Haber Detayı
09 Haziran 2015 - Salı 16:38 Bu haber 227 kez okundu
 
Memura Hangi Hukümet ZAM Verecek ?
Diğer Haberi
Memura Hangi Hukümet ZAM Verecek ?

4,9 milyon memur ve emekliye seçim piyangosu...

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA- Memur ve memur emeklilerine yapılacak yeni zamların görüşüleceği toplu sözleşme masasının yasa gereği 3 Ağustos’ta kurulması gerekiyor. Bu tarihe kadar partiler arasında uzlaşma sağlanırsa memur, zam pazarlığını koalisyon hükümetiyle yapacak. Koalisyon kurulamazsa masaya seçim hükümeti oturacak, memur için büyük zam şansı doğacak.

//

Tablo: Memurun 2010 yılından bu yana aldığı zam ve enflasyon farkı:

O C A K                                            T E M M U Z

YILLAR        Zam(%)           Enflasyon farkı (%)    Zam (%) Enflasyon farkı (%)

2010               2,5                   0,11                      2,5              1,06

2011               4                      0,21                     4                  0

2012               4                     2,68                      4                  0

2013               3                     0,14                      3                  1,0

2014 (Seyyanen net TL)  125       0          125      0

2015               3                         ?                      3                     ?

2 YILLIK ZAM

Hiçbir partinin tek başına iktidar olamadığı seçim sonuçları 2 milyon 927 bin memur ile 1 milyon 961 bin memur emeklisinin önümüzdeki ağustos ayında yapacağı toplu sözleşme görüşmelerini ilginç bir noktaya getirdi. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na göre ağustos ayının ilk iş günü, yani 3 Ağustos’ta hükümet ile memur sendikalarının 2016-2017 döneminde verilecek 2 yıllık zammı belirlemek üzere toplu sözleşme masasına oturması gerekiyor. Yasa, görüşmelerin en geç 31 Aralık günü mesai bitimine kadar tüm süreçleriyle birlikte tamamlanmasını da zorunlu kılıyor.

BAKAN KİM OLACAK?

Memur zammının görüşüleceği toplu sözleşme masasının bir tarafından sendika heyeti, diğer tarafında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın başkanlığındaki Kamu İşveren Heyeti yer alacak. Memur-Sen’in başkanlığını yapacağı sendika heyeti konusunda bir belirsizlik yok. Ancak hükümet belli olmadığı için kamu heyetine bakan olarak kimin başkanlık edeceği hatta heyette hangi bürokratların yer alacağı bilinemiyor. Özellikle görüşmelerde kilit rol oynayan Maliye Müsteşarlığı makamına bile atama yapılamamış olması belirsizliği büyütüyor.

//

KOALİSYON OLURSA

Siyasi partilerin koalisyon hükümeti kurmaları konusunda önlerinde 45 günlük süre bulunuyor. Bu süre içerisinde koalisyon hükümeti kurulursa, memur 3 Ağustos’ta pazarlık için karşısında bir muhatap bulabilecek. Koalisyon, zam konusunda memur için tek partiye göre daha büyük şans anlamına geliyor. Dolayısıyla memur temsilcileri, koalisyon hükümetinden iyi bir zam koparabileceğini düşünüyor.

SEÇİM HÜKÜMETİ OLURSA

45 gün içinde koalisyon kurulamazsa Meclis’teki 4 partinin de içinde yer alacağı bir seçim hükümetinin kurulması kaçınılmaz olacak. Bu seçenek memur için tam anlamıyla “zam piyangosu” anlamına geliyor. Çünkü iktidarda olacak 4 partinin de 5 milyona yakın seçmen kitlesine ters düşmek istemeyeceği, zam taleplerini daha kolay kabul edeceği düşünülüyor.

1 PUAN ZAM 1,5 MİLYAR YÜK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur maaşlarına yapılacak her 1 puanlık zammın bütçeye 1,5 milyar lira ek maliyet getirdiğini açıklamıştı. Memur temsilcileri içerisinde 2016 yılı için yüzde 5 artı 5 zam ve enflasyon farkı, 2017 için de yine bu düzeye yakın zam isteyen sendikalar bulunuyor. Bu oranlar, sadece 2016 yılı için en az 15 milyar lira ek zam maliyeti anlamına geliyor ki, bu da toplu sözleşme sürecinin kritik boyutunu gözler önüne seriyor.

Erdoğan Süzer/SÖZCÜ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Memura, Hangi, Hukümet, ZAM, Verecek, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı