Haber Detayı
18 Mart 2018 - Pazar 20:31 Bu haber 398 kez okundu
 
Çepnililer ve Karadeniz'de İskan. Rize'de Konferans
Diğer Haberi
Çepnililer ve Karadeniz'de İskan. Rize'de Konferans

Rize Türk Ocağı tarafından düzenlenen Karadeniz Çepnileri ve Bölgede Türk iskânı konulu konferansta Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Giresun Türk Ocağı Başkanı Yrd. Doç.Dr. Nazım Kuruca konuşmacıydı.

 

Türk Ocağı Konferans Salonunda düzenlenen konferansta konuşan Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Giresun Türk Ocağı Başkanı Yrd. Doç.Dr. Nazım Kuruca konuşmacıydı. KARADENİZ ÇEPNİLERİ ve BÖLGEDE TÜRK İSKANI konulu konuşmasında Yrd. Doç.Dr. Nazım Kuruca şunları söyledi’ Özbeöz Türk boyu olan Çepniler Türkiye’de bugün 742 köy veya kasabada ikamet etmekte. Sinop’tan en doğudaki Karadeniz İlçesi’nde kadar Çepni boyu vardır.1279 da Sinop’ta başlayan iskân olayı 1384 yılında Trabzon’da gerçekleşmiştir. Bugün Nizip’te de Çepni vardır, Ege de de vardır. Birçoğu Çepni soy ismini kullanmasa da değişikliğe uğramışlar ama Çepni boyundan olan Türklerdirler. Çepniler arasında din ve tarikat adamları da az değildi. Bu şahsiyetlerin en saygın olanı Yakup Halifedir. Yakup Halifenin akrabaları ve cami için Çepnilerin beyi olan Süleyman Bey dört köyün gelirini vakfetmiştir. Çepniler Alevi topluluklarla en çok alakası bulunan Oğuz boylarındandır. Halife Yakup Giresun yöresinin Türkleşmesine öncülük etmiştir. Çepnilerin dini inançları konusunda yapılan çalışmaların sınırlı ve yetersiz olduğunu ifade etmek gerekir. Harşit Çayını takiben Karadeniz kıyılarını Rumlara karşı Çepnilerin koruduğunu biliyoruz. Anadolu’nun bütün bölgeleri Türkler tarafından fethedilirken Doğu Karadeniz sahilleri iki koldan Türk iskânına açılıyordu.1486 tarihinde 60 köy 5 mezradan oluşan Yağlıdere-Kürün arasında yerleşim olduğu sabittir. Doğu Karadeniz Kafkaslardan gelen göçmenlerin uğrak yeri olmuştur’ dedi.

Konferans sonunda konuşmacı olan Giresun Türk Ocağı Başkanı ve Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Nazım Kurucu’ya Rize Türk Ocağı Başkanı Turan Aslan Mercan tarafından Türk Ocağı amblemli bakır tabak ve kemençe sembollü saat hediye edildi.

İsmet KÖSOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çepnililer, ve, Karadeniz'de, İskan., Rize'de, Konferans,
Yorumlar
Haber Yazılımı