Haber Detayı
03 Haziran 2015 - Çarşamba 17:28 Bu haber 190 kez okundu
 
Kenan Bıyık’ın Sırrı 3 D’de Saklı
Diğer Haberi
Kenan Bıyık’ın Sırrı 3 D’de Saklı

Rize’nin sevgilisi Kenan Bıyık için ailesi ne dedi? 21 yıldır kullandığı cep telefonu numarasını hiç değiştirmeyen ve Fındıklı’dan İkizdere’ye kadar hemen hemen tüm Rizelilerde kayıtlı olan bu telefonu 24 saat hemşehrilerinin hizmetine koşmak için açık bulunduran Kenan Bıyık’ı bir de ailesinin gözüyle tanıyalım… Kenan Bıyık’ın üç erkek kardeşi var. Bülent, Salih Zeki ve Maksut… Eşi Safiye Hanım, iki kızı Sinem ve Merve… Annesi Huriye Hanım 84 yaşında. Babası 39 yaşında hayatını kaybettiğinde Kenan Bıyık 14 yaşındaydı. O gün hayat mücadelesinin tam içinde buldu kendini… Bir yandan okuluna devam etti, bir yandan ailesinin geçimini, kardeşlerinin de yardımıyla temin etti.

Her başı sıkıştığında Rizelilerin en rahat arayabildiği ve herkesin yardımına koşan Kenan Bıyık’ın bu tavrının altında, gençlik yıllarını zor ve sıkıntılı geçirmiş olmanın etkisi var. Hiç kimse için, hele Rizeli ise; “Onun sorunundan bana ne” demeden herkesin yardımına koşan iyiliksever bir hemşehri, sevecen bir eş, ilgili bir baba, saygın bir ağabey, hayırlı bir evlat, dostluğundan emin olunan bir arkadaş; İşte özetle Kenan Bıyık…

Ailesinin Gözüyle Kenan Bıyık…

Safiye Bıyık (Eşi);

Çok dürüst ve iyiliksever bir kişilik, iyilik yapmakla mutlu olan bir yapı; bu da benim eşim.

Hayat mutlu yaşamaksa, başarılı olmaksa, benim eşim bir hayattır aslında. Çok genç yaşta, nikah memurunun karşısındaydık. Evliliğimiz ihtilal dönemine rastlamıştı. İlk yıllarımız ülkenin genel durumu nedeniyle çok zordu, işsizlik vardı ve aydınlık değildi.

Ankara’dan Trabzon’a gidişimiz, evimizi ve işimizi orada kurmamız, aydınlık günlerin başlangıcı oldu. İki kızımız orada doğdu. Onları çok iyi yetiştirdik. Gerçi eşim onlara çok zaman ayıramadı ama sevgisini hiç eksik etmedi. Diğer bütün çocuklarla ilgilendiği için kendi çocuklarına daha az zaman ayırdı ama ilgisini de hiç eksik etmedi.

Zamansızlığın nedeni ise siyaset… 1994’te ilk adaylığı ile başlayan siyaset serüveni bugüne kadar devam etti. Bir gün olsun bunaldığını görmedim. Kendini insanlığa ve hizmete adayan yapısıyla biz de hiç bunalmadık. Zira, hizmetin sonunda mutlaka dua vardı ve biz o dualarla ayakta kaldık. Birlikte Samsun’dan Trabzon’a dönerken geçirdiğimiz trafik kazasından kurtuluşumuz, Allah’ın bize bir lütfu idi. Rize’den, Rizelilerden aldığımız dualar bizi kurtarmıştı.

Sinem Bıyık Sepetçi (Kızı);

BABAM!

Baba kelimesi çok basit bir kelime, Babalık ise çok zor çok büyük. Söylemesi çok kolay ama üstlenmek her zaman zordur. Gerçi Babalık içgüdüsel bir durum değil, sonradan öğreniliyor fakat içi doldurulması gereken ve de ‘baba gibi adam’ cümlesinde de anlatılmak istenen baba büyük bir kavram bence.

Babam da benim gözümde hep en büyüktür. Güvendiğimiz dağdır, ailemizin büyüğü; sadece benim ve kardeşimin değil.

Küçük yaşta, 14 yaşında büyüklüğü üstlenmiş, kardeşlerine de baba olmuş biri benim babam.

Bundan dolayı babamı hep paylaştık ailemizin diğer fertleriyle. Sonra, misyonu gereği başka insanlarla…

Zaman zaman sorguladım, eminim kardeşim de sormuştur; ‘neden böyle’ diye. Ama onun mutluluğunun başka insanları mutlu etmek, başkalarının hayatına dokunmak olduğunu ikimiz de ergin bireyler olarak anladık.

Onun enerjisini, iş hayatını, başarısını rol model olarak aldık. Hayatımızda bundan dolayı yeri doldurulamayacak büyüklükte. Baba deyince bamam babam deyince de bu kavramlar gelir aklıma…

Maksut Bıyık (Kardeşi);

Küçük yaşta babamızı kaybedince ağabeyim 14 yaşında ailemizin yükünü omuzladı, kardeşleri olarak biz de ona yardımcı olduk. O bizim hem ağabeyimiz hem babamızdı. Onun yanında değil bacak bacak üstüne atmak, bacaklarım açık bile oturmam. Bizim çocukluğumuz ve ilk gençlik yıllarımız hep sıkıntılarla geçti. Dört kardeş okul dışındaki zamanlarımızı çalışarak geçirdik. Bize zor günlerimizde destek olan dostlarımızdan Allah razı olsun, hayatta olanlara uzun ömürler, kaybettiklerimize rahmet dilerim.

Kenan Bey, çok muhabbetli, her türlü konuyu konuşabileceğiniz bir insandır. En nefret ettiği şey; 3 Y’dir. Yalan konuşan insanlarla tüm ilişkisini keser, yalaka ve yalama insanları da hiç sevmez. Kardeşlerine hep bunu öğütlemiştir;“Benim hayatımda 3Y yoktur, 3 D vardır; Doğru insan olun, Düzgün insan olun, Dürüst insan olun” derdi bize hep…

Biz bütün bayramları Rize’de geçiririz. 4 kardeş, 4 de gelin, etti 8… 8’de çocuklar, 16. Annem ve bir de torun 18 kişi bir evde toplanırız. Bu şekilde bayramlarımızı annemizin evinde geçiririz. Annemizin bir huyu vardır; 17 kişinin yemeğini 84 yaşındaki kadın hazırlar.

Kenan Bıyık’ı kardeşlerine karşı, yeri geldiğinde sert, yeri geldiğinde şefkat gösteren muhteşem bir ağabey olarak tanımlıyor Maksut Bey.

Kenan Bıyık’ın pek kimsenin bilmediği bir yönünü ise Maksut Bıyık, şöyle anlattı: “Yengemle beraber pistte hiç kimse olmayacak, onları izleyeceksiniz. Çalışılmamış, çok değişik figürler görürsünüz, ikisinin çok güzel uyumlu oyunları vardır.”

Huriye Bıyık (Annesi);

Anneannesi ona ‘Yaz Fırtınası’ derdi. Küçükken çok aceleci, heyecanlı bir çocuktu; bu yüzden annem ona yaz fırtınası diye seslenirdi.

Daha çocuk sayılabilecek 14 yaşında iken babasını kaybeden Kenan Bıyık, hem eğitimine devam etti, hem de ailesinin yükünü omuzladı. Huriye Hanım oğlunu, “Çok iyi, merhametli bir insandır” diye anlatıyor.

“Her yıl bayramlarda ailenin tüm bireyleri biraraya toplanır, çok güzel bayramlar geçiririz.” diyen Anne Huriye Hanım, evlatlarını vatana, millete, aileye hayırlı olmaları için dua ederek büyüttüğünü söylüyor. Dört erkek evladı olan Huriye Bıyık, 7 Haziran’dan sonra oğullarından birini daha Ankara’ya yolcu etmeye hazırlanırken, “Bundan sonra işleri daha artacak, belki onu daha az göreceğim ama olsun, o memlekete hizmet etsin, ben onu daha az görmeye razıyım.” diyor.

Huriye anneden, Kenan Bıyık’ın en sevdiği yemeği de öğrendik; etli lahana sarması… Oğlunun canı çektiğinde hazır olsun diye buzdolabında her zaman biraz sarma sakladığını söylüyor ve onun için bol bol dua ediyor…

Davut Bektaş (Arkadaşı);

“Arkadaşlığımız 50 yılın üzerindedir” diyen Kenan Bıyk’ın çocukluk arkadaşı Davut Bektaş, onu şöyle anlattı:

“Kenan Bıyık, yanımızda olmadığında bile onu hep sevgiyle andığımız arkadaşımızdır. Arkadaşlığımız 50 yıldan daha eskiye dayanır. Çocukluktan beri beraberiz ve hiçbir zaman bir kavgamız, tartışmamız, küsmüşlüğümüz olmamıştır. Her yönüyle mükemmel, adam gibi adam ve örnek bir insan. Kenan’ın arkadaşlığından her zaman onur duymuşumdur.”

     

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kenan, Bıyık’ın, Sırrı, 3, D’de, Saklı,
Yorumlar
Haber Yazılımı