Haber Detayı
05 Şubat 2015 - Perşembe 18:36 Bu haber 282 kez okundu
 
Kazmaz'ın Bilinmeyenleri.!
Siyaset Haberi
Kazmaz'ın Bilinmeyenleri.!

MHP İL BAŞKANI VE RİZE MİLLETVEKİLİ A. ADAYI O. CEM KAZMAZ RİZE İL MÜFTÜSÜ SAYIN YUSUF DOĞAN’I ZİYARET EDEREK AİLE BÜYÜKLERİ TARAFINDAN HAZIRLANAN KİTAPLARI HEDİYE ETTİ

07 Haziran Tarihinde yapılacak olan Milletvekili Seçimleri için daha önce Adaylığını açıklayan MHP İl Başkanı O. Cem Kazmaz Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan’ı ziyaret ederek babası rahmetli Araştırmacı-Yazar Avukat Süleyman Kazmaz tarafından derlenen ve hem Osmanlıca hem de yeni Türkçe Metinleri ihtiva eden “Kazmaz zade Mustafa Efendi Risaleler - Manzumeler Faydalı Bilgiler Mecmuası” ile “Kazmaz ailesi’nden Hatıralar” kitaplarını hediye etti.

MEKKE KADISI KAZMAZ ZADE MUSTAFA EFENDİ

Ziyarette babası rahmetli Araştırmacı-Yazar Avukat Süleyman Kazmaz’ın başta İpsiz Recep olmak üzere Rize hakkında 40’dan fazla kitap yayınladığını ama bunlardan en önemlisinin “Kazmaz zade Mustafa Efendi’nin Risaleler’i olduğunu söyleyerek dedesinin dedesi olan Kazmaz zade Mustafa Efendinin Osmanlı Döneminde Rize’den Mekke’ye Kadı atandığını, kendisinin Osmanlıca böyle bir eser hazırladığını babasın ise bu kitabı derleyerek bastırdıklarını söyleyerek kitabı Rize Müftülüğü’ne hediye etti.

KUVAY-İ MİLLİYE KAHRAMANI RİZE KADISI HACI HAFIZ OSMAN KAZMAZ

Sözlerine Ailesi hakkında bilgi vererek devam eden Kazmaz Atası’nın 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ın yörede fütuhat yapan Ordusunda İmam olduğunu, Osmanlı tarafından Çayeli İlçesi Beyazsu Köyü’nde yurt verilerek iskan edildiğini, dedeleri tarafından yapılan Beyazsu Cami’sinin bu coğrafyanın ilk Camisi olduğu Rize’mizde çok önemli Din Alimleri yetiştiren Kazmaz  Ailesi tarafından Çayeli İlçesi’ne de iki Cami kazandırıldığını belitti. Daha sonra Dedesi Hacı Hafız Osman Kazmaz’ın Rize’de Kuvay-i Milliye hareketini örgütleyenlerden olduğunu, bu nedenle adına Anıtkabir’de Müze’de köşe açıldığını ekleyen Kazmaz tüm bu bilgilerin de rahmetli babası tarafından derlenen Kitap’ta bulunduğunu söyleyerek bu kitaptan da bir nüsha Müftülüğe hediye etti.

Rize Müftüsü Sayın Yusuf Doğan ise Kazmaz’a teşekkür ederek Rize’de bu şekil İslam Alimleri yetiştiren ve eserler kazandıran Ailesinde bu hizmetleri devam ettiren bireylerin her kuşakta olması gerektiği konusunda temenni de bulundu.Daha sonra elinde Ailesinden intikal eden çok önemli el yazması eserler ve el yazmazı Kuran-ı kerim olduğuna değinen Kazmaz arşiv çalışmasının devam ettiğini bu İslam Eserlerini en kısa zamanda Rize’ye kazandıracağını, kendisi de  Hat Sanatı ile yakından ilgilenen Sayın Müftü için özellikle tarihi el yazması Kuran-ı Kerimi bilgilerine sunacağını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazmaz'ın, Bilinmeyenleri.!,
Yorumlar
Haber Yazılımı