Haber Detayı
07 Mart 2015 - Cumartesi 14:09
 
CHP'nin Gizli seçim Anketinde İlginç Sonuç!
Siyaset Haberi
CHP'nin Gizli seçim Anketinde İlginç Sonuç!

2015 genel seçimlerinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimlerde yüzde 35 oy alacaklarını açıklamasının arka planı ortaya çıktı. Yüzde 35 hedefinin arkasında yabancı bir araştırma kuruluşuna yaptırılan anket olduğu öğrenildi.

2015 genel seçimlerine yaklaştıkça partilerin araştırma şirketlerine seçmenin nabzını yoklamak üzere yaptırdıkları anketlere bir yenisi daha ekleniyor. Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimlerde yüzde 35 oy alacaklarına ilişkin açıklamasının bir ankete dayandığı ortaya çıktı. Sözkonusu ankete göre CHP'nin yüzde 35'i bile geçerek tek başına iktidar olabileceği ileri sürüldü. 

CHP'YE YENİ YÜZDE 9'LUK SEÇMEN... 

Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün haberine göre; CHP, bir ay önce yabancı bir araştırma kuruluşuna partinin 2015 genel seçimlerinde hedeflediği kitlelere ilişkin bir anket yaptırdı ve bu ankete göre seçmenlerin yüzde 9'luk bir seçmen kesimi ilk kez CHP'ye oy vereceği ileri sürüldü. Büyük bölümünü son seçimde Ak Parti'ye oy verenlerin oluşturduğu bu yüzde 9'un oyunu alması halinde CHP yüzde 35'in altında kalmayacak. 

ANKET SONRASI KILIÇDAROĞLU'NA ÖNERİ 

Araştırma sonucu Kılıçdaroğlu'na şu tespit ve önerilerde bulunuldu: Bir önceki 2011 seçimlerinde CHP'ye oy vermeyen ancak bu seçimde partinin perfomansına bağlı olarak oy verebileceğini belirten yüzde 9'luk bir seçmen kitlesi var. CHP, ne yaparsa yapsın asla oy alamayacağı seçmen yerine, CHP'ye oy verebileceğini belirten bu yüzde 9'u hedef almalıdır. Yani seçimde alan daraltmasına gidip kampanyasını bu yüzde 9 üzerine kurmalıdır. 

YÜZDE 9'LUK SEÇMEN NEREDEN GELECEK? 

Bu yüzde 9'luk seçmenin içinde son seçimde MHP'ye, az da olsa HDP'ye oy verenler bulunuyor. Ancak en büyük oran AKP'ye oy verenler. Yani CHP, bu yüzde 9'luk kitleden oy alırsa en çok AK Parti'den oy almış olacak. CHP, yüzde 9'un tamamının oyunu alamasa bile yürüteceği kampanyayla yarısını, yarısından biraz fazlasını aldığında bile yüzde 30'u geçecektir. 

ANKETE GÖRE CHP YÜZDE 35'İ DE GEÇEBİLİR 

CHP, yüzde 9'un tamamını alırsa zaten yüzde 35'in altına inmesi mümkün değil. Ancak tamamını alamadığı takdirde bile 30'u geçmesinin ardından gelecek yeni seçmenler de olacaktır. Bu seçmenlerle birlikte partinin yüzde 35'leri yakalaması mümkün. Hatta yüzde 9'luk pasta içinde alabileceği oyları genişletmesi ve ilk kez seçmen olacaklardan da iyi oy alması durumunda 35'ten altta kalmayacağı gibi 35'ten yukarılara tırmanma potansiyeli de olacaktır.

CHP 35 OLURSA AK PARTİ İKTİDAR OLABİLİR Mİ? 

CHP'nin yüzde 35'i alması durumunda AK Parti tek başına iktidar olamayacak. Çünkü zaten AKP'den oy alacak ve AK Parti oyları 2011'e göre azalacak. Bir de HDP'nin de barajı aşma durumu var. Bu durumda alınacak oylar milletvekili sayılarını da büyük oranda etkileyecek. MHP'nin de barajı aştığı böylesi bir tabloda AK Parti'nin birinci parti olsa bile milletvekili sayısıyla tek başına iktidar olması imkânsız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'nin, Gizli, seçim, Anketinde, İlginç, Sonuç!,
Yorumlar
Haber Yazılımı