Haber Detayı
12 Şubat 2017 - Pazar 22:16
 
Eğitim Ciddi İştir.
- Haberi
Eğitim Ciddi İştir.

EĞİTİM CİDDİ BİR İŞTİR

Ülkelerin kalkınmaları çağdaş ve yaşanabilir bir ülke olmaları o ülke insanının aldığı eğitimle doğru orantılıdır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda bütçelerinin önemli bir kısmını eğitime harcarlar. Tabii bu harcanan miktar onlara misli olarak geri döner. Günümüze gelişmiş ülkelerin yanında tam gelişememiş ülkelerinde eğitimin belirli alanlarında ön plana çıktıkları görebiliyoruz. Hindistan yazılım konusunda birçok Avrupa ülkesinden ilerdedir. Birçok şirket yazılımlarını bu ülkede yaptırmaktadır. Çin yaptığı ürünlerle tüm dünya pazarlarını zorlayabilmektedir.

//

Ülkemizde baktığımızda son yıllarda okullarımızda fiziki ortamların düzeldiğini görüyoruz. Eskiden bir sınıfta 60 kişinin yerine 20-30 kişilere geldiğimizi, aynı sınıfta 1-2-3-4-5 sınıfların bulunduğu ortamdan ayrı sınıfların olduğu, olması gerektiği sisteme gelmiş bulunuyoruz. Öğretmen sayısı Milyona yaklaşan bir o kadar da dışarıda bekleyen öğretmen ordusu elimizin altındadır.

Ülkemizde eğitime baktığımızda iyi eğitim için şartların var oluğunu rahatlıkla görebilmekteyiz. Ama sonuçlara baktığımızda burada yanlış bir denklemle karşılaşıyoruz. Öğretmenlerimizin girdiği KPS sınavlarında aldıkları olumsuz sonuçlar, öğretmen olmak için bekleyen yüz binlerce üniversite mezunu öğretmen ve eğitim sistemimiz sonunda başarısız öğrenciler.

Eskilerden bir deyim varır.”Eğitim ciddi iştir siyasilere bırakılamaz”.Bence de doğru bir saptayış var burada. Bizim seçtiğimiz siyasiler 4-5 yıllığına o makamlara geliyorlar. O kısa sürelerde eğitimi tam öğrenmeden öyle kararlar alıyorlar ki sistem yıllarca geriye dönüyor. Sil baştan başlamak zorunda kalıyoruz. Eğitim yaşamımızda gördük ki. Aynı hükümetin aynı bakanı tarafından sistemler defalarca değiştirilmiş. Yeni gelenler ise hep sil baştan yapmaya çalışmışlar. Tabii bizim seçtiğimiz siyasiler yetkili yerlere gelmeli ama eğitim konusunda yıllarca çalışmış insanları bir çırpıda değiştirmek onların bilgilerinden yararlanmamak eğitimimize her zaman zarar vermiştir.

Dünyada sistemler bellidir. Yeni bir şey yaratmaya gerek de yoktur aslında. Bize uyan veya biraz değişiklikle bizim şartlara uydurulan sistemleri uygulamak zor olmasa gerekir. Almanya yıllardır lise eğitiminde eğitimdekilerin %75 meslek eğitimine ayırmış. kalan %25 de sosyal alanlara ayırmıştır. Meslek eğitiminde iyi eğitim verilerek önü açılmış. Başarılı olanlar ülkenin teknik adamları olarak ülkelerine katkılarını sunmuşlar. Başarısı az olanlarda teknik ekip olarak sanayiye katkılarını sunmuşlar.

Ülkemizde sistem değiştirmekten öte öğretmen yetiştirilmesinde de her zaman problemlerle karşılaşmışız. Değişik okullar açmışız ama hala sorunu çözememişiz. Çoğu zamanda siyasiler bu işe karışmış bu seferde içinden çıkılmaz durumlar oluşmuş. Üniversitelerimizde planlama olmadığından kafalarına göre fakülteler açmışlar. Ülkemizde bir Milyona yakın öğretmen fazlası mezun olmuş. Şimdi bu mezun öğretmenlere bakınca üzülmemek elde değil. Tabii burada kabahat sistemde. Neden demez ki benim yetiştirdiğim öğretmen fazlalığı bu kadar fazladır. O zaman ben daha fazla öğretmen yetiştirmeyeyim. Yazık değimli bin bir zorlukla okuyan mezun olup atanamayan bu öğretmenlere. Yazık değil mi yüz binlerce öğretmeni okutan bunlara devletin Milyonlarını harcayan üniversitelere.

Bir Milyona yakın öğretmen beklerken bakanlık da ihtiyacı kadar öğretmen alabilmektedir. Tabii bakanlık fazlasını alma şansı yoktur doğrudur da. Ancak alınan öğretmenler nasıl alınmakta olduğu önemli bir konudur. KPS Sınavı şarttır. O sınavda başarılı olanlar başarılarına göre göreve başlamaları güzel bir sistemdi. Son zamanlarda görüyoruz ki bu sınavın yanında bir de mülakat adı altında hiçbir bilimsel yönü olmayan bir sınav daha konmuş. Hiç bilimsel yanı olmadığı gibi hiç de adil olmayan mülakat sınavı insanlar için ayrımcılık yapmadan öteye gitmemektedir. Geçen gün gazetede sınavdan yüksek not alan ama mülakatta düşük not verilen öğretmenlerin yazılarını okudum. Öğretmen yazıyor. Diyor ki; ailem beni zor koşullarda okuttu. Mezun oldum. KPS için de dershaneye gittim. Sonuçta KPS den 80 puan alarak öğretmen olmayı hak ettim. Ama yapılan mülakat da notumu düşürdüler ve öğretmenlik hakkım elimden alındı.

Ne diyebiliriz ki. Siyasi görüşümüz farklı olabilir. Ama bu ülkenin gelişmiş bir ülke olmasını istiyorsak bu ülke için hep beraber çalışmak zorundayız. Siyasiler her zaman değişebilir değişmelidirler de. Ama bu ülke ayakta kalmaya gelişmeye mecburdur. Bunun içinde kendi insanına saygı göstermek tüm insanına eşit davranmak zorundadır.

İBRAHİM HAKKI ZIRH

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim, Ciddi, İştir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı