Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 19:13
 
Okul bahçesine 100 metrekarelik sera kuruldu
Eğitim Haberi
Okul bahçesine 100 metrekarelik  sera kuruldu

KARABÜK'te, Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine 100 metrekarelik süs bitkisi serası kuruldu. Özel öğrenciler tarafından yetiştirilecek süs bitkileri pazarlamaya hazır hale getirilecek.

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Toprağa özel sevgi' projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu bahçesine okulda açılacak olan tarım atölyesinin uygulama derslerinin yapılması amacıyla süs bitkilerinin yetiştirileceği 100 metrekarelik sera kuruldu. Proje ile özel öğrencilerin kentteki tarımsal faaliyetlerine katkıda bulunmasını sağlamak, öğrencilerde bitki sevgisini geliştirmek, öğrencilerin çevreye duyarlı, sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmesini sağlamak, öğrencilerin mesleki anlamda beceri kazanmalarına yardımcı olmak, hafif düzey engelli öğrencilere istihdam alanı yaratmak toplumda çevre koruma konusunda farkındalığı artırmak ve kamu kurumları arasında işbirliğinin kurumsallaşmasına katkı sağlamak amaçlanıyor. Okulun bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Fuat Gürel, "Bu proje, bütün projelerin içerisinde en anlamlı olanı diye düşünüyorum. Çünkü bu sadece bir proje değil, sadece bir konu ön plana çıkarılmamış. Aynı zamanda engelli kardeşlerimiz, çocuklarımızla da alakalı bir proje. Toplumumuzun en değerli, özel kesimiyle ilişkilendirilmiş ve onları toplumsal hayata kazandırmak ve ön plana çıkarmak, onları sosyalleştirmek adına çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Vargeloğlu, "Çocuklarımız bu serada toprakla uğraşacak, kendi elleriyle diktikleri bitkileri o masum sevgileriyle büyütecek belki de onları satışa sunacak, yeni çiçeklere yer açacaklardır" diye konuştu. İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık ise "Okulumuzda tarım atölyesi kurulup, tarım öğretmeni tahsis edileceği döneme kadar her türlü teknik bilgi desteği il müdürlüğümüzün teknik elemanları tarafından verilecektir. Başlangıçta üretimi ve çoğaltılması gayet kolay olan kaktüs ve sukulent türü bitkilerin özel öğrencilerimiz tarafından tanınması ve yetiştirilmesi sağlanacaktır. Okuldaki diğer ahşap ve el sanatları atölyeleriyle koordineli çalışılarak bu atölyelerde yine özel eğitim öğrencileri tarafından üretilecek olan saksı ve süslemeleriyle yetiştirilen bitkiler pazarlamaya hazır hale getirilecektir. Öğrencilerimizin zamanla diğer tarımsal faaliyetlerde de görev almaları sağlanacaktır. İş ve meslek hayatına atılmalarında ve başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını devam ettirebilmelerinde tarımsal üretimde rol alan özel öğrencilerimizin topluma ayrı bir değer katacağı düşünce ve umudundayız" dedi.  Konuşmaların ardından sera açılışını Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, öğrenciler ile birlikte gerçekleştirdi. Sera içinde öğrencilerle çiçek diken Vali Gürel'e minik öğrenciler kendi diktikleri çiçeği hediye etti. Vali Gürel yine özel öğrenciler tarafından hazırlanan resim ve el işi sanatlarının yer aldığı sergiyi gezip buradan alışveriş yaptı. Daha sonra özel çocukların gösteri ve yarışmaları gerçekleştirildi. FOTOĞRAFLI 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Okul, bahçesine, 100, metrekarelik, , sera, kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı