Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 14:01
 
KARADENİZ'İN ŞİRİN İLÇESİNDE COVİD-19 PANİĞİ
Karadeniz Haberi
KARADENİZ'İN ŞİRİN İLÇESİNDE COVİD-19 PANİĞİ

Türkiye’de ilkti… ‘Sil baştan’ isyanı: Huzursuzluk yaşıyoruz


Tükiye'de corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında 15 gün boyunca karantinaya alınan ilk ilçe Artvin Borçka'da, kent dışından cenaze için gelen aile ve yakınlarında corona virüsü tespit edildi. Yapılan filyasyon taramasıyla 60'tan fazla kişi de Covid-19 şüphesiyle karantinaya alındı. İlçe sakinlerinin virüsün yeniden ortaya çıkmasına tepkisi dikkat çekti.


Yeni tip corona virüsü (Covid-19) tedbirleri kapsamında Tükiye’de karantinaya alınan ilk ilçe olan Tükiye’de karantinaya alınan ilk ilçe olan Artvin’in Borçka ilçesi ve ilçeye bağlı Aralık köyünde 15 günlük karantina süresi 17 Nisan’da gece yarısı itibariyle sona erdi. Ekipler, demir bariyerlerin bir kısmını kaldırırken, ilçeye giriş çıkışlar ise kontörlü sağlanmaya başladı.


VAKALAR BAŞLADI


Borçka ilçesinde, karantinanın kalkmasıyla mayıs ayında pozitif vakalar yeniden görülmeye başladı. Yaklaşık 1 ay önce Bursa’dan Borçka’ya cenaze getiren 3 kişide corona virüsü tespit edildi. Yakın temasta bulunan 2 kişinin daha test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine filyasyon taramasına başlatan sağlık ekiplerince, 60 kişi karantina altına alındı.


TEDBİR HATIRLATMASI


İlçe sakinlerinden Yusuf Mert, vakalarının görülmesi ile ilgili “Öyle duyduk, cenaze için gelenlerden dolayı olmuş galiba. Biz de uzun zamandır hastaneye gitmedik, tedbir aldık. 3 aydır Borçka’ya inmemiştik. Birkaç kişi ile birlikte çarşıya indik. Şu anda kimse yok. Vaka var ama tedbir alıyoruz, kimseye yaklaşmıyoruz” dedi.

DIŞARIDAN” İSYANI


İlçede oturan Oğuz Şentürk de, tedbir almanın son derece önemli olduğunu söyleyerek, “Burada böyle bir şey olduğuna inanmıyorum; dışarıdan gelenler getirdi. İnsanlar evlere kapanıyor ama kendine baktıktan, tedbir aldıktan sonra insanoğluna ne olabilir ki. Tedbir çok önemli” diye konuştu.


Vakaların, kent dışından ilçeye gelenlerden kaynaklı olduğunu anlatan Yılmaz Eryiğit ise, “Burada bayadır vakamız yoktu, dışarıdan gelenler nedeniyle çıktı. Vakalar tespit edildi. Hastanelerde yatıyorlardı. Tüm halk olarak huzursuzluk yaşıyoruz. Evde durmak da zor; insanın psikolojisi bozuluyor. ‘Ne olursa olsun’ gibi düşüncelere kapılıyoruz. Umarız salgın biter” ifadelerinde bulundu.


2 NİSAN’DA KARANTİNA


Artvin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından corona virüsü tedbirleri kapsamında, Borçka ilçesi ve Aralık köyü, 2 Nisan’da 15 gün süreyle karantinaya alınmıştı

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARADENİZ'İN, ŞİRİN, İLÇESİNDE, COVİD-19, PANİĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı