Haber Detayı
30 Temmuz 2011 - Cumartesi 15:24 Bu haber 349 kez okundu
 
Liderde Feraset Gerek ... Önce ipine sahip çıkacaksın.
Diğer Haberi
Liderde Feraset Gerek ... Önce ipine sahip çıkacaksın.

LİDERDE FERASET GEREK

Aşk, her şeye kadirdir.

Nefret ise daha çok şeylere kadirdir.

Cefalara katlanmak için aşkın gücünden yararlanmaktır anneleri fedakâr yapan.

Dünya’da en büyük ihanetleri nefrette zirve yapmış insan bozuntuları yapmıştır. Lakin amacına ulaşmıştır. Bu amacın meşru veya gayri meşru olması farklı bir mevzuudur. Konumuz hedefe ulaşmaktır bugün.

//

Ya sevdiğini işi yapacaksın, ya da nefret ettiğin ortamın engellenmesi için bir şeyler yapacaksın. “İyi şeyler olsa iyi olur” düşüncesi fuzuli insanların beklentisidir. Nitelikli insan, iyi şeylerin olması için elinden geleni heyecanla yapabilen insandır. Tersinden düşünürsek, kötü şeylerin yaklaştığını ferasetiyle hissederek nefret ettiği ortamdan korunmak için mücadele vermek de iyi insanı müthiş motive eder.

Sonra ise, “zafer yakındır”

Muzır zamanların gelmesini engellemek için nefret edeceksin. Muzır olan her şeyden tabii. Bu nefret ise seni, güzel zamanların gelmesi için çalışmaya sevdalı hale getirecektir.

Yani, nefret edeceksin ki; âşık olasın. Yoksa aşkına ulaşmak için fedakârlık yapmaya üşenirsin. Safiyane birilerinin iyi şeyler yapmasını bekler de beklersin.

Sosyal tahlil yaptığınızda aşk ve nefret eylemlerini en çok eğitimcilerin ve idarecilerin yaşadıkları/yaşamak zorunda oldukları bir gerçektir. Dolayısıyla bir memleketin abat veya berbat olması âşıkların ve nefret edenlerin elindedir. Yani eğitimcilerin. İnsanoğlu, eğitimcilerin maharetlerini uygulayarak yaşamaktadır çünkü.

Aşk/nefret adamı işe yalnız başlar. Ancak, çevresindekilerin mümkün olduğunca tamamını dost edinir. Dostlarını çoğaltarak bir kitle olur. Bu kitle ile artık her şeye kadirdir. Onun için eğitimcinin gücünün şiddetini ölçmek çoğu zaman mümkün olamamaktadır.

Eğitim için her imkânı elinde tutup da hedefine ulaşamayan safdil eğitimciler, aşk ve nefretten bîhaber oldukları için başarısızlığının sorumlusunu çevresinde aramaya başlar. “Hiçbir eksiğimiz yok. Eğitmek için ne lazımsa elimizin altında. Sonuç hüsran da hüsran.” düşüncesi âşık olamamış ve nefret edememiş sıradan insanların düşüncesidir. Bu sıradan insanların ellerinde büyük yetkiler bulunması onları kesinlikle güçlü yapamamıştır. Böylesi insanlar güneşe, suya ve rüzgâra sahip olmadan kum dağında sertleşmemin anlamsız olduğunu bilemezler. Bilemedikleri için de onlar için, mağlubiyet sıradan eylem haline gelmiştir. “Ben suçluyum” diyebilecek cesareti gelmeyen böylesi insanların bir suçlu aramaya çalışmaları da gayet doğaldır!

//

Başarısızlığın cezalandırılmadığı, başarının ödüllendirilemediği bir ortamda, aslında böylesi mühim mevzuları tahlil edebilecek ekip bulmak da zor. Adalet tecelli etmeyen memleketlerde ipliksiz makaraya ip sarma hareketi ortaya bir iş çıkarmayacaktır.  Önce ipine sahip çıkacaksın.

İşine, aşına ve yoldaşına aşık olacaksın. İşini, aşını ve yoldaşını yok etmek isteyenlerden nefret edeceksin. Üretebildiğin kadar kazanacaksın. Üretemediğin zaman zarar edebileceksin. Geliri değişmeyen, geleceğe dair planları olmayan, sevmeyen ve nefret etmeyen insanın diğer canlılardan çok da farkı yoktur aslında.

Eğitimde ve yönetimde önde gidenlerin en belirgin özelliği ferasettir. Feraset ise, yaşanmamış ancak yaşanması muhtemel zamanların kâr ve zararını önceden anlayabilen insanların maharetidir.

Ferasetsiz ne aşk olur, ne nefret.

Suçlu arayan adam!

Ben birici suçluyu buldum. Birinci suçluyu buraya yazıyorum. İkinci maddeden itibaren siz de bulduklarınızı ekleyiniz. Bakın ne kıyametler kopacak. Biraz da siz bağırın canım! “Her şeyi devletten beklemeyin!” Birinci suçlu benim. Diğerlerini de siz bileceksiniz.

Muhammet MARAP

Kaynak: Editör:
Etiketler: Liderde, Feraset, Gerek, ..., Önce, ipine, sahip, çıkacaksın.,
Yorumlar
Haber Yazılımı