Haber Detayı
09 Haziran 2015 - Salı 21:31 Bu haber 169 kez okundu
 
İnsanımız Bu Koalisyonunu Bekliyor.
Diğer Haberi
İnsanımız Bu Koalisyonunu Bekliyor.

CHP-MHP-HDP KOALİSYONU

7 Haziran Sandığından tek parti iktidarı çıkmadı. Sandığa giden millet 13 yıldır iktidar olan AKP’ye hızlı gidiyorsunuz yavaşlayın, biraz frene basın dedi.

Sandıktan çıkan sonuçta AKP oyları büyük oranda azalmışken, CHP de de kısmen iniş var. MHP ile HDP yükselmiş.

Halkımız AKP yi uyardı. Düne kadar PKK nın partisi olarak gözüken HDP çoğunluğu AKP ye kayan veya sağ partilere giden İslami kesimin bölgedeki oylarını alarak 80 Vekile ulaştı. Herkesin baraj konusunda şüpheyle baktığı HDP %13 lere tırmandı.

//

AKP ile hükümet kurmaya öncelikle MHP tavrını seçimin ilk akşamındaki açıklamayla koyarak rest çekti. MHP ile hükümet halkımızın yakıştırdığı ortaklık olsa da AKP nin bugüne kadar bilhassa Güneydoğu konusunda yaptığı AÇILIM safsatası ve İmralı-Oslo gelişmelerinden MHP tabanının rahatsız olduğunu hepimiz biliyoruz.

Açılım safsatasına karşı olan MHP nin bütün kadrolarıyla AKP ortaklığına karşı olduğu açıkça ifade ediliyor. Bu mümkün değildir.

Her şey bir tarafa biraz empati yaparsam şunu söylemek istiyorum. Bunca olay ve hırsızlık iddialarını açığa çıkarmak, yargıda aklanmalarını sağlamak için AKP dışında kalan 3 partinin geçici bir koalisyon hükümeti yaparak AKP de ayyuğa çıkan yolsuzlukları yargılamaları lazım.

Sandığa giden millet AKP nin 17-25 Aralık, ayakkabı kutuları vs. olaylarının faillerini yargıya teslim etmelidir. AKP nin aday yapmayarak meclis dışına bıraktığı ve dokunulmazlıkları olmayan 4 Bakan eskisinin en kısa sürede yargılanmasını herkes bekliyor.

Bu seçimde AKP nin oy kaybına uğrayacağını hepimiz biliyorduk. Başbakanın yeterli olmadığı yerlerde Cumhurbaşkanının takviye olarak sahaya inmesine millet tepki gösterdi. Sen Cumhurun başısın makamında otur demiştir. Sessiz yığınlar yalnız AKP ye değil Cumhurbaşkanına da ders vermiştir.

Millet Cumhurbaşkanı diye oy verdiği Sn. Erdoğan’a hayal olan BAŞKAN koltuğu için hayır dedi.

Bu seçimde Saraya, otoriteleşmeye, israfa, VİP uygulamalara, tepeden bakmalara dur denilmiştir.

Yolsuzlukların üzerine gitmemesi ve bakanları affetmesi bu sonucun en önemli sebebidir.

Gereksiz yere Diyanet üzerinden lüks ve zenginliğin savunması, uçaklar, milyonluk araçlara Bakan tarafından çerez denilmesi halkı alaya almaktı, bunlara da dur denildi.

AKP seçim süresinde PKK sözcüsü partiyi halkın sevmesine sebep olmuştur. Baraj korkusu ile oradaki oyları kaybetmemek için bütün argümanlarla HDP ye saldırması barajı aşmasındaki en büyük destekti. Bu konu aynen 12 Eylül sonrasında Kenan Evren’in Özal’a değil Calp’a oy verin demesini hatırlattı.

Öyle veya böyle Halkın iradesi her şeyin üstündedir.

Herkes bu karara saygılı olmalıdır. AKP yi nasıl 13 yıldır iktidar yaptıysa aynı sandık aşağı almasını da bilmiştir.

İçtenlikle istemem ama başlıkta yazdığım CHP-MHP-HDP ortak koalisyon hükümeti kurarak bunca olumsuz iddiaların konuşulduğu yolsuzluk hikâyelerini açığa çıkarmalıdır. Varsa suçlu kim ise cezasını çekmelidir, insanımız bunu bekliyor.

İsmet Kösoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnsanımız, Bu, Koalisyonunu, Bekliyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı