

İsim vermekte bir sakınca yok. Rize’deki AA Muhabiri arkadaşım beni aradı, İHA Ovit Tünelinde yangın var diye haber geçti doğrumu, araştırdığımda ilk etapta Kaymakam Abdil Koç aynen yukarıdaki açıklamayı bana yaptı, yetinmedim Tünelden haberi sorguladım ve olayın tedbir amaçlı Sağlık Merkezine gidiş olduğunu söylediler.

Oysa haberler o kadar değişik ki, AA haber yapmamış, bazı sitelerde 10 yaralı, İHA 15 yaralı, CİHAN 20 yaralı, DHA 6 işçinin yaralı olduğu yazılmış. DHA Kaymakam Abdil Koç’un söylediğini yazarken en doğrusunu belirtmiş.

Sahi olayı yangın diye ilan edenlere tekrar sormak isterim. Yangın olduysa kim söndürdü.

Ovit Tüneli hakkında yapılan asparagas haberleri yakından biliyorum. Daha yakın zamanda Rize-Erzurum karayolunda meydana gelen trafik kazasını Ovit Tünelinde kaza oldu diye duyuran yine siz olmuştunuz.

Bu yazılanlar ile basına olan güvenirliğin yitirilmeye doğru gittiğini belirtmek isterim. Konumuz sansasyon değil doğru olan haberi vermek olmalı.

İsmet Kösoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ovit'i, Hiç, Bilmeyen, Ovit, Konusunda, Ahkâm, Kesiyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı