Haber Detayı
26 Kasım 2011 - Cumartesi 01:09
 
İYİ BİR ANTRENÖR VE ÇOCUKLAR İÇİN FUTBOL EĞİTİMİ
- Haberi
İYİ BİR ANTRENÖR VE ÇOCUKLAR İÇİN FUTBOL EĞİTİMİ

BİLAL KARAFAZLIOĞLU

ÇAYKUR RİZESPOR U-12 YAŞ ALTI TEKNİK SORUMLUSU

 

İYİ BİR ANTRENÖR  VE ÇOCUKLAR İÇİN FUTBOL EĞİTİMİ

    

 “ÇOCUKLAR İÇİN FUTBOL BİR OYUN VE EĞLENCEDİR”

-         Futbolla çocuk, fiziksel, zihinsel,duygusal ve sosyal gelişim gösterir. -         Futbol işbirliğine teşvik eder. -         İletişimde yardımcı olur, kendini ifade etmeyi öğrenir. -         Ben değil biz demeyi öğrenir. -         Sağlığa olumlu yönde etkisi vardır.   ANTRENÖR OLARAK İLETİŞİMİ İYİ KURUN -         Kesin ve net konuşmalı. -         Çocuklara güvendiğini hissettir. -         Çocukların sorunlarını iyi tahlil et ve destekle. -         İletişim açık ve iyi kurulmalı. -         Uzun süreli açıklama yapmamalı. -         Aynı zamanda iyi dinleyici olmalı. -         Sesini çok yükseltmemeli ve çok alçak sesle konuşmamalı. -         Konuşurken tehdit eder gibi konuşmamalı. -         Paylaşımcı olmalı.Çocukla beraber görevinin ne olduğunu paylaşmalı. -         Sıkıcı konuşmamalı. -         Zaman zaman sözcük kullanmadan beden diliyle iletişim kurmalı. -         Antrenmanlarda Isınma ve soğuma bölümlerine önem vermeli.   YÖNETİCİMİ YOKSA LİDER Mİ OLACAĞIZ? Yönetici demek liderlik demek değildir. Yönetici Askerdir , Mevcut düzeni kabul eder , taklit eder ve bir kopyacıdır. Fakat Lider demek ; Yenilikçi, Geliştirici , İnsan üzerinde odaklaşır , Güven verir , Uzun dönemli perspektif sergiler , Ne ve Niçin diye sorar , Gözü ufuklardadır , Mevcut düzene meydan okur  ve sonuçta doğru işi yapar. O zaman biz iyi bir lider olmalıyız.  

2

İLK ÖNCE SAĞLIK TEDBİRLERİNİ ALMALIYIZ -         Sağlık kuruluşunda çok yönlü muayene yaptırın. -         İlk müdahale için veli izni mutlaka alınmalıdır. -         Tesis ve malzeme sağlık yönünden uygun olmalıdır. -         Su ve dinlenmelere dikkat edin. -         Beslenmelerini takip edin.                ÇOCUK VE GENÇLERİN ANTRENMANI -         Bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha hızlı gelişebilir. Dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri bu konudur. Küçükken çok yetenekli olan bir çocuk ileriki yaşlarda neden bu yeteneğini kaybeder diye hep sorarız kendimize. Bu konuda yapacağımız çalışmalar çok önemlidir.  

GEÇ VE ERKEN ÖZELLEŞME

 Spor erken başlanılan ve geç özelleşen bir spor dalıdır.   Erken yapılan özel ve yoğun antrenmanlar sonucunda sporcular,  çocuk yaşlarda spor başarısı kazanabilmelerine karşın ileriki yaşlarda (18 yaş üstü) yetersiz antrenman kapasitesi , antrenman uyum yeteneği , daha düşük performans ile üst düzey altı ( sub-elit) futbolcu olarak yaşamını sürdürür.   ERKEN ÖZELLEŞME ( TAVSİYE EDİLMEZ)                                              4- Kazanmak için antrenman ( 19 yaş üstü)                                  3- Yarışmak için antrenman (16-19 yaş )                2- Antrenman için antrenman (12-16 yaş) 1- Antrenmanı öğrenme ( 6-12 yaş )   Futbolda kullanılması gereken model geç özelleşme modelidir.                               GEÇ ÖZELLEŞME ( YAPILMASI GEREKEN)                                          6- Kazanmak için Antrenman (19 yaş üstü)                                  5- Yarışmak için antrenman (16-19 yaş)                          4- Antrenman için antrenman (12-16 yaş)                 3- Antrenmanı öğrenme -Oyun eğlence- ( 9-12 yaş)          2- Temel eğitim –oyun eğlence- (6-9 yaş)  1- Aktif Başlama ( 0-6 yaş )   Tekrar unutulmaması gereken  Çocuklarda ;  OYNAMAYI ÖĞRENMEK KAZANMAKTAN ÖNEMLİDİR.  
Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, BİR, ANTRENÖR, VE, ÇOCUKLAR, İÇİN, FUTBOL, EĞİTİMİ ,
Yorumlar
Haber Yazılımı