Haber Detayı
28 Mayıs 2013 - Salı 19:10 Bu haber 411 kez okundu
 
MEB'de Ümitli Bekleyiş ve Yeni Müsteşar Tekin..
Diğer Haberi
MEB'de Ümitli Bekleyiş ve Yeni Müsteşar Tekin..

MİLLİ EĞİTİM’DE ÜMİTLİ BEKLEYİŞ!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın şu an ki müsteşarı bu günlerde veda turlarında, muhtemelen bu yazı okunurken, kararnamesi Cumhurbaşkanlığı’nda olan yeni müsteşarımız Doç. Dr. Yusuf TEKİN iş başında olacaktır. Müsteşarımız diyorum- demek istiyorum, zira sahiplenmem gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, kendisini şahsen tanımasam da referanslarına güvendiğim yakın arkadaşlarım-dostlarım Sayın Yusuf TEKİN hakkında, eğitimci olmasa da iyi şeyler söylemekteler. Tabi Yusuf TEKİN Bey, elinde sihirli değnekle gelmiyor. Böyle bir beklentimiz de yok-kimsenin de olmamalı. Dolayısıyla uzun zaman çözül(e)memiş sorunların bir anda çözülmesi beklenmemeli. Sabır ve dua ile –katkı da sağlamak şartıyla hep beraber çözüm aşamasında görev almamız gerektiğini düşünüyorum. Zira çözümde görev almayanlar sorunun bir parçası olurlar.

Kanaatim odur ki: yeni müsteşarımız önce mevcut durumun fotoğrafını çekmek isteyecektir. İşler ne aşamada, neler doğru gidiyor nelere müdahale edilmeli, bunların çalışmalarına başlamıştır bile. Tabii işlerin sandığından daha vahim olduğunu çok geçmeden görecektir. Sonra acil müdahale gerektiren işler başta olmak kaydıyla, eylem planlarını devreye sokacaktır. Şayet bütün bunların başında iyi bir ekip oluşturamaz ise o zaman fazla bir değişiklik olacağına sanırım sadece ben değil herkes ihtimal vermez. Ekip; olmazsa olmazdır. Ekip yoksa üstü kalsın. Birbiri ile uyumlu çalışmayan, birbirini idare edemeyen, birbirinin açıklarını fırsat bilen insanların, ortaya güzel şeyler koymaları vakii değildir. Dolayısıyla işe önce insan kaynakları yönetiminden başlamalı bence. Çalışabileceği, iş yapabileceği, özverili, LİYAKATLİ, eğitimcileri ekibine almalı. Burada çok şeyden bahsedilebilir. Ekip oluşturma konusunda sayfalarca yazı yazılabilir. Ama uzun lafa ne hacet, bunlar yazılıp çiziliyor yıllarca. Akademisyenler bu konunun ehemmiyetini anlatıyorlar. Bence “ekip” kavramının özü “LİYAKAT” kelimesinde saklı. Liyakate göre ekip oluşturulur ise büyük ölçüde yol alınmış olacaktır. Tabii o kadar hassas konular ki, bahsettiğimiz her bir kavram ayrı bir yazı konusudur. Ancak liyakat ile ilgili bir husus söyleyip geçmek istiyorum. Her şey zıttı ile anlam kazanır. “Liyakat”ı anlamlı kılacak olan kavram “sadakat” tır. Ekip oluşturmada-işe almada sadakate göre değil, liyakate göre tercih yapılması gerekir. Bu süreç hasarsız ,ya da en az hasarla atlatılmalı. Atamalara siyaset müdahale eder ise “liyakat” yerini “sadakat”e bırakır. O zaman istenmedik sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

Sonrasında Sayın Müsteşarımız alandan da veri toplamak kaydıyla, ivedi olarak gerekli somut adımları atmalıdır. En başta Yönetici Atama Yönetmeliği olmak üzere ,4+4+4 yasası ile uyum süreci sorunları, Kurumlar Yönetmeliği, Ekders Yönetmeliği, Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Görevde Yükselme Yönetmeliği; “Alo 147 İhbar Hattı”nı unuttuğumu sanmayın… dahası da var ancak bir çırpıda sayacaklarım bunlar. Tabii öğretmenlerin ve personelin özlük haklarını da ilave etmemiz de gerekir. Bu yönetmelikler uzun zamandır eğitim camiasının ve mahkemelerin gündemini meşgul etti. İvedi olarak gerekli düzenlemeler yapılmalı ve var olan sorunların –tıkanıklıkların giderilmesi sağlanmalıdır. Bu sorunlar ile ilgili somut düzenlemeler yapılır ise, inanıyorum ki müthiş bir sıçrama olacaktır Milli Eğitim’de.Bakanlık, öğretmenlerin güvenini kazanacaktır, öğretmenlerin aidiyet duyarları gelişecektir. Sonrasında da başarı gelecektir. Ancak bu düzenlemelerin “ben yaptım oldu” mantığı ile değil, bütün paydaşlardan fikir alınarak, sendikalardan görüş isteyerek yapılması gerekiyor. Bu yapılmadığı zaman birileri çıkıp mahkemeye başvuruyor, her şey sil baştan…Zamana yazık, emeğe yazık, paraya yazık…her şeye yazık. Bu memleket bu uygulamaları çok gördü. Bir İl Müdürünün 6 kere görevden alındığına, yedi kere de mahkeme kararıyla geri döndüğüne şahit olmadık mı? Yeter artık. Biraz da doğru iş yapalım. Buna herkesin ihtiyacı var. Doğru tercihlerle başarının geleceğine inancım tamdır. İşlerin şansa bırakılmaması temennisiyle, yeni müsteşarımıza güveniyor ve başarılar diliyorum. 28/05/2013

Şemsi ŞAHSİ/Bursa

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEB'de, Ümitli, Bekleyiş, ve, Yeni, Müsteşar, Tekin..,
Yorumlar
Haber Yazılımı