Haber Detayı
12 Haziran 2015 - Cuma 12:06 Bu haber 312 kez okundu
 
Haksız Mıyız ?
Diğer Haberi
Haksız Mıyız ?

HAKSIZ MIYIZ ?

Rize Çocuk Hakları Komitesi Tiyatro Ekibi ilk etapta 5 kız ve 5 erkekten oluşturuldu. Bu 10 kişi ayriyeten farklı ekiplerde gönüllü olarak tiyatroya devam etmekteydiler. Yaşları 15 ila 17 arasında değişen ve hepsi lise öğrencisi olan tiyatroculara dışarıdan 1 konuk oyuncu daha katıldı. “Haksız Mıyız?” adlı oyunun senaryosu, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tacettin Şimşek tarafından gönüllü olarak yazıldı.

//

2015 yılının ilk ayında çalışmalara başlayan Rize Çocuk Hakları Komitesi Tiyatro Ekibi’ ne daha sonrasında makyaj, dekor, kostüm, müzik ve ışık gibi konularda yardımcı olması için Rize Çocuk Hakları Komitesi üyelerinden oluşan bir teknik kadro oluşturuldu. Tiyatro ve teknik ekibi oluşturan çocuklar birbirlerini yöneterek aylarca çalıştılar. Oyunun hazırlanması sürecinde Rize Gençlik Merkezi Gençlik Liderleri her konuda ekibimize tam destek verdi. “Haksız Mıyız?” adlı tiyatro oyunun en önemli özelliği; dekordan müziğe, yönetmenlikten ışığa, kostümden makyaja, oyunculuktan program akışına kadar her şeye çocukların karar vermiş ve hayata geçirilmesinde çocukların görev almış olmasıdır. Bu süreçte tiyatro ekibini ve teknik kadroyu oluşturan gönüllü üyeler işlerini eğlenerek ve önemseyerek yaptığının altını çizmiştir.

“Haksız Mıyız?” adlı tiyatro oyunu 27 Nisan 2015 günü Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi Büyük Salon’da 10.30 ve 14.30 olmak üzere iki seans olarak izleyiciyle buluştu. Okullardan öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen tiyatrooyunu öncesi izleyici çocuklara broşürler dağıtıldı ve bilgilendirici konuşma yapıldı.   "Haksız Mıyız?" adlı tiyatroda "Çocuk Gelin" , "Çocuk İşçiler" , "Çocuklara Yönelik Ayrımcılık" ,"Farklı Gelişim Gösteren Çocuklar" ve " Sokaklarda Çalıştırılan Çocuklar" ele alınmış olup; çocuk hakları konusunda bilgiler verilmiş, hakların ihmal edilmesi durumunda başvurabilecek merciler hem tiyatro oyunuyla hem de sahne aralarında gösterilen Rize Çocuk Hakları Komitesi Tiyatro Ekibi oyuncularının hazırladığı kamu spotlarıyla tanıtılmıştır. Tiyatro oyunu sonrası atılan balonlarla izleyici çocukların eğlenceleri kaydedilmiştir. Tiyatro oyunu yerli ve ulusal basının da dikkatini çekmiştir. İzleyicilerden gelen olumlu yorumlar tiyatro ekibini ve teknik kadroyu çok mutlu ettiği gibi yaptıkları işlerin ne kadar güzel olduğunu ve bu yolda çalışmaya devam edeceklerini kaydettiler.

“Haksız Mıyız?” adlı tiyatro oyununun çok beğeni alması üzerine, oyunun hazırlanmasında başından beri projeye ortak olan Gümüşhane Çocuk Hakları Komitesi’nin daveti üzerine Rize Çocuk Hakları Komitesi Tiyatro Ekibi ve teknik kadrosu 8-9 Haziran 2015 tarihlerinde Gümüşhane’ye gittiler.  

8 Haziran 2015 tarihinde Gümüşhane’ye giden Rize Çocuk Hakları Komitesi üyeleri ve Koordinatörleri, Gümüşhane Çocuk Hakları Komitesi üyeleri ve Koordinatörü tarafından karşılanarak Gümüşhane’nin tarihi ve turistik mekânlarını gezdiler. 9 Haziran 2015 tarihinde saat 14.00’da Gümüşhane Kültür Merkezinde yapılan olan ‘’Haksız mıyız?’’ tiyatro oyununa Gümüşhane Çocuk Hakları Komitesi bünyesinde oluşturulan müzik grubu eşlik etti. Rize ve Gümüşhane Çocuk Hakları Komitesi Üyelerinin birbirleriyle kaynaşıp çok iyi diyaloglar kurdukları göze çarptı. Çok iyi kaynaşan iki komite tekrar bir araya gelebilmek için yeni projeler üreterek çalışmalara başladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Haksız, Mıyız, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı