Haber Detayı
03 Haziran 2013 - Pazartesi 15:38 Bu haber 292 kez okundu
 
Milliyet Gazetesinde 2 Tam Sayfa Rize
Diğer Haberi
Milliyet Gazetesinde 2 Tam  Sayfa Rize

Milliyet Gazetesi (31 Mayıs 2013)sayısında manşette yarım olmak üzere orta sayfada 2 tam sayfa haber ve köşe yazarlarının yorumlarıyla Rize’yi gündeme taşıdı.

Milliyet Gazetesinin düzenlediği’Türkiyeye Yatırım Geleceğe Yatırım’buluşmalarının 18.Rize’de Bakanımız Hayati Yazıcı’nın katılımıyla yapıldı.

Gazetelerinde isim ve imzalarını gördüğümüz Milliyet’in ağır toplarının çoğu Rize’deydi. Hemen hepsi köşelerine Rize’yi ve Çayı kısmen de Ovit Tünelini taşıdı. Yapılanlar Rize’yi kamuoyuna taşıma bakımından olumlu olduğu gibi bir o kadarda güzel bir çalışmaydı.

Rize’de ‘Her şey var Eğitim yok’manşetiyle konusunda uzman Abbas Güçlü haklı olarak en güzel konulardan birine temas ederek’ Rize’de eğitim açmazı’başlığıyla yazısını yazmış.

Konusunun en büyük uzmanlarından bir süre önce geldiğinde Dedeman’da görüştüğümüz Güngör Uras’Erdoğanın Çay Ruhsatı’başlıklı yazısında Çaykur ve çayı işlemesi önemliydi.

Gazetenin Ankara’daki en önemli toplarından Fikret Bila yapılan toplantıda Hayati Yazıcının söylediklerini geliştirerek’En Önemli şey insan hakkıdır’konusuyla açılım sürecini destekler mahiyetinde her zamanki yazılarından birini ele almış.

Serpil Çevikcan ise’Acı ve nefret büyük yüktür’manşetteki başlığında İyidere Belediye Başkanı Ahmet Mete’den dinlediği fıkra gibi Rize gerçeklerini yazarken, Çevikcan’ında açılım rüzgârında yol aldığını gördük.

Eski TV. Spikerlerinden yeni yazar Defne Samyeli’ ise ‘burada tek konu çay’’başlığıyla Çaykurun İyidere Çay Farikasında gezerek çalışanlara burada çay içebilirmiyiz sorusu karşısında’burası Tuğla Fabrikası mı?’ diye cevap veren Rizelinin hazırcevaplığını bir kez daha yakından gördü.

Milliyetin manşetine taşıdığı bir başka konu bence daha önemliydi.2012 de Başbakan tarafından temeli atılan Ovit Tünelini yeniden gündeme taşıyan Milliyet Gazetesinin ekibi konuyu kavradı anlaşılan.

147.00 metre uzunluğuyla tamamlandığında Türkiye’de 1 numara dünyada 2.çift tüplü Tünel olacak olan Ovit Tünelinin 2015 yılında tamamlanacağını söylemiş Bakan Hayati Yazıcı.

2015 yılının Kasım ayını Sn. Başbakan Temel atarken işaret etmişti. Temel atıldıktan 1300 gün sonra bu tünelin bitirilerek hizmete gireceği müjdesini Başbakan verdiğinde çok sevinmiştik.

Bugün gelinen noktada bundan sonraki çalışmalarda bir sıkıntı olabileceğini söylemek istiyorum. Günde 8 metre delmeyle 14.700 metre Tünel bitmez.

Başbakan temel atıldığı zaman gösterilen slayt filminde (TDM)Tam Otomatik Tünel Delme Makinesinden bahsetmiş ve bu makine ile bu tünelin 1300 günde yapılabileceğini işaret etmişti.

Bugün gelinen yerde 1 yıldır çalışma var ama halen 2.150 metre tünel ancak delinmiş. Hesap ortada bu gidişle dünyanın sayılı tünellerinden 2.olacak olan Ovit Tüneli hangi aşamaya gelir. Bunu bilmek istiyoruz.

İsmet Kösoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milliyet, Gazetesinde, 2, Tam, , Sayfa, Rize,
Yorumlar
Haber Yazılımı