Zonguldak'ta, koyda mahsur kalan 8 kişi için kurtarma çalışması başlatıldı
Haber
15 Ağustos 2020 - Cumartesi 22:00
 
Zonguldak'ta, koyda mahsur kalan 8 kişi için kurtarma çalışması başlatıldı
Karadeniz Haberi
Zonguldak'ta, koyda mahsur kalan 8 kişi için kurtarma çalışması başlatıldı

ZONGULDAK'ın Kilimli ilçesine bağlı Göbü sahilinde, boğulma tehlikesi geçiren 2 kişiyi kurtarmak için denize girenlerle birlikte toplam 8 kişi, kara ve yaya yolu olmayan dik yamaç arasındaki koyda mahsur kaldı. Demirören Haber Ajansı (DHA) drone ile yerleri tespit edilen kişilerin kurtarılması için çalışma başlatıldı.  Göbü sahilinde meydana gelen olayda, akşam saatlerinde 2 kişi serinlemek için denize girdi. Denizde bulunanlar, şiddetli rüzgarla birlikte oluşan dalgalar nedeniyle kıyıya çıkamadı. Suda bulunanları kurtarmak isteyen 6 kişi de denize girerek gençlere ulaşmak istedi. Akıntı nedeniyle kıyıya ulaşamayanlar, sahilin yan tarafında bulunan ancak kara ve yaya yolu olmayan dik yamaç arasındaki koya ulaştı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri yönlendirildi. Limandan gelen römork, dalgalar nedeniyle koya ulaşamadı. AFAD ekipleri karadan koya ulaşmaya çalışıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın bölgeye kurtarma çalışması için helikopter talep ettiği öğrenildi.

 

YERLERİ DHA DRONE'U İLE TESPİT EDİLDİ Jandarma, ulaşım olmayan koya DHA muhabirinin gönderdiği drone ile tespit yapmaya çalıştı. Şiddetli rüzgar nedeniyle koya fazla yaklaşamayan drone kamerası sahilde bekleyen kişileri görüntüledi. Görüntülerde kayaların üzerine çıkan bazı kişilerin bekleyişlerini sürdürdüğü görüldü. Ekiplerin başlattığı çalışma sürüyor.

SAHİL GÜVENLİK PERSONELİ MAHSUR KALANLARA ULAŞTI

 

İki sahil güvenlik personelinin mahsur kalan 8 kişinin yanına ulaşmayı başardığı öğrenildi. Mahsur kalanlar aileleriyle görüştürüldü. Sağlık durumları iyi olan 8 kişiye yiyecek ve kıyafet götürüldü. Ekiplerin koya karadan ulaşma çalışması sürüyor. OĞLU MAHSUR KALAN BABA O ANLARI ANLATTI Volkan Kahraman, oğlu Mustafa Tuğra Kahraman (9) ve yeğeni Milat Babalık'ın (11) deniz yatağında bulundukları sırada mahsur kaldığını belirtti. Ankara'dan akrabalarının yanına tatile geldiklerini ifade eden Volkan Kahraman, "Biz buraya tatil için geldik Ankara'dan. Çocuklar yüzüyorlardı. Biraz dalga vardı akıntıyla birlikte. Gözümüzün önünde oynarlarken bayağı açığa gitmişler. Koşuşturduk. Eşimle baldızımı oradaki insanlarla sudan çıkardık. Kayınpederim girdi suya sonra. O da çıkamıyordu. Zorla onu da çıkardık. Mavi yatak vardı çocuklarda. Onun üzerinde kalmışlardı. Okan ve Oktay bey 7- 8 kişi atlamışlar. Onları açığa kadar çekip yandaki koya götürdüler. Sağlık durumları iyi. Hepsiyle görüştük tek tek. Kendi oğlumla diğerleriyle konuştuk" dedi.

SAHİL GÜVENLİK İLE GAZETECİLERE TEŞEKKÜR Sahil Güvenlik ekibinin dalgalara rağmen karaya yanaşamadığını ancak büyük risk alıp iki personelini karaya çıkarmayı başardığını öğrendiğini söyleyen Volkan Kahraman, "Oradaki sahil güvenlik ekiplerine teşekkür ediyorum. Kahramanlık yapıp komutanımız araya vurdurmuş botu. İki personel inmiş yanlarına. Isıtıcı, kıyafet ve yiyecekleri var. Çok teşekkürler hepsine. Gazeteciler de drone ile yardım etti. Sizlere de çok teşekkür ediyoruz. Sayenizde sağlık durumlarını öğrendik. İyi ki varsınız" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zonguldak'ta,, koyda, mahsur, kalan, 8, kişi, için, kurtarma, çalışması, başlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı