Haber Detayı
13 Temmuz 2011 - Çarşamba 15:26
 
Evet... Akıllı İnsanlar İşi Şansa Bırakmaz.
- Haberi
Evet... Akıllı İnsanlar İşi  Şansa Bırakmaz.

AKILLI İNSANLAR İŞİ ŞANSA BIRAKMAZ

Kültür, var olan ve etkilenenlerin ortaklaşa kabullendiği değerler bütünüdür. Doğruluğu ve yanlışlığı tartışılamaz. Kiminin kültürel değer olarak algıladığı, kimileri için ayıp olarak algılanabilir. Birilerinin ayıp bulduğunu başkaları kaçınılmaz eylem olarak kabullenmiş olabilir.

Bireylerin ve toplumların kabullendiği kültür olduğu gibi kurumların (örgütlerin) de kabullendiği bir kültürel altyapı her zaman vardır. Ancak, kurumlardaki kültürel değerlerin bireyler tarafından şekillendirildiği muhakkaktır. Dolayısıyla, bireyler kurumlarındaki kültürel eksiklikleri keşfedebilir ve muhtemel eksikleri de düzeltme yoluna gidebilir. Bunu başarmak değişikliği yaşatacak bireyin diğer etkilenenleri ikna etmesiyle mümkündür. Direk düzeltmeye kalkmak kişiyi hain durumuna da düşürebilir. Onun için, bireylerin şuur altını işlemek suretiyle planlanan değişikliği, değiştirmek istediklerine teklif ettirmesini iyi bilmek gerekir.

//

Başarılı örgütleri yakından incelediğimizde görmekteyiz ki, bu örgütün misyonunu ve vizyonunu mensuplar çok iyi kavramıştırlar. Ortak akıl hâkimdir. Akılların ittifakı bireysel zekânın üstünde olduğu kabullenilmiştir ve istişare hiç ihmal edilmemektedir. Ortak akılla alınan kararlar ve uygulama biçimleri örgütün kültürünü de belirlemiştir. Toplam kalite mantığıyla yapılan iş ve işlemlere herkes gücü miktarınca katkıda bulunurlar. Muhalefet olmaz. Fikir üretmek kutsaldır. Fikirleri yok saymak yoktur. Fikirleri tartışarak kabullenmek veya ortaklaşa ertelemek bir kültür biçimidir. Tabii bu işlemler yapılırken örgütün iklimi de ihmal edilmez. Yaz ortasında nasıl kar fırtınası olmazsa işin kemale ermeye başladığı zamanda da itiraz gerçekleşmez. İtirazlar eylemin başlama aşamasında yaşanır. İcra aşamasında herkes hakkıyla üzerine düşen görevi icra eder. Böylece örgütün iklimi de beklenen seyirde olur. Kışın nasıl güneşin yakması hesaba katılmazsa işin ortasında da üyelerden birinin itirazı mümkün değildir.

Kültür yerleşmiş, iklim sürpriz yaşatmaz hale gelmişse paydaşlar da memnun demektir. Belli dönemlerde örgüt kültürü ve örgüt iklimi güncellenme gerektirebilir. Bu güncelleme etkilenenlerin ve  uzmanların desteği ile gerçekleşmesi örgütün kalıcılığı için şarttır. Bu da ihmal edilmemelidir. Bu güncellenme esnasında aşırı uyumsuz bireyler çıkabilir. Bu bireyler tıptaki kanser virüsü gibi çalışabilir. Bir tek çaresi vardır: Bu bireyi örgütün dışına atmak. Bu da çok ağır ameliyat gerektirebilir. Örgütü bu virüsten arındıramadığınız zaman örgütü bu virüs idare etmeye başlamış demektir. Böyle durumlarda ölmek veya kalmak virüsün insafına kalmış demektir. Kontrolü virüse vermemek ve bu virüsle beraber yaşamak çok istisnai bir durumdur. Ancak Azrail başucundan ayrılmayacaktır!

//

Yarayı büyümeden önleyemeyenler veya tedaviyi yara görebilen paydaşlar hiçbir zaman bir arada yaşayamamıştır. Böylesi musibet ortamında misyon artık dıştan belirlenmeye başlar. Fayda analizi yapmak şans oyunu gibidir.

Örgütün kültürünü yaşatmaya çalışırken sürpriz örgüt iklimi oluşturmadan, kırmadan yıkmadan ikna ve ortak akılla çalışanların büyüdüğüne dünya şahittir. Aksini yapıp yaşayanlar şans oyunu kazanma sıklığında rastlanabilir. “Duvarı nem, insanı gam öldürür” dizesini anlayarak huzur dolu ortamlarla saadet içinde yaşamak geleceğimizin reçetesidir. Tabii anlamak isteyenler ve yapıcı olanlar için. Hissettirmeden yıkmak isteyenler de ikna ile amacına ulaşabilir. Böyle durumlarda teslimiyet ve acılı bir ölüm yakın demektir. Tarih şahittir ki; kolay ikna olanlar hep kaybetmiştir.

Aynı düşüncelerle buluşmuş bedenler örgüt abidesini dikerler. Böyle örgütlere de başarılı örgüt denir. Akıllı insanlar işi şansa bırakmazlar.

Muhammet MARAP
Kaynak: Editör:
Etiketler: Evet..., Akıllı, İnsanlar, İşi, , Şansa, Bırakmaz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı