Haber Detayı
09 Nisan 2012 - Pazartesi 02:18 Bu haber 255 kez okundu
 
İSTİŞARENİN FAYDALARI
Diğer Haberi
İSTİŞARENİN FAYDALARI

İSTİŞARENİN FAYDALARI 

Yüce Allah’ın insanlara hükümlerini bildirmiş olduğu Kutsal Kitabımız’da, iman edenlerin her türlü konuda birbirlerine akıl danışmaları, fikir alışverişinde bulunmaları emredilmiştir. Bu güzel ahlak özelliği iman edenlerin o konu ile ilgili kendi düşündüklerinden başka bir yol düşünmelerine ve Allah’ın izniyle o konu ile ilgili daha doğru karar almasına veya daha kolay çözüme ulaşmasına vesile olacaktır. Peygamber Efendimiz (sav)’in farklı yaşlardaki insanların fikirlerini alması ve ayrım yapmaksızın her fikre önem vermesi, iman edenlere bu konuda çok güzel bir örnek teşkil etmektedir.

//

Müminlerin, Kuran ahlakında yer alan bu davranış şekline uymaları onları en hayırlı ve en güzel sonuçlara götürecektir. Kuran ahlakını benimsemiş salih bir mümin, herhangi bir konuda ne kadar çok bilgi sahibi olsa da, bir başkasının kendinden daha üstün bilgilere sahip olabileceğini asla unutmaz ve mutlaka bir görüş alışverişi yapmak için her zaman açık olur. Çünkü müminler bilmektedirler ki, insanların akıllarına bilgi ilham eden Yüce Allah’tır ve O dilerse hiçbir konuda bilgi sahibi olmayan bir kişiye dahi, istediği bilgiyi ilham edebilir. İşte bu sebeplerle, iman edenler karar almaları gereken bir konuda veya çözüme ulaştırmaları gereken bir konuda samimiyetine güvendiği müminlere akıl danışır, görüş alışverişinde bulunur ve mutlaka elde ettiği fikirleri değerlendirmeye alır.

//

Ayrıca iman edenler bu ahlak özellikleri sayesinde hiçbir şeyin kararını kendilerinin vermediğini, her şeyin Yüce Allah’ın dilediği şekilde gerçekleştiğini çok daha iyi kavrarlar. Çünkü fikir danıştıkları insanları kontrol edenin Yüce Allah olduğunu asla unutmazlar. Dolayısıyla Allah’ın insanlara öğrettiği, dilediği kadarı gerçekleşir. Her şeyin doğrusunu, hikmetlisini ve hayırlısını yalnızca Yüce Rabbimiz bilebilir.  Bu gerçeklerin farkında olmamak, kararlarını tek başına alan bir insanın bilginin gerçek sahibinin kendisi olduğunu düşündürecek ve dolayısıyla şirke düşecektir.

Dediler ki: "Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten Sen, herşeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın." (Bakara Suresi, 32)

Güzel ahlaklı peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) her konuda olduğu gibi Kuran’ın bu hükmünü de en güzel şekilde uygulayarak iman edenlere örnek olmuştur. O, alemlere peygamber olarak gönderildiği halde, hemen her konuda başkalarına mutlaka danışmış ve kendisini peygamber olduğu için Kuran’ın bu hükmünden dışarıda tutmamıştır.

"Allah’tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever."(Al-i İmran Suresi, 159)

//

İman edenlerin aralarındaki sohbetlerde ve fikir alışverişlerinde bu ahlak Allah’ın rızasını kazanmak için çok güzel bir fırsattır. Müminler bir araya gelip sohbet ettiklerinde, sürekli olarak kendi fikirlerini öne sürmek yerine, karşı tarafın fikirlerini öğrenmeye gayret göstermelidirler. Zira insanın yalnızca kendi fikirlerini baz alması ve bir toplumda kendi fikirlerini kabul ettirmeye çalışması iman edenlerin aralarındaki birliğe ve bağlılığa zararlar verebilir.

Mehmet UZUN

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTİŞARENİN, FAYDALARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı